nelikko puuta

entiseenmalliin

Eli pohjoisessa asuva isoisä esitti toiveen, että tekisin hänelle nelikon. Hän kutsuu nelikoksi 70cm korkeaa, 40 cm sisähalkaisijaltaan olevaa ohutvanerista "tynnyriä" jossa on neljä vannasta, päissä laitakannet, virallinen vetoisuus 31,4 litraa, kuiva-aineina n 40 litraa. . Olen kolme tallaista nähnyt ja käsissäni pyöritellyt. Yksi oli rakennettu pienien naulojen avulla mutta haluaisin tehdä vanhanajan nelikon ilman nauloja. Vannakset olivat halkaistua puuta, n 2cm leveitä ja ne oli ilmeisesti liimattu päistä. Samoin koivuvaneri? Oli ilmeisesti limittäin liimaten saatu vesitiiviiksi.

Eli samalla tekisi varmasti 3-4 nelikkoa, kun vaneeria joutuu ostamaan. Koneita löytyy mutta vanhasta tietotaidosta olisin nyt kiitollinen, onko joku törmännyt kirjaan tai nettisivuihin josaa näistä olisi ollut juttua.

1

174

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • AstianTekijä

      Kyllä se yleisin nelikon tekotapa on kasata se laudoista. Niitähän silakan kalastajat valmistavat vieläkin.

      Jos et ole puuastioita valmistanut, kokeile ensin tehdä se siten, että avaat moottorisahalla puupölkyn päistä sen läpi ulottuvan aukon. Alat sitten pyöreällä sapluunalla piirtämäsi mallin mukaan työstää sisusta. Ennen aihion täydellistä kuivumista laitat täysin kuivasta laudasta tekemäsi kannen ja pohjan niitä varten tekemiesi asennusurien kohdalle. Sitten vaan kuivumisen tahtiin vaihdat riittävän kireitä metallivanteita, jotta teos ei pahemmin pääse halkeilemaan ja päätylevyt uppoavat tasaisesti uriinsa.

      Sen kansilevyn tosin voit myös laittaa tiukkana sovituksena valmiiksi kuivaan lopputulokseen. Näin silkan kalastajatkin tekevät. Eihän nelikossa ole kyse oikeaoppisesta tynnyristä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Minkähän takia ns. persuille ei tunnu työ maistuvan?

      Vaikuttavat olevan joutoväkeä syystä tai toisesta  – työttömiä tai työeläkeloisia. Muiden rahoilla pötköttelevää väkeä,
      Maailman menoa
      83
      4463
    2. Olit ihan

      Kiihkona silloin. Sen näki ja lähes tunsi. Ei tainnut olla kaukana et olisit vetänyt lähellesi jos siihen olisi hetki tu
      Ikävä
      24
      3228
    3. Miksiköhän vasemmistossa on niin paljon ns. tapatyöttömiä ja muita köyhiä?

      Tokihan Minja Koskela oli sitä mieltä, että ei terveenkään ihmisen ole pakko tehdä töitä, sitä neuvoa moni vassu noudatt
      Maailman menoa
      39
      2894
    4. Trump huonommassa kunnossa kuin Usasta virallisesti sanotaan?

      "Terveys on vakaa mutta ei normaali".Uskallan melkein sanoa,että Trumpin terveydentilaa kaunistellaan.Myös se että se nu
      Maailman menoa
      117
      2687
    5. Kyllä on Vasemmistoliitosta Koskelan johdolla tullut todellinen ääripuolue

      se on niin tulipunainen kuin olla voi, ja selvästi haluaa jatkuvasti eripuraa, ja repiä kansaa kahtia. Siinä on jo vuod
      Maailman menoa
      17
      2539
    6. Kaipaamasi miehen nimi?

      Ja maakunta tai kaupunki?
      Ikävä
      16
      2510
    7. Oletko keskustellut kaivatustasi muiden

      Kanssa lähiaikoina? Jos, onko keskustelu ollut positiivista tai negatiivista? Vaikuttaako keskustelut mielipiteeseesi ka
      Ikävä
      43
      2477
    8. Suomen veroaste 5 %-yks liian matala

      Palauttamalla kokonaisveroaste 1990-luvun tasolle saadaan hyvinvointivaltion palvelut rahoitettua ilman velan ottoa.
      Maailman menoa
      113
      2285
    9. MTV: Harvinainen haastattelu! Vappu Pimiä kommentoi vihdoinkin uutta TTK-juontajaa

      TTK-juontajaspekuloinnit käyvät edelleen kuumana. Kenet sinä haluaisit uudeksi TTK-juontajaksi? Kommentoi alle! Lue,
      Suomalaiset julkkikset
      14
      2065
    10. Yleveron tuotto siirrettävä S-ryhmälle

      Yleisradio on mukana kansanmurhassa. Tuollaista ei voi tukea verovaroin. S-ryhmä on ainoa selkärankainen iso toimija S
      Maailman menoa
      28
      1727
    Aihe