nelikko puuta

entiseenmalliin

Eli pohjoisessa asuva isoisä esitti toiveen, että tekisin hänelle nelikon. Hän kutsuu nelikoksi 70cm korkeaa, 40 cm sisähalkaisijaltaan olevaa ohutvanerista "tynnyriä" jossa on neljä vannasta, päissä laitakannet, virallinen vetoisuus 31,4 litraa, kuiva-aineina n 40 litraa. . Olen kolme tallaista nähnyt ja käsissäni pyöritellyt. Yksi oli rakennettu pienien naulojen avulla mutta haluaisin tehdä vanhanajan nelikon ilman nauloja. Vannakset olivat halkaistua puuta, n 2cm leveitä ja ne oli ilmeisesti liimattu päistä. Samoin koivuvaneri? Oli ilmeisesti limittäin liimaten saatu vesitiiviiksi.

Eli samalla tekisi varmasti 3-4 nelikkoa, kun vaneeria joutuu ostamaan. Koneita löytyy mutta vanhasta tietotaidosta olisin nyt kiitollinen, onko joku törmännyt kirjaan tai nettisivuihin josaa näistä olisi ollut juttua.

1

240

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • AstianTekijä

      Kyllä se yleisin nelikon tekotapa on kasata se laudoista. Niitähän silakan kalastajat valmistavat vieläkin.

      Jos et ole puuastioita valmistanut, kokeile ensin tehdä se siten, että avaat moottorisahalla puupölkyn päistä sen läpi ulottuvan aukon. Alat sitten pyöreällä sapluunalla piirtämäsi mallin mukaan työstää sisusta. Ennen aihion täydellistä kuivumista laitat täysin kuivasta laudasta tekemäsi kannen ja pohjan niitä varten tekemiesi asennusurien kohdalle. Sitten vaan kuivumisen tahtiin vaihdat riittävän kireitä metallivanteita, jotta teos ei pahemmin pääse halkeilemaan ja päätylevyt uppoavat tasaisesti uriinsa.

      Sen kansilevyn tosin voit myös laittaa tiukkana sovituksena valmiiksi kuivaan lopputulokseen. Näin silkan kalastajatkin tekevät. Eihän nelikossa ole kyse oikeaoppisesta tynnyristä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Eutanasia - miksi eläimelle sallitaan armokuolema, mutta ihmiselle ei?

      Olen pitkään ihmetellyt yhtä asiaa Suomessa. Kun koira kärsii parantumattomasta sairaudesta ja kovista kivuista, eläinlä
      Arvot ja etiikka
      18
      11364
    2. Veli Sofia teki urosmehiläisen työn

      Paljastaessaan kuinka TPS:ssä ei joukkuehenki toimi sooloilijoiden vuoksi, jonka takia koko seura ei pärjää kilpailussa
      Maailman menoa
      46
      3924
    3. Unisex-vessat

      Ahdistaa. Miksi kaikki pitää tasapäistää tasa-arvon nimissä? Tasa-arvo on sitä, että kunnioitetaan sukupuolien erilaisu
      Tunteet
      113
      3100
    4. Sosiaalidemokratia romahtanut kautta maailman

      nuoret eivät enää kannata järjetöntä aatetta, joten demarien täytyy hakea kannattajia mamuista. Ruotsin sos.demit jo kie
      Maailman menoa
      130
      2431
    5. Miksi Seta ja Sofia Virta ei vaadi muslimeita kunnioittamaan priden-arvoja?

      Kuten tiedetään niin islam ei hyväksy sitä mitä pride edustaa. Seta-pomo Mikkonen nosti hirveän äläkän kun yksi tepsin
      Maailman menoa
      88
      2112
    6. Vastuun ottaminen omasta hyvinvoinnista

      Olen huomannut tuttavapiirissäni ihmisiä, joilla on mt-diagnooseja. Sen sijaan, että millekään asialle yritettäisiin teh
      196
      1781
    7. Sofia Virralle täydet 12 pistettä!

      Kun ei jäänyt mukaan vähemmistöjen sortamista epäsuorasti tukevaan joukkueeseen. Urheilijoiden pitäisi olla esikuvia.
      Maailman menoa
      305
      1049
    8. Miksi Hotelli Kainuuta dissataan?

      Ihmetyttää tämä jatkuva yhden yrityksen arvosteleminen. Ikäänkuin mikään ei olisi hyvin. Kuitenkin yritys työllistää, ta
      Kuhmo
      18
      835
    9. Toisten elämän moralisointi

      Eikö kukin voisi keskittyä lähinnä omaan elämäänsä? Jos jollakulla muulla on tunteita, ajatuksia, tai tekoja oman suhte
      Tunteet
      143
      775
    10. Missä milloin

      Missä milloin nähdään?
      Ikävä
      53
      709
    Aihe