Eli pohjoisessa asuva isoisä esitti toiveen, että tekisin hänelle nelikon. Hän kutsuu nelikoksi 70cm korkeaa, 40 cm sisähalkaisijaltaan olevaa ohutvanerista "tynnyriä" jossa on neljä vannasta, päissä laitakannet, virallinen vetoisuus 31,4 litraa, kuiva-aineina n 40 litraa. . Olen kolme tallaista nähnyt ja käsissäni pyöritellyt. Yksi oli rakennettu pienien naulojen avulla mutta haluaisin tehdä vanhanajan nelikon ilman nauloja. Vannakset olivat halkaistua puuta, n 2cm leveitä ja ne oli ilmeisesti liimattu päistä. Samoin koivuvaneri? Oli ilmeisesti limittäin liimaten saatu vesitiiviiksi.
Eli samalla tekisi varmasti 3-4 nelikkoa, kun vaneeria joutuu ostamaan. Koneita löytyy mutta vanhasta tietotaidosta olisin nyt kiitollinen, onko joku törmännyt kirjaan tai nettisivuihin josaa näistä olisi ollut juttua.
nelikko puuta
1
173
Vastaukset
- AstianTekijä
Kyllä se yleisin nelikon tekotapa on kasata se laudoista. Niitähän silakan kalastajat valmistavat vieläkin.
Jos et ole puuastioita valmistanut, kokeile ensin tehdä se siten, että avaat moottorisahalla puupölkyn päistä sen läpi ulottuvan aukon. Alat sitten pyöreällä sapluunalla piirtämäsi mallin mukaan työstää sisusta. Ennen aihion täydellistä kuivumista laitat täysin kuivasta laudasta tekemäsi kannen ja pohjan niitä varten tekemiesi asennusurien kohdalle. Sitten vaan kuivumisen tahtiin vaihdat riittävän kireitä metallivanteita, jotta teos ei pahemmin pääse halkeilemaan ja päätylevyt uppoavat tasaisesti uriinsa.
Sen kansilevyn tosin voit myös laittaa tiukkana sovituksena valmiiksi kuivaan lopputulokseen. Näin silkan kalastajatkin tekevät. Eihän nelikossa ole kyse oikeaoppisesta tynnyristä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Riikka vie Suomen kohta ykköseksi työttömyyskisassa
Espanja: 10,5 % Suomi: 10,3 % Ruotsi: 9,3 % Kisa on tiukkaa, mutta Riikalla hyvä draivi päällä. Vasemmistolaisen päämin1723020Miten juhlitte ensi lauantaina?
Se on kalenteriin merkitty juhlapäiväksi, niin sitä kai kuuluu juhlia.2982696Suomen veroaste 5 %-yks liian matala
Palauttamalla kokonaisveroaste 1990-luvun tasolle saadaan hyvinvointivaltion palvelut rahoitettua ilman velan ottoa.751768Kolme neljästä suomalaisesta kannattaa miljonääriveroa
Kertoo vasemmistoliiton teettämä kysely. Veron ulkopuolelle jätettäisiin asunto. "Puolet vastaajista oli sitä mieltä, e501667Kumpaan rahat, mummojen vaippoihin vai Nalle WahIroosille?
JOS siis sinä saisit päättää?391541- 1221316
- 1051219
Ryöstö Punkaharjulla
Punkaharjun k-market ryöstetty tänään keskellä päivää, ketä lie asialla? Poliiseja ainakin pörrää ympäriisee141184Evoluutioon ja alkuräjähdykseen uskominen vaatii todella vahvaa uskoa
Että tyhjästä syntyi ja kehittyi kaikki se mitä näemme ympärillämme.3801152Uudestisyntyminen ei tapahdu kasteessa
Tässä Apostolien tekojen kohdassa näemme, että Filippus julisti hoviherralle ensin evankeliumia ja kuulusteli sitten tar2041073