7.62x53R Lukon purku ohjeet ja kasaus

Killer

Mitä tarvitsee tehdä kiväärin lukolle kun on aika piukka aukeemaan, että saa oikein voimalla yrittää että saa kammettua lukon auki. Ei varmaan kuulu olla noin piukka, kun menet kyttäämään esim: peuraa niin jos tarvitsee ampua toinen laukaus niin ei kerkiä kun kampi on niin jäykkä.
Öljyä olen yrittänyt laittaa mutta ei auta.

P.S Lukon purku ohjeet ja kasaus ohjeet olisi hieno saada.

Ystävällisesti Olli Aavikko

6

4978

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • kampikinlyhyt

      Tunnistatko ylipaineisen patruunan vaikutukset, turvonnut hylsy voipi jähmiä kiinni patruunapesään??

    • Vallu300

      Lukon purku on niin helppo ettei siihen taida olla edes ohjeita.
      Otat lukon käteeen ja vääntelet hetken niin huomaat miten osat irtoaa. Iskuripiikin saat pois painamalla sitä jotain kovaa vasten. Ja kasaaminen vähän sama juttu. Ei saa väärin koottua, eikä montaa liikkuvaa osaa ole.

      Komppaan edellistä kirjoittajaa.
      Mitä patruunaa olet ampunut? Venäläisillä teräshylsyillä tätä ongelmaa ilmenee.

    • kampikinlyhyt

      Joko skulaa?
      Youtub. Mosin Nagant bolt disassembly...

    • fbbfb

      Mä sanoisin että vika ei ole lukossa vaan patruunapesässä. Oletan että ammut uusia tehdastekoisia patruunoita mutta vanhan aseen patruunapesä voi olla mitä sattuu. Varsinkin jos se on itäistä alkuperää. Siitä voi tulla ylipaine joka saa lukon jumiin. Sieltä voi tulla hylsyn pettäessä metalli siruja silmille. Älä ammua enää sillä leikit näkösi menettämisellä. Vie se suosiolla asepälle tarkistettavaksi. Sulla ei ole työkaluja eikä sellaisia metallimiehen taitoja joita se vaatii.

    • MoosinNaagant9130

      Mitenkä vanhaan mosiniin jonka piippu ottaa tukkiin kiinni voi tehdä jotain tämän korjaamiseksi vai riittääkö tukin läpi menevän ruuvin juureen prikka nostamaan sen ylös puusta?
      Tämä ei liity aiempaan vaikka omassa toisessa aseessani onkin sama ongelma saada hylsy ulos.

      • ammuskelija

        https://www.reservilaisliitto.fi/files/3077/PERINNEKIVAARIAMMUNTA.pdf

        Tuosta selviää kaikki. Petauksen voi tehdä siten, että piippu on täysin irti puista. Taikka sitten niin, että kädensuojuksen sisällä piippu tukeutuu öljyttyyn kangastäytteeseen.

        Lukon purkuohjeet kuvina.

        http://www.waffenlager.net/rifles/bolt_assembly.html


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Selvästi näyttää siltä, että SDP:n kannattajat hyväksyy kiusaamisen

      ja seksuaalisen ahdistelun, kun puolueen kannatus pysyy korkealla. Mitä tämä kertoo demari-äänestäjien moraalista?
      Maailman menoa
      163
      4934
    2. Kenen joukoissa Suomi seisoo maailmalla, jos SDP voittaa seuraavat vaalit?

      SDP on ainoa pohjoismainen sosialidemokraattinen puolue, joka edelleen kuuluu Sosialistiseen internationaaliin. Sitä ka
      Maailman menoa
      62
      1565
    3. Kukka kuoli ja kukka tappo Kokkolassa?

      Ouluntiellä tapettu nainen torstaina kukka tappo?
      Kokkola
      12
      1499
    4. Jos mies oikeasti haluaa sinut

      Hän ei ota riskiä että menettäisi sinut. Ei pienintäkään. Mies ei jätä vastaamatta viesteihin eikä pidä sinua epätietois
      Ikävä
      121
      1401
    5. Helena Puolakka laukoo suorat sanat Vappu Pimiän MasterChef -pestistä

      Vappu Pimiä on uusi MasterChef Suomi -tuomari. Kokenut keittiömestari ja ravintoloitsija Helena Puolakka laukoo suorat s
      Tv-sarjat
      8
      1143
    6. Ketä ehdotatte seuraavaksi kuntanne johtohahmoksi

      Ei ole teitä riitaisia kehityksen jarruja helppo yrittää kohti valoa ohjata. Siinä on teille pähkinä purtavaksi.
      Lappajärvi
      95
      1037
    7. Voiko ryyppäämisellä tienata elantonsa?

      Lassi Kuhlman on rappiostriimaaja. Hän kuvaa omaa päihteiden käyttöään pitkissä somestriimeissä. Katsojat voivat lahjoit
      Maailman menoa
      40
      957
    8. Persuille 1,8 prosenttiyksikköä laskua. Keskusta meni ohi ja Vasl hengittää niskassa

      Erityisesti työväestö on hylkäämässä persut. https://yle.fi/a/74-20208249
      Maailman menoa
      298
      915
    9. Vasemmistoliitto menossa perussuomalaisten ohi!

      Keskustapuolue meni jo...
      Maailman menoa
      150
      810
    10. Hinduille tiedoksi

      USA Pressa sanoi '' kansakuntaa ei voi johtaa ilman Raamattua''. Tämä löytyy sitaateista. Raamatusta tulee kaikki julmu
      Hindulaisuus
      278
      739
    Aihe