Windowsin hinta

WinCap

Ostin jokin aikaa sitten Windowsin, joka on versionumeroltaan todennäköisesti 95. Tarkkaa versiota ei tiennyt edes myyjä. Disketit ovat hyväkuntoiset noin 20 vuotta vanhat.

Nyt vaan pitäisi tietää suurinpiirtein arvo tuolle että osaisi ottaa oikean hinnan myydessä. Paljonko tuollaisen Windowsin markkina-arvo on nyt?

18

507

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Näkemättä väittäisin että kyseessä on laiton kopio, jos ei edes tarkka versio ole tiedossa. Sellaisen myyminen on laitonta. Arvo on nolla euroa. Tuhoa levykkeet.

      • f.e.fatipää-pc

        kusivatipääkin siis sitä mieltä että vindovs on täysin arvoton ja pitää tuhota

        hoito hourulassa on siis toiminut


      • f.e.fatipää-pc kirjoitti:

        kusivatipääkin siis sitä mieltä että vindovs on täysin arvoton ja pitää tuhota

        hoito hourulassa on siis toiminut

        Oletko pitkäänkin harrastanut varastetun tavaran myyntiä?


      • drwinski
        Linuxander.Fatipää kirjoitti:

        Oletko pitkäänkin harrastanut varastetun tavaran myyntiä?

        Mitenkä vatipää aikanaan asensi Windows 95:n?
        Ei tietysti mitenkään koska ...... .. .... .....
        Taisi jo W 95 koneen mukana tulla asennus CD.
        Dos 6.2 oli parillakymmenellä korpulla kaikkine lisukkeineen.


      • toooos
        drwinski kirjoitti:

        Mitenkä vatipää aikanaan asensi Windows 95:n?
        Ei tietysti mitenkään koska ...... .. .... .....
        Taisi jo W 95 koneen mukana tulla asennus CD.
        Dos 6.2 oli parillakymmenellä korpulla kaikkine lisukkeineen.

        DOS oli kolme korppua, Windowsin asennuspaketti oli yli 10 korppua


      • varkaalle
        Linuxander.Fatipää kirjoitti:

        Oletko pitkäänkin harrastanut varastetun tavaran myyntiä?

        Tavarat eivät muutu vanhoiksi sillä, että ne ovat vanhoja, tai että niiden omistajalla ei olisi täydellistä ymmärrystä niiden luonteesta. Se, että Microsoftille vanhojen tavaroiden olemassaolo on ikävä homma sikäli, että ne ovat vakava este historian uudelleenkirjoitukselle, joka on tyypillinen ääriliikkeiden toimintatapa.

        Täällä ei ole muita varkaita kuin sinä, joka edesautat informaatiosodankäynnillä Microsoftin yksityistietovarkauksia.


      • varkaalle
        varkaalle kirjoitti:

        Tavarat eivät muutu vanhoiksi sillä, että ne ovat vanhoja, tai että niiden omistajalla ei olisi täydellistä ymmärrystä niiden luonteesta. Se, että Microsoftille vanhojen tavaroiden olemassaolo on ikävä homma sikäli, että ne ovat vakava este historian uudelleenkirjoitukselle, joka on tyypillinen ääriliikkeiden toimintatapa.

        Täällä ei ole muita varkaita kuin sinä, joka edesautat informaatiosodankäynnillä Microsoftin yksityistietovarkauksia.

        "Tavarat eivät muutu vanhoiksi sillä, että ne ovat vanhoja" po "Tavarat eivät muutu varastetuiksi sillä, että ne ovat vanhoja"


      • Anonyymi
        Linuxander.Fatipää kirjoitti:

        Oletko pitkäänkin harrastanut varastetun tavaran myyntiä?

        Sen kyllä huomaa!


      • Anonyymi

        Vain hullu maksaa itsensä vakoilusta!


    • arvo_nolla

      Nuo olisi pitänyt toimittaa ser-jätteeseeen jo ajat sitten.

    • sen-arvoinen

      Arvo on se mitä ostaja suostuu maksamaan.
      Eihän tuollaisella mitään virkaa enää ole kuin enintään jossain 90-l. puolivälin romukoneessa, joilla niilläkään ei ole enää mitään virkaa.

    • 490-510

      Noin 500 euroa.

    • qwery

      Retroilu on muotia, eihän nyky sukupolvi noista mitään ymmärrä mutta arvoahan noilla on.

      • pc-kloonit

        Enpä tiedä arvosta, sehän riippuu miten harvinaiseksi tuote on käynyt. 80-luvulla ei vielä koneita myyty hirveitä määriä mutta 90-luvullahan PC koneet alkoivat yleistyä kodeissakin niiden halvennuttua ja valmistusmäärät tietysti kasvaneet. Tehovaatimusten kohoaminen on tietysti voinut niitä jo jonkinverran harventaakin kun vanhoja koneita on korvattu uusilla ja tehokkaammilla.
        Taitaa kuitenkin vasta ensimmäinen IBM PC 80-luvun alusta olla jo varsinainen arvokas keräilykone kun niitä myytiin alunpitäenkin kalliin hinnan vuoksi verrattaen vähän ja ehkä eniten yrityksiin jotka ovat korvanneet koneita ehkäpä tiuhaankin tehovaatimusten kasvaessa. Niinpä jo alunalkaenkin vähäisestä määrästä on enää vielä vähemmän jäljellä joka nostaa niiden arvoa.
        Myöhemmin IBM PC klooneja valmistettiin massatuotantona suuria määriä joten en tiedä onko sellaisilla milloinkaan suurempaa keräilyarvoa, harvalla valmistajalla taisi olla mitään erityistä ja merkittävää "milestone" mallia jolla voisi olla historiallista merkitystä.
        Samoin taitaa olla tänäkin päivänä, läppäri voi periaatteessa olla ihan minkä merkkinen tahansa, ne ovat toistensa kopioita, bulkkitavaraa, kellään ei ole mitään kilpailijasta poikkeavaa. Eri tehoisia ja hintaisia läppäreitä on vaikka kuinka paljon, päättää vaan hintaluokan ja ottaa sitten miltei minkä tahansa vehkeen, ajaa saman asian kuin naapurimerkkinenkin.


    • Avaamaton, sinetöity Windows 95:n Retail -pakattu media on ehkä jonkin arvoinen, muutaman kympin nyt ainakin.

      Avatun, asennetun ja käytetyn OEM:n arvo on samoin se, minkä joku tarvitseva suostuu siitä maksamaan; ehkä pullakahvit tai pari euroa. Ongelmana lienee löytää se tarvitseva...

    • Good-Year

      Varovasti nyt! Noilla on jo antiikkiarvoa keräilijöille, niinkuin Amiga 64.

      • SVI328

        Paljonmpa maksaa nykyään Commandore 16 plus 4 alkup. levyasemalla?


    • Wäinämöinen

      Minulla taitaa olla kaikki W-versiot 3.1. :stä alkaen (W8 puuttuu onnksi), myös DOS 6.2. Enpä tiedä, mitä niillä tekisin, tulipahan vaan säilöttyä. Sellaisen ompelukoneen kokoisen lerppuasemaisen kannettavan lahjoitin Kangasalle tietokonemueoon. Jemmassa on tyttären ensimmäinen kone joskus -90-luvun alusta pelkällä korppuasemalla. Muutama vuosi sitten kokeilin sitä, ihan toimiva, mutta hämmästyin, miten siihen olen ujuttanut W98:n. Joutaisi museoon tai keräiliälle.

    Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Joensuun kaupunki levittelee tonttitietoja Keskisuomalaiselle

      Sähköposteja ja tonttitietoja levitellään mm. Pasi Koivumaalle
      Joensuu
      23
      3061
    2. Tiesitkö tätä ex-miehistä? Noriko Salo jysäytti yllätyspaljastuksen

      Noriko Salo ja ex-F1 kuski Mika Salo olivat naimisissa v. 1999-2022. Kirsi Salon ex-mies puolestaan on muusikko Sammy A
      Kotimaiset julkkisjuorut
      12
      2149
    3. Kuka? Riehui valtuuston kokouksessa tänään ?

      Onko puolangan puolesta porukkaa. Vaikuttaa siltä. Sairasta.
      Puolanka
      69
      2000
    4. Huh, huh! Sofia Belorf ei ole itse pessyt hiuksiaan kolmeen vuoteen

      Sofia Belorf elää ökyelämää Dubaissa. Sofian arjessa kulta, raha ja luksus ovat vahvasti läsnä. Luksuselämään tottuneell
      Kotimaiset julkkisjuorut
      100
      1843
    5. Toivoisitko Rakas vielä?

      Haluaisitko vielä? Uskoisin osaavani näyttää sinulle, kuinka ainutlaatuinen nainen olet.
      Ikävä
      76
      1583
    6. Ihan pieni näkeminen vaan

      👋 ja minä olisin valmis jo vaikka mihin sun kanssa. Nämä on näitä.. 🤫🫣😘💥
      Ikävä
      40
      1356
    7. Sointu Borg tilittää - Ei suostu enää tähän työhön: "Katastrofi"

      Sointu Borg on mediapersoona, joka löi itsensä läpi Diili-realityssä. Borg on monipuolinen tekijä: mediapersoona, juonta
      Suomalaiset julkkikset
      14
      1292
    8. Keskustelua kasteesta

      You tubessa kaksi pappia keskustelivat kasteesta ja kritisoivat raamatullista uskovien kastetta. Toinen heistä yritti
      Kaste
      400
      1275
    9. Jos saisit antaa yhden neuvon

      jälkikasvullesi elämää varten, niin minkä antaisit?
      Sinkut
      111
      1085
    10. Tulipalo viimeyönä

      Olipa ikävä kuulla tämä tulipalo, nyt on jatkuvasti asuinpaloja.Grillikausi alkanut.Grillit pois parvekkeilta ja asuntoj
      Jämsä
      15
      1066
    Aihe