Joutsenlaulu

Olisinko ollut 12-13 vuotias kun ystäväni kanssa käsittelimme vakavina (kuin vain teinit) rakkautta. Sen suuruus sai herkistymään ja koin sen niin tärkeäksi henkisesti, että sanoin:
"Se mies johon rakastun, saa olla vaikka kyttyräselkäinen, kunhan sielunsa on sellainen jota voin rakastaa ja kunnioittaa."

Kului vuosikymmeniä, unohtunutkin oli tuo kiihkeä nuoruuden tuntemus, elämä oli jo kuljettanut äitiyteenkin ja lopulta alkavaan vanhuuteen.

Kunnes,..jo vapaana kaikista sitoutumisista oli jokin kohtalonomainen tuntemus tuttuudesta, palstamme Ruuneperin kirjoituksissa.

Jokin voima sai pyytämään häntä soittamaan minulle ja keskustellessamme ensimmäistä kertaa kysyin häneltä: "Eihän Sinulla kyttyrää ole ?"

"Kyllä, hän vastasi, kyllä minulla on."
Jokin sai silloin täyttymyksensä, jokin ennalta määrätty, joka jatkui puhelinkeskusteluina monen vuoden ajan. Tapaamiseen hän ei oikein halunnut, vaikka sanoi olevansa yksinäinen, johon tyydyin sittemmin.
Itsekään en suunnitelmistamme huolimatta lähtenyt tervehtimään häntä, en ehkä olisi halunut sen päättyvän parin päivän jälkeen.

Kiitollinen olen näistä vuosista, muutama viikko sitten kirjoitin palstalle kaipaavan runon, johon nimettömänä Ruuneman vastasi sen tulleen sydämestä.

Siitä tiesin hänen vastannen, koska hän avasi silloin Galleriakirjoituksensa, joita saatoin lukea.

Kaikesta kiitos Kai,... niistä monista kauniista ajatuksista joita olet palstalla jakanut, kärsivällisyydestä ja hyvään ohjaamisesta.
Rakkaudella ja kiitollisuudella.

sini.sirkku

13

331

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Olenkin toivonut kuulevani jotain ruunesta. Tiesin hänen vammastaan jo kauan sitten. Onko ruune poistunut keskuudestamme?

      • myös-odottava

        Eiköhän viimeisin aloite ole tuolla 80 palstalla. Paavo Lipposta ja Jyrki Kataista käsittelevä, ei sen jälkeen ole mitään kirjoittanut nimimerkillään ainakaan.
        Kattleijan luulisi tietävän jotakin kun asuu samoilla tienoilla?


    • tietoakaipaava

      Mitä tämä tarkoittaa ? Onko ruune kuollut vai miksi joutsenlauluista höpiset ja kiittelet menneistä ?

    • isoäiti

      Minä käsitin tuon olevan aloittajan oma joutsenlaulu, ei hän ruuneberin kuolemasta puhu. Kaunistahan kiitoskin joskus on.

    • Kirjoititpa taas kauniisti, sini-sirkku. Vähän tuli mieleen jossakin esitetty ajatus siitä, että meidän koko elämämme olisi käsikirjoitettu valmiiksi jo ennen syntymäämme ja sitä me sitten toteutamme uskoen, että olemme itse polkumme valinneet, itsemme luoneet...

    • huolestuttavaa

      Kerroit jostain kaipaavasta runosta ruunelle. En löydä sellaista, laittaisitko sen näkyviin kun kerran otit sen puheeksi ? Alkoi jo huolestuttaa, ruunea ei tosiaan ole näkynyt pitkään aikaan etkä kerro suoraan mitä on tapahtunut.

      • sini.sirkku.ek

        Voi, miten sen runon nyt löytäisin, ja mitä hyötyä siitä olisi? Eihän minulla mitään kerrottavaa ole, toivoin tuon aloitukseni tavoittavan ruunen. Kaipa meitä monta huolestunutta jo onkin!

        PS. Tulin juuri kampaajalta, koko kesänä en ole leikkauttanutkaan kuontaloani, joten nyt olen jälleen siisti 😊 Mukavaa kesän jatkoa!


      • otayhteyttä
        sini.sirkku.ek kirjoitti:

        Voi, miten sen runon nyt löytäisin, ja mitä hyötyä siitä olisi? Eihän minulla mitään kerrottavaa ole, toivoin tuon aloitukseni tavoittavan ruunen. Kaipa meitä monta huolestunutta jo onkin!

        PS. Tulin juuri kampaajalta, koko kesänä en ole leikkauttanutkaan kuontaloani, joten nyt olen jälleen siisti 😊 Mukavaa kesän jatkoa!

        Oletko nyt soittanut ? Jos hän ei vastaa puhelimeen ja varsinkin jos ei puhelimeen saada yhteyttä, voi olla jotain tapahtunut, sairaus tai ...


    • En mielelläni soita,..viimeksi jokunen viikko sitten hän laittoi puhelimen kiinni korvaani, joten hän haluaa olla rauhassa.
      Kuitenkin hän oli lähettänyt jälleen kaverikutsun facebookissa, vaikka jo 2 kuvaketta oli ennestään. Siksi soitinkin ja ihmettelin, miksi niin monta, kun hän ei kirjoita niissä edellisisääkään!

      • Teidän rakkauttenne vaikuttaa olevan niin yksipuolista, että jätä jo mies rauhaan, koska hänestä on vain piinallista tuo perässä roikkuminen sinulta.


    • Sinä päivänä homma on hanskassa, kun palauttaa illalla mieleensä päivän tapahtumat, ja nauraa makeasti ... itselleen-

      • " Siksi soitinkin ja ihmettelin, miksi niin monta (facebook), kun hän ei kirjoita niissä edellisisääkään!"

        Mitä ne naisten kuvat oli?

        Sitä on pakko ihmetellä, että mitä sanoit hänelle, jos hän sulki puhelimen "korvaasi"? Aina hän on kehunut sinua ja olet rohkeasti myös puolustanut häntä, joten mistä moinen?

        Itse huomasin myös, että hän oli kerran kirjoittanut tuohon Kristiina s-posiini, mutta ei mitään viestiä ollut ja se postini on sellainen, että poistan heti kaiken .

        No, eilen oli kirjoittanut, joten elossa on!;)


      • No, hyvä, että elossa on ! 😊 Ei kai ole tarpeen täällä siteerata keskustelujen sisältöä, enhän pahasti tiedä sanoneeni,..ihmettelin miksi tuntemattomia kuvia minulle jakaa.
        Uskon hänen vain väsähtäneen, kun ei aina hallitse FB salasanojaan.
        Toivotaan, että kaikki on hyvin!


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Virkamiehille tarvitaan tuntuvat palkankorotukset

      Naistenpäivänä on syytä muistuttaa, että virkamiehen euro on vain 80 senttiä. Palkat tulee saattaa samalle tasolle yksi
      Maailman menoa
      73
      5012
    2. Riikka Purran kaudella nousi bensan hinta yli 2 euron

      Muistatteko kuinka edellisen vasemmistohallituksen aikana, ns. Marinin aikakaudella, bensiiniä sai 1,3 euron litrahinnal
      Maailman menoa
      119
      4721
    3. Jäikö meidän välit

      Mielestäsi Kesken?
      Ikävä
      80
      4213
    4. Olisipa saanut sinuun

      Tutustua paremmin. Harmi että aloin lopulta jännittämään kun näytit tunteesi niin voimakkaasti ja lähestyit niin voimaak
      Ikävä
      107
      4189
    5. Veli Sofia teki urosmehiläisen työn

      Paljastaessaan kuinka TPS:ssä ei joukkuehenki toimi sooloilijoiden vuoksi, jonka takia koko seura ei pärjää kilpailussa
      Maailman menoa
      3
      3328
    6. Mitäs nyt sijoittajat?

      Pörssit laskevat maailmalla Iranin sodan takia ja muutenkin ovat olleet Trumpin vallan alla epävarmat. Ainoa, mikä on no
      Maailman menoa
      124
      3137
    7. Miks tän meidän

      Rakkauden on pitänyt olla näin vaikeaa?
      Ikävä
      35
      2848
    8. muista olla

      VAROVAINEN! m
      Ikävä
      28
      2787
    9. Onneksi on edes yksi kuva

      Susta mitä voin välillä ihastella ja kaipailla sua😔
      Ikävä
      40
      2773
    10. Elän vastoin

      Kaikkia arvoja kun en pysy sinusta erossa.
      Ikävä
      37
      2762
    Aihe