Hei,
Kertokaa joku mulle millekkä erikoislääkärille tässä pitäisi varata aika? Elikkä jaloissa/jalkapohjissa tuntuu useamman kerran päivän aikana lämmöntunne ja välillä lievää pistelyä elikkä varmaan jotain puutumista.
Yleislääkärillä tk:ssa käyty ja vastaus siellä oli, että ole huoleti vaikka vaiva oli silloin jo yli viikon vaivannut, tule uudestaan jos tuntuu ettei mene ohi... Nyt varmaan jo kolmatta viikkoa oire, enkä tiedä haluanko enää tuonne tk:hon mennä.
Millekkä erikoislääkärille varata aika?
3
234
Vastaukset
- jhgjhghjfgggjhyjyg
Onko verensokerit tarkastettu joskus? Pitkälle editynyt diabetes voi aiheuttaa hermo-oireita jaloissa.
Jos ei ole pitkäaikaista diabetestä taustalla, tuollaiset oireet voivat johtua joko verenkiertohäiriöistä tai esimerkiksi hermopinteestä tms. Ortopediltä voisi aloittaa tutkimukset.
Jos terveyskeskuslääkäri ei ole kiinnostunut tukimaan, pitää mennä yksityispuolelle suoraan.Jos en ihan väärin muista niin noin vuosi on siitä kun verensokeri katsottu. Silloin olivat siis ok.
Täytyy katsoa maanantaina kun on terveyskeskus auki taas että saisiko sinne aikaa ja kiinnostaako tällä kertaa hieman enemmän asiani.
Katsoin niin tänne ainakin terveystalolle on paljon aikoja vapaana ortopedille jos ei tk:ssa pääsee eteenpäin.
Kiitos vastauksestasi!Kävin tänään tk:ssa, en vieläkään päässyt sieltä eteenpäin mutta hän puhui että neurologi olisi sitten seuraava vaihtoehto jollekka mennä jos ei tämä kuumotus häviä. Mutta edelleen käski olla huoleti eikä kirjoittanut lähetettä eteenpäin. Sain kumminkin labraan lähetteen verikokeisiin kun sanoin tuosta diabeteksestä ja jotain muita arvoja ottaavat.
Onneksi noille neurologeille näytti myös löytyvän hyvin aikoja ainakin tuolta terveystalon puolelta joten odotellaan nuo verikokeiden vastaukset. Ensi viikolla soittaa niistä niin katsotaan mitä mieltä tällä kertaa on ja jos oire vielä vaivaa niin saisinko lähetteen.
Olisihan se edullisempaa päästä julkisen puolen kautta, mutta kauankohan tätä oireilua täytyy jatkua...
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Asiakkaalle ei myyty energiajuomaa - tuomio tuli syrjinnästä
Vaikka oli ilmeisesti täysi-ikäinen. Tosin ei lapsiakaan saisi syrjiä, koska oppivat helposti itsekin syrjimään, jos koh704067Miksi aina pitää kilpailla parhaudesta?
Mua ärsyttää se, että kaikki kilpailut ja visailut keskittyvöt aina siihen, kuka on paras missäkin. Tänäkin aamuna tuli853355Pakkoruotsista luopumalla kymmenien miljoonien säästöt
Pakkoruotsin opiskelun kustannuksista ei ole juurikaan tehty kustannusselvityksiä, mutta joidenkin arvioiden mukaan siit983148- 1003001
Luterilaisen kirkon koko kastekaava on väärä
Uudessa testamentissa on kaksi täysin ristiriidassa olevaa kastekäskyä Matt 28:19 ja Ap. t. 2:38. Matteuksen evankeluimi412664Seksuaalinen ahdistelu, naisten vähättely ja törkeä käytös naisia kohtaan kukkii rakennustyömailla
Tällainen lienee ihan tavallisista kaikilla "äijävaltaisilla" työpaikoilla. Kaikki miesvaltaiset alat eivät ole toksise2412527Kerro minulle
Miksi teit niinkuin teit? Miksi kielsit tunteesi minua kohtaan. Miksi et halunnut että tiedän oikeasti mitä tunnet. Etkö832432Miten Yxäri iskettiin?
Voisin tässä unta odotellessani kertoa, miten mieheni lähestyi minua. Tunsimme entuudestaan. Hän kyseli minulta aina j2152416Rakkaalle J miehelle.
Hitto mulla on sua ikävä. Haluisin heti nyt tulla sun syliin ja suudella sua.ja, ja ja... Hirveä ikävä.922309Kristinuskossa Isän ja Pojan ja Pyhän Hengen nimessä
Jeesuksen kehoitus kastamiseksi Isän ja Pojan ja PH:n nimeen. Matt 28:19: "Menkää siis ja tehkää kaikki kansat minun4022208