FireFoxin kustomointi

Turbo-Urpo1

FireFox selaimen ulkonäköä voidaan jossakin määrin muuttaa userChrome.css tyylimäärittely tiedoston avulla. Nämä tyylimäärittelyt ovat aivan samoja kuin HTML -tiedostoillakin. Aloitettaessa on suurin vaikeus tietää FireFox selaimen elementtien nimet, ja siihen auttaa vain sitkeä hakeminen verkosta.

Jos olet joskus katsonut HTML -sivun tyylitiedoston rivejä, olet huomannut että siellä yksilöidään elementtejä antamalla niille luokka- tai id- nimi. Tämä sama koskee myös FireFox selaimen tyylittelyä.

esim:
#nav-bar {
background: blue !important;
}
Esimerkissä, määritellään navikointipalkin taustaväriksi sininen, ja tämähän vastaa täysin HTML-sivun syntaksia. No se siitä.

userChrome.css
Tämä tiedosto täytyy sijoittaa aktiivin profiilikansion alle, chrome -kansioon. Tätä chrome -kansiota ei oletuksena FireFox asennus luo, joten se on sinun itsesi tehtävä.

Aktiivi profiilikansio
Tämän kansion pakallistaminen käy helpoimin näin:
Avaa profiilikansiosi:
Napsauta hiirellä FireFox selaimen navikointipalkin oikeasta reunasta löytyvää hampurilaisen tai kolmen pisteen muodostamaa valikkoa. Avautuvasta valikosta löytyy alhaalta "Ohje" -valinta, napsauta sitä, nyt sinulle avautuu uusi valikko, josta haet valinnan "Tietoja ongelmatilanteisiin", napsauta sitä.

Vieritä avautunutta sivua, ja yritä paikallistaa "Profiilikansio", nyt voit painaa painiketta "Avaa kansio", tänne sinun on luotava tuo chrome -kansioon, johon sitten sijoitat tuon userChrome.css tiedoston.

TÄRKEÄÄ
userChrome.css tiedoston täytyy sisältää seuraava rivi, eikä sitä riviä saa muuttaa:
@namespace url("http://www.mozilla.org/keymaster/gatekeeper/there.is.only.xul");
Jos tuo rivi ei ole juuri noin, ei mitään tiedoston tyylittelyjä toteuteta. Ja aina kun tähän tiedostoon teet muutoksia, on FireFox selaimen kaikki ikkunat suljettava, ja muutokset näkyy uudelleen käynnistyksen jälkeen.

Kysyttävää ? vastaan jos osaan.

9

302

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • turhaa-piperrystä

      Jaa. Miksi moiseen piperrykseen pitäisi ryhtyä?

    • eikiitos

      Eikö quantumissa toimi edes valmiit skinit? Sehän on sitten aivan paska kun muutenkin ulkonäkö aivan perseestä, chromesta matkittu.

      • chromule

        Tiettävästi Chrome on paljon myöhempi tekele.


      • pikkusieluista

        Ei kyllä uusinkaan FF näytä muulta kuin omalta itseltään.
        Täytyy olla melko pikkusielu että alkaa jotain selaimen ulkonäköä tuunaamaan :D


      • vaihteluvirkistää
        pikkusieluista kirjoitti:

        Ei kyllä uusinkaan FF näytä muulta kuin omalta itseltään.
        Täytyy olla melko pikkusielu että alkaa jotain selaimen ulkonäköä tuunaamaan :D

        Sinusta on siis sama vaikka kaikilla olisi samanlaiset vaatteet, auto, puhelin...Minä tykkään vaihtaa vaatteita aika useinkin, autoa ja puhelinta harvemmin, selaimen ulkonäköä kun alkaa kyllästyttää eli ehkä kerran kuussa, noihin chrome-tyylisiin kyllästyn välittömästi. Vähintäänkin pitää olla tumma eikä vaalea.


    • exBersel

      Hieno asia jos joku haluaa näin tehdä, eikä siinä on ole mitään mitä kritisoisin.

      Mutta miksi? Minusta Firefoxin käyttöliittymä on parempi kuin Chromen. Lisäksi Firefox on yksityisyyden kannalta parempi. Suorituskyky on riittävä ja muutakaan valittamista FF:ssä ei juuri ole. Jos jotain ottaisin Chromelta, se olisi HTML5-suorituskyky, mutta käytännössä tässäkään ei ole niin paljon eroa, että sitä käytössä huomaisi. En oikein ymmärrä Chromen suosiota. FF:ssä on parempi yksityisyyden kannalta ja siihen saa helpommin lisäosia. Lisäksi sen käyttöliittymä parin valinnan jälkeen on parempi.

      Miksi Chrome on niin suosittu? Onko se vain muotijuttu, kun muillakin on sellainen?

    • Turbo-Urpo1

      Tuossa alussa puhuin hyvin lyhyesti FireFox selaimen ulkonäön kustomoinnista josta vielä puuttuu selainlaajennoksen käyttäminen ulkonäön muutoksiin (tulee juttua myöhemin), ja nyt sitten siitä miten käyttäjä voi vaikuttaa verkkosivun sisällön näköön, silloin kun sisältöä näytetään selaimen oletustyylillä.

      Eli jokainen selain, ei vain FireFox, sisältää tarkat määrittelyt, miten mikin HTML-elemetti näytetään katselijalle oletusarvoilla. FireFox tarjoaa käyttäjilleen mahdollisuuden vaikuttaa noihin oletusasetuksiin, ja se tapahtuu [ userContent.css ] tiedoston välityksellä ( https://s25.postimg.cc/j4j3pmp1r/Valinta_099.png ).

      Tämän [ userContent.css ] tiedoston sijainti on sama kuin aiemin mainitun [ userChrome.css ] tiedostonkin sijainti, myös sisältö on täysin HTML-tyylitiedoston sisältöä. Se että onko olemassa tarvetta muuttaa selaimen oletuksia HTML-elementeille, ehkä on, ehkä ei.

      Tässä esimerkkikuvassa ensin Firefox selaimen oletuksilla tämä s24 sivun kommentointilomakkeen koko ja näkö: https://s25.postimg.cc/snssjehsf/Valinta_097.png ja sitten kuva jossa noita oletuksia on hiukan muutettu: https://s25.postimg.cc/t0k6ppptb/Valinta_098.png

      • Turbo-Urpo1

        Muuten jos joku innostuu asiasta, niin aiemin tulla ylhäällä kerroin kuinka profiilikansio paikallistetaan valikkokomentojen avulla, mutta kirjanmerkkinä sen löytää nopeamin, joten käytä navikointipalkin osoiteriviä hyväksi, kirjoittamalla:

        about:profiles


      • Turbo-Urpo1
        Turbo-Urpo1 kirjoitti:

        Muuten jos joku innostuu asiasta, niin aiemin tulla ylhäällä kerroin kuinka profiilikansio paikallistetaan valikkokomentojen avulla, mutta kirjanmerkkinä sen löytää nopeamin, joten käytä navikointipalkin osoiteriviä hyväksi, kirjoittamalla:

        about:profiles

        Yllä antamani tyylittely esimerkki, vaikutti kaikkiin sivuihin joilla kyseset elementit esiintyi oletus nimillään, mutta tässä vaikutusta on rajattu niin että vain s24:n lomake näkyy FireFox selaimessa normaalia hienonpana: https://s25.postimg.cc/tjtvcfgsv/Valinta_100.png

        Nuo elementin leveydet, voit määritellä px, em tai % yksiköillä, ehkä paras on tuo 100% joka mukautuu aina käytössä olevan tilan mukaan.

        textarea.form-control {
        min-width: 48em !important;
        min-height: 18em !important;
        background-color: oldlace !important;
        }


        .nickname-container input {
        min-width: 48em !important;
        background-color: oldlace !important;
        }

        Jaaha, eiköhän tämä tästä jo tullutkin käsiteltyä.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Silmienvääntelijä-persut pääsivät Japanissa sarjakuvaan

      Torille! https://www.hs.fi/kulttuuri/art-2000011943173.html
      Maailman menoa
      210
      5265
    2. Nato kaatamassa Petterin haaveileman Tunnin junan?

      Nato edellyttää pohjoisessa Jäämereltä Rovaniemelle saakka kapearaitesta suoraa rautatieväylää, joka maksaa paperirahaa,
      Maailman menoa
      43
      4620
    3. Donald Trump pääsi samalle listalle Sanna Marinin kanssa

      Eli vasemmistolaisen Time-median top 100 jännäihmisten listalle. https://time.com/collections/time100-next-2021/5937699
      Maailman menoa
      16
      3222
    4. Älkää vaan sairastuko syöpään Suomessa

      Tilaston mukaan Suomi, Slovakia ja Latvia lääkitsee aivan pohjamudissa syöpää. Sairastunutta hoidetaan edelleen vanhana
      Maailman menoa
      275
      3186
    5. Kyllä, maata ei halua puolustaa nimenomaan punavihreän puolen edustajat

      "Esimerkiksi maanpuolustushenki on keskimääräistä alempana naisten, arvoliberaalien, heikossa taloustilanteessa olevien
      Maailman menoa
      168
      3099
    6. Sä veit mun sydämen ihan totaalisesti

      Aivan totaalisesti..
      Ikävä
      60
      2658
    7. Vieläkö olet

      Rakastunut minuun? Minä sinuun
      Ikävä
      63
      2007
    8. Oot se sinä

      Ihan varmasti oot, tuo olemus ei valehtele 😘💓🪅 🏡 ihana 😍🙏
      Ikävä
      27
      1959
    9. Toivotko vielä kohtaamista

      Kaivattusi kanssa?
      Ikävä
      88
      1944
    10. Ei siinä kauan

      Menisi jos olisimme kahden
      Ikävä
      24
      1849
    Aihe