Lähes 150 euroa.
Aika suolainen hinta päivän retkestä, jossa istutaan puolipäivää pelkästään linja-autossa.
Onko kukaan käynyt?
Onko mitään järkeä tässä retkessä?
Luxor retki Hurghadasta
10
528
Vastaukset
- egyptisthebest
Kysy paikallista taksia! Minä ja tyttäreni kävimme Kairossa taksilla, matka maksoi 100 e. Taksi odotti sen aikaa kun me katselimme nähtävyyksiä.
- egyptisthebest
No kyllä vaan käytiin! Haluatko kuvia :D
- Riistohinnat
Nämä Kairon tai Luxorin retket on kyllä naurettavan ylihintaisia.
Eihän tollaisia riistohintoja voi mitenkään järkevästi perustella.
Haudoilla, museoissa jne sisäänpääsystä joudut erikseen vielä maksamaan.
Hintaan kuuluu siis vain bussimatka ja lounas. Bussimatka Hurghadasta Kairoon noin 8 tuntia ja itse Kairossa ehditään olla vain noin 4-5 tuntia.
Sitten taas istutaan taas se 8 tuntia bussissa, kun tullaan takaisin Hurghadaan... - KannattaaKokeillahähähää
Bussimatkat ovat tosi kivoja koska juuri silloin iskee Faaraon kirous kaikessa kammottavuudessaan.
- kovopolonmarkapla
Aurinkomatkoilla 99€.
- JuccaR
On siinä bussimatkalla hintaa.
Paikallisbussi Hurghada-Kairo alle 10 euroa.
Hyvä bisnes matkatoimistoille nämä retket - hahahafa
Itse varasin kaikki matkani getyourguide.fi sivustolta paljon halvemmat hinnat. Tämä on kuitenkin eka kerta kuin kokeilen sitä, saa nähdä toimiiko
- egyptisthebest
Itsekin tutkin tuota getyourguide.fi-sivustoa, ja huomasin, että museossa ja pyramideilla vieraillaan tosi lyhyt aika. Me ainakin varataan retkemme ihan muualta.
- KarateMauri
"Onko kukaan käynyt?"
On käynyt. 58 turistin linja-autoporukka kävi ihan siinä Luxorin vieressä sijaitsevassa kuningatar Hatšepsutinille rakennetussa Deir el Bahrin terassitemppelissä. Siitä käynnistä oli jotain lehtijuttujakin. Taisi olla uutisissakin. - FjonttaRoope
...paljos maksaa vuokra-auto hä???
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Lindtman I vasemmistohallitus aloittaa viimein Suomen kuntoon laittamisen
Tässä nyt on 3 vuotta seurattu irvokasta kärsimysnäytelmää nimeltään "valtion budjetin tasapainotus by äärioikeisto", ja2032790Missä viipyy persujen lupaama euron bensa?
En edes muista milloin bensapumpussa olisi ollut ykkösellä alkava litrahinta. Missä siis viipyy persujen lupaama euron b1652496Kirje, PellePelottomalle.
Tärkeää olisi luoda ystävyys, että se, jota rakastaa, on samalla paras ystävä ja luotettavin, jolle voi ja uskaltaa luot1061162- 64951
Martinan hevoset.
Tämä todella kaunis ja ketterä harmaa hevonen jolla monet kilpailut voitetaan ei ole Martinan.Tytär ratsastaa sillä tait256904Voi teitä naisia
Suudeltiin ja nukuttiin toisissamme kiinni mutta pillua ei tullu, ei edes aamulla. t.38vmies107902Mistä löytyy naisseuraa sinkkumiehelle?
Kertokaapas kokeneemmat mistä löytyis naisseuraa sinkulle. Ihan ois eukko nyt tosissaan hakusessa. Tanssipaikat kun on a20879Persut jakavat tekoälyllä tehtyjä kuvia maahanmuuttajista somessa
Eivät mainitse, että ovat tekoälyllä tehtyjä. Eivät näe asiassa mitään ongelmaa. Valehtelijapuolue taas vauhdissa. Unka307874Lapsien pakko kasteesta on luovuttava.
Eikö olisi parempi siirtää kaste rituaali rippikouluun,kun 15v.tietävät jo itse haluaavatko tulla kastetuksi juutalais-k453778Hyvä meininki
TTP:ssa väkeä tosi runsaasti paikalla. Hyvää ruokaa jälleen ja munkit ja sima erinomaista. Kiitos yrittäjälle! Hieno Vap22748