Tällaiseen perintönä siirtyneeseen kivääriin olisi patruunan tarve eikä ole mitenkään helppo löytää joten neuvoja olisi hyvä saada mikä liike pitää ellei hyllyssään niin kaapissaan mutta etsinnästä huolimatta en tällaista patruunaa ole itse löytänyt.
Viisaammilta neuvoa.
6,5x50 jap
14
2210
Vastaukset
- Vallu300
PPU lataa Arisakaan patruunoita. Kysäise vaikka Aseliike Erkki Lähdeniemeltä.
- polviholli
Vanha sanontahan kuuluu vaikeasti saatavia patruunoita etsittäessä:
"Kysy ensin Erkiltä!" - jägaren
Virtain Asetalolta ainakin ennanvanhaan löytyi melkein mitä vaan.
- Vallu6000
Ei lataa PPU enää.
Hylsyjä löytyy kyllä. Itse pesittäisin aseen uudelle kaliberille, jos tunnearvo on korkea. Tietty ase ei ole enää täysin sama, mutta pääset ampumaan sillä.- Anonyymi
Toisaalta jos kyseessä on alkuperäiskuntoinen kivääri, niin sen arvo romahtaa uudelleenpesittämällä, käytännössä ostajaa ei sen jälkeen enää löydy, vaan jos siitä joskus haluaa luopua, niin ainoa vaihtoehto on pistää poliisille sulatukseen. Arisakoille löytyy markkinoita ainoastaan alkuperäiskuntoisina.
- polviholli
Tuskinpa kannattaa lähteä wanhaa sotaratsua raiskaamaan, samalla hinnalla saa jo ampumakelpoisia aseita joiden ammushuolto on helpompaa.
- 65jap
Kaliberin vaihto kävi kieltämättä mielessä mutta en halua muuttaa kaliberia toiseksi ja kun kuitenkin kiinnostaisi koettaa minkälainen ammuttava Arisaka on niin patruunoita pitäisi ostaa.
Sen verran olen tietoinen Arisakan patruunoiden hinnoista kuin monet muutkin aseen omistajat etten tule taatusti koelaukausten jälkeen tällä ampumaan muuten tulee kalliiksi.
Koetan saada ehdotetun patruunakauppiaan kiinni josko kallis rasia vielä löytyisi.
Kiitokset ja hyvää viikonloppua kaikille. - polviholli
Onnea etsintään!
- Meiji38
Norma tekee tuolle hylsyä ja lataa patruunaakin ainakin puolivaippana. Älä missään nimessä porauta asetta toiselle kaliiperille, on osa Suomen historiaa. Ase on joko tuotu Saksasta (entisiä SA miesten harjoitusaseita) tai jos on punaisten peruja niin sitten on Venäjän - Japanin sodan sotasaalista. Saksasta tuodut aseet on leimattu pois Japanin keisarin omistuksesta, sotasaalisaseita ei. Oletan aseesi olevan pitkä malli, siitä on myös lyhyt ratsuväen karabiini versio. Lisätietoa löytyy hakusanoilla Meiji 38.
- 65jap
Kyllä tämä kivääri on pitkää mallia ja pistimen kanssa ainakin aasialaista miestä pidempi ja tosiaankin taidan jättää tämän kiväärin ampumatta ja se saa olla asekaapissa levossa,sillä on varmasti jo ammuttu ihan tarpeeksi.
- Anonyymi
Ensimmäisen maailmansodan Venäjää vaivasi kivääri pula. Puutetta korjaamaan hankittiin vanhempaa Arisaka mallia. Englanti toimi samoin, jossa myös patruunat ladattiin. Bolseviikit lahjoitivat näitä aseita Suomen punakaartille. Kapinan jälkeen ne päätyivät suojeluskunnile reilut 20000 tuhatta asetta. Paljon jäi maakuntaakin. Lapsuudessa 50-60 luvulla niitä pyöri niin entisillä punikeila kuin lahtareilakin. Toisen maailman jälkeen Suomalaiset asepajat ostivat uudempaan mallia USA sotasaalis varastoista . SA joukkojen harjoituskivääri, voi olla. 😁😁😁
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Ensimmäisen maailmansodan Venäjää vaivasi kivääri pula. Puutetta korjaamaan hankittiin vanhempaa Arisaka mallia. Englanti toimi samoin, jossa myös patruunat ladattiin. Bolseviikit lahjoitivat näitä aseita Suomen punakaartille. Kapinan jälkeen ne päätyivät suojeluskunnile reilut 20000 tuhatta asetta. Paljon jäi maakuntaakin. Lapsuudessa 50-60 luvulla niitä pyöri niin entisillä punikeila kuin lahtareilakin. Toisen maailman jälkeen Suomalaiset asepajat ostivat uudempaan mallia USA sotasaalis varastoista . SA joukkojen harjoituskivääri, voi olla. 😁😁😁
Osa myös saatiin sotasaaliina suoraan venäläisiltä - Suomessahan oli sisällissodan alkaessa vielä huomattavat määrät venäläisjoukkoja, joita suojeluskuntalaiset sitten riisuivat aseista.
- Anonyymi
Minultakin löytyy 14kpl, minkähän maailmansodan ajoilta. R.T.
- Anonyymi
Jos tuolla haluaa ampua, niin kannattaa ostaa joko omat latausvälineet sille tai pyytää, että jos saisi lainata toisen latausvälineitä. Norma valmistaa vielä patruunoita pieniä määriä, mutta ne ovat kalliita; lisäksi Norma ja PPU valmistavat hylsyjä, ja Normalla on myös latausohjeet sille.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mitä aiot tehdä uudenvuoden aattona
Mitä olet suunnitellut tekeväsi uudenvuoden aattona ja aiotko ensi vuonna tehdä jotain muutoksia tai uudenvuoden lupauks1523446Marin sitä, Marin tätä, yhyy yhyy, persut jaksaa vollottaa
On nuo persut kyllä surkeaa porukkaa. Edelleen itkevät jonkun Marinin perään, vaikka itse ovat tuhonneet Suomen kansan t512422- 1161220
Muistattekos kuinka persujen Salainen Akentti kävi Putinin leirillä
Hakemassa jamesbondimaista vakoiluoppia paikan päällä Venäjällä? Siitä ei edes Suomea suojeleva viranomainen saanut puhu131213Ikävä sinua..
Kauan on aikaa kulunut ja asioita tapahtunut. Mutta sinä M-ies olet edelleen vain mielessäni. En tiedä loinko sinusta va101109Väestönsiirtoa itään?
Ano "the Russo" Turtiainen sai poliittisen turvapaikan Venäjältä. Pian lähtee varmaan Nazima Nuzima ja Kiljusen väki per49958- 46894
Vuoden luetuimmat: Mikä on Pelle Miljoonan taiteilijaeläkkeen suuruus?
Pelle Miljoonan eläkkeen suuruus kiinnosti lukijoita tänä vuonna. Artikkeli on Suomi24 Viihteen luetuimpia juttuja v. 2019890- 40795
Riikka Purra sanoo, että sietokykyni vittumaisiin ihmisiin alkaa olla lopussa.
https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/be8f784d-fa24-44d6-b59a-b9b83b629b28 Riikka Purra sanoo medialle suorat sanat vitt202721