Milloin alkaa ulosotto

Mietiskeliä

Elikkäs kunnan velkaneuvonnasta neuvottiin päästämään velat ulosottoon.
Nyt tullut monta maksuhäiriömerkintään luottotietoihin.
Mitä tapahtuu seuraavaksi ?
Milloin alkaa itse ulosotto ?

3

498

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • gh657567

      3-6kk erääntymisestä

    • aaaatuutilullaa

      Ne on kyllä mahtavan typeriä siellä velkaneuvonnassa, ainakin silloin kun neuvovat nuorta työtä tekevää ihmistä päästämään muutaman tonnin velan ulosottoon, vaikka saisi sitä maksettua muutenkin. Sama virsi aina, päästä ulosottoon, sen kummemmin miettimättä kokonaistilannetta. Siinä on nuorellakin elämä pilalla muutaman vuoden luottotietomerkinnän takia, kun ei ymmärrä kyseenalaistaa. Onhan velkaneuvoja "ammattilainen", tosin se ammattilainen pelaa vaan oman sisaryrityksensä eli ulosoton pussiin.

    • Ulosottoon saatava menee kun velka on käynyt käräjillä eli on saanut tuomion. Tästä menee noin 1kk niin uo ottaa yhteyttä sopiakseen kanssasi miten velkaa aletaan hoitaa. Yleensä sovitaan että palkasta jos ei ole muuta rahaksi muutettavaa omaisuutta. Tästä menee heti tieto työpaikan palkanlaskijalle ja jo seuraavasta tilistä uo ottaa osuutensa. Jos et mene tapaamaan uo:ta niin kestää hieman kauemmin että palkasta lähtee.

      Kyllä velkaneuvojan neuvot ovat ihan ok. Millä maksat jos sitä rahaa ei ole lyödä tiskinn esim, 2000e kuussa plus sitten muut menot kuten vuokra, ruoka , sähkö, vakuutukset.... Varsin hyvä neuvo päästää ulosottoon. Merkintöjä toki tulee mutta onpahan edes vuokra ja ruokarahat kun kaikki ei mene velkoihin.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. "Miko Bergbom, miksi euron bensa maksaa kaksi euroa?"

      Valtakunnan suurin kaupallinen porvarimediakin kyselee nyt miksi perussuomalaisset ovat rikkoneet tärkeimmän vaalilupauk
      Maailman menoa
      43
      5344
    2. Maahanmuuttajien vaikutus Suomen valtiontalouteen positiivinen

      Maahanmuuttajat maksavat enemmän tuloveroja kuin saavat tulonsiirtoja. Eroavat persuista tässä suhteessa. Persuista o
      Maailman menoa
      417
      5049
    3. Olen Päivi Räsäsen puolella

      En oe uskovainen enkä kristillisdemograattikaan mutta onhan tuo naurettavaa laittaa Päivi syylliseksi omasta mielipit
      Maailman menoa
      554
      3364
    4. SDP: "On hyvä että bensiinin hinta nousee"

      Suurin oppositiopuolue SDP on mielissään siitä, että bensan hinta nousee suomalaisille. https://www.iltalehti.fi/polit
      Maailman menoa
      72
      2864
    5. Ukrainan tiedustelun huippupotti - Iski ensin yhteen satamaan, sitten toiseen

      Ukrainan tiedustelupalvelu SBU kertoo johtaneensa operaatiota, jossa on isketty drooneilla Venäjän tärkeimpiin satamiin
      Maailman menoa
      132
      2720
    6. Nuhteettomia edustajia

      Korkein oikeus tuomitsi Päivi Räsäsen kiihottamisesta kansanryhmää vastaan Kansanedustaja Päivi Räsästä (kd.) vastaan no
      Politiikka
      261
      2680
    7. Ulkomaalaistaustaiset tulevat kalliiksi yhteiskunnalle.

      Selvitys: Ulkomaalaistaustaiset saivat selvästi enemmän työttömyysetuuksia ja toimeentulotukea kuin suomalaistaustaiset.
      Maailman menoa
      201
      2636
    8. "Mieheksi ja naiseksi hän heidät loi."

      Räsäsen tuomio on iso harppaus woke-valtioksi. – Tässä maassa on nyt selvästi kiellettyjä sanoja ja ajatusrikoksia. –
      Maailman menoa
      92
      1773
    9. Päivi Räsänen tuomittiin rikoksesta...

      ...kiihottamisesta kansanryhmää vastaan. Tuskin tajuaa silti vieläkään, että raamattu ei ole lakikirja. https://yle.fi/a
      Maailman menoa
      656
      1714
    10. Huumeliika mellastaa Suomussalmella

      Varastanut S-marketissa, jopa kolme kertaa päivässä. Päätekijä pitänyt kuumeorjanaan naistaan useita vuosia. Mies potki
      Suomussalmi
      18
      1580
    Aihe