Milloin alkaa ulosotto

Mietiskeliä

Elikkäs kunnan velkaneuvonnasta neuvottiin päästämään velat ulosottoon.
Nyt tullut monta maksuhäiriömerkintään luottotietoihin.
Mitä tapahtuu seuraavaksi ?
Milloin alkaa itse ulosotto ?

3

514

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • gh657567

      3-6kk erääntymisestä

    • aaaatuutilullaa

      Ne on kyllä mahtavan typeriä siellä velkaneuvonnassa, ainakin silloin kun neuvovat nuorta työtä tekevää ihmistä päästämään muutaman tonnin velan ulosottoon, vaikka saisi sitä maksettua muutenkin. Sama virsi aina, päästä ulosottoon, sen kummemmin miettimättä kokonaistilannetta. Siinä on nuorellakin elämä pilalla muutaman vuoden luottotietomerkinnän takia, kun ei ymmärrä kyseenalaistaa. Onhan velkaneuvoja "ammattilainen", tosin se ammattilainen pelaa vaan oman sisaryrityksensä eli ulosoton pussiin.

    • Ulosottoon saatava menee kun velka on käynyt käräjillä eli on saanut tuomion. Tästä menee noin 1kk niin uo ottaa yhteyttä sopiakseen kanssasi miten velkaa aletaan hoitaa. Yleensä sovitaan että palkasta jos ei ole muuta rahaksi muutettavaa omaisuutta. Tästä menee heti tieto työpaikan palkanlaskijalle ja jo seuraavasta tilistä uo ottaa osuutensa. Jos et mene tapaamaan uo:ta niin kestää hieman kauemmin että palkasta lähtee.

      Kyllä velkaneuvojan neuvot ovat ihan ok. Millä maksat jos sitä rahaa ei ole lyödä tiskinn esim, 2000e kuussa plus sitten muut menot kuten vuokra, ruoka , sähkö, vakuutukset.... Varsin hyvä neuvo päästää ulosottoon. Merkintöjä toki tulee mutta onpahan edes vuokra ja ruokarahat kun kaikki ei mene velkoihin.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Orpo räyhää: kansan on muututtava

      Orpon mukaan kansa ei elä kokoomuksen kanssa samassa todellisuudessa, ja sen vuoksi kansan on muututtava. Kas kun ei san
      Maailman menoa
      247
      3145
    2. Muovikassikartelli

      Kauppaketjut ovat yhdessä sopineet muovikassin yksikköhinnaksi 59 senttiä. Milloin viranomaiset puuttuvat tähän kartell
      Talousrikokset
      18
      1750
    3. Aidon persun tunnistaa Marinin palvonnasta

      Oli kyse sitten Halla-ahosta tai Putinista. Ensimmäisenä aidolle persulle tulee mieleen Marin.
      Maailman menoa
      23
      1443
    4. Nainen, nyt esitän muutaman skenaarion

      Asumme yhdessä ja seurustelemme. 1. On ilta ja olet sohvalla makoilemassa ja räpläät kännykkääsi. Makuuhuoneesta kuulu
      Ikävä
      132
      1275
    5. Et taida paljoa

      treffeillä käydä? 😆 mieheltä Naiselle
      Ikävä
      104
      1258
    6. Mikä tekee sen

      Vetovoiman kaivatussasi?
      Ikävä
      76
      1192
    7. Kristillinen kaste toimitetaan upottamalla veteen - pään valelukaste ei kelpaa

      Kristillinen upotuskaste perustuu juutalaiseen puhdistautumiseen, jossa upottaudutaan veden alle kokonaan. Paavali verta
      Kaste
      153
      1072
    8. Oikea kaste on syntisten kaste

      Oikea kaste on syntisten kaste. Vain syntisiä tulee kastaa. Itsensä uskoviksi ja vanhurskaiksi julistaneita ei tule ka
      Kaste
      58
      1045
    9. Harmittaako joku

      Harmittaako joku asia tai asiat, mitä on tapahtunut tai jäänyt tapahtumatta?
      Ikävä
      135
      972
    10. Upotuskaste on raamatullisin kaste

      Jokainen raamattua lukenut tietää sen. Päivänselvä asia. Vauvalle annettu kaste ei löydy raamatusta.
      Kaste
      717
      967
    Aihe