Oisko heittää vinkkiä, miten pääsisi 8 hengen porukalla edullisimmin Mestreen lentokentältä? Kaikki vinkit mitä löydän, heittää Venetsian saarelle ja keskustaan. Meidän majapaikka on kuitenkin mantereella ja mietin, voisikohan käyttää meidän sakille jotain näistä lentokenttäkuljetusyrityksiä joita näkyy olevan myös tyrkyllä netissä, onko näistä kokemusta jollain?
Jos on vielä jotain ihan tämän päivän vinkkejä Veneto/Venetsia-akselilla niin otetaan niitäkin mielihyvin vastaan, kiitos!
Marco Pololta Mestreen
6
745
Vastaukset
Itse olen käyttänyt bussia, oli sen verran halpa etten edes muista mitä maksoi.
- fdsdsfdsfsdfdsf
Parillakin bussille pääsee https://www.veniceairport.it/en/transport/venezia-mestre-station.html
- 7865
Mestrestä pääsee junalla helposti vaikka Veronaan (amfiteatteri), Vicenzaan (Palladion palatsit), Padovaan (Prato), Lago di Gardalle...
Veneziasta pääsee Padovaan myös veneellä. Kuumana päivänä jokiristeily ei liene hullumpi ajatus.
- kokemuson
Mestre ei ole käymisen arvoinen, mutta sieltä kannattaa mennä joka päivä koko päivän ajaksi Venetsiaan jossa on nähtävää. Mestre on alue johon joutuvat muuttamaan venetsialaiset siksi kun Venetsian asunnot ovat kallistuneet ja mestressä on paljon myös maahanmuuttajia ja ravintolat huonoja ja huono palvelu.
- Mestreen_siis
Kiitoksia paljon vastauksista! Mennään Mestreen koska saimme sieltä hyvän asunnon, ja se on hyvä tukikohta reissuille. Mestreen ei tutustuta varmaankaan lähipizzeriaa tai shopping centreä kummemmin kun ei siellä oikein mitään ole, mutta onneksi lähellä on paljon kaikkea nähtävää, suorastaan runsaudenpula :)
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
PÄIVÄN PARAS: Nigerialainen haki turvapaikkaa Suomesta, lähti takas huilaamaan
kotimaahansa, koska turvapaikan saaminen kesti niin kauan. Ja tämän kertoo ihan Yle, eikä yhtään toimittaja kyseenalaist1904325Mikä vasemmistolaisista jankkaavaa vaivaa?
Pahasti on ihon alle, siis korvien väliin sinne tyhjään tilaan, päässeet kummittelemaan. Ei ole terveen ihmisen merkki1133755Ohjelma "Rikollisjengien Ruotsi" hyvin paljasti jakautuneen maan
eli ns. ruotsalaiset yhdellä puolella, muslimit ja muut kehitysmaalaiset toisella puolella. Siinäkin hyvin näki mitä ma453270Pidennetään viikko 8 päiväiseksi
Ja jätetään työpäivien määrä nykyiseen 5:een. Tuo olisi kompromissiratkaisu vellovaan keskusteluun työajan lyhentämisest252590- 1972419
Kylläpä on nautinnollista taas tämä palstan vassari valitus!
Lähes jokainen avaus on vassareiden kitinää ja valitusta. Eikö se tarkoitakin, että silloin asiat menee maassamme parem222359Jos Katja Ståhl ei pääse juontamaan Elämäni biisiä, kenet haluaisit nähdä juontohommissa?
Katja Ståhl on ollut kuluvalla viikolla sairaalahoidossa. Jos Katja Ståhl ei pääse juontamaan Elämäni biisiä, kenet halu351586- 1021369
Vähäkankailla ollut ongelmia vuokra-asunnossa
Aina ne ikävätkin asiat tulevat mediaan. Jasmin ja Marko saaneet edellisestä asunnostaan häädöt ja Jasmin todettu varatt1451280Tiesitkö? Tuure ja Saana Boelius ovat sisaruksia!
Tiesitkö? Tuure Boelius ja Saana Boelius ovat tänä syksynä kumpainenkin reality-ohjelmissa tv:ssä: Tuure Petollisissa ja261260