Kallista on

Semmosta_tällä_kertaa

Ensimmäisen sakon sitten nappasin yli 10v. autoilun jälkeen.
Tuntuu itse ylinopeussakko olevan pieni verrattuna näihin nykyisiin lisäveroihin/sakkoihin.

Ylinopeussakko 72€
Joku mikä lie lisävero? 128€
Rikosuhrimaksu 40€

Mitäs nämä kaksi muuta nykyisin on? Jotain väkisin kerättäviä ropposia valtion kassaan?

3

233

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • tvrcfe

      Keinotekoisia lisäyksiä häivyttämään sitä, että kriminaalipolitiikka on valjastettu fiskaalipolitiikan välineeksi.

    • jurrrrristi

      Laitetaanhan palstan osaamattomille faktaa. Jos ylinopeutesi olisi ollut enintään 20 km/h, niin sinulle olisi määrätty rikesakko, 140 euroa, 170 euroa, tai 200 euroa ylinopeudesta ja nopeusrajoituksesta riippuen. MUTTA, koska sinulle on määrätty myös rikosuhrimaksu, niin ylinopeutesi on ollut 21 km/h, tai enemmän, mistä ei rikesakolla selviä, vaan siitä seuraa poliisin rangaistusmääräys, eli kansankielellä sakko. Rikesakosta ei määrätä rikosuhrimaksua.
      Antamistasi luvuista näkyy myös, että olet ns. 6 euron kuski, jolle on määrätty 12 päiväsakkoa. Siitä tulisi 72 euroa. MUTTA, koska rangaistusmääräyksellä rangaistavan ylinopeuden minimi on 200 euroa, on sinun 72 euroosi lisätty 128 euroa. Ei mikään lisävero, vaan RL 7:3a §:n mukainen korotus.
      Näin on Eduskunta säätänyt.

      • Tänks

        Kiitos, tämäpä selvensi asian.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Sanna Marin teki sen, mihin muut eivät pystyneet - sote kerralla maaliin

      Yli 15 vuotta Suomessa vatvottu sote-uudistus meni lopulta läpi Sanna Marinin hallituksen aikana. Edeltävät hallitukset
      Maailman menoa
      167
      11023
    2. Marinin hallitus hyväksyi soten (105-77) vuonna 2021

      vastaan äänesti Kok, persut, KD, Liike Nyt. Nyt on sitten käynyt niin kuin on käynyt. Pääkirjoitus: Sanna Marin jätti
      Maailman menoa
      114
      6252
    3. Kannattaako suomalaisen duunarin enää äänestää vasemmistopuolueita

      sillä eivät ne tunnu kovasti ajavan suomi-duunarin etuja. Jos katsotaan Vasemmistoliittoa, niin sehän on ihan feministi
      Maailman menoa
      171
      5601
    4. Jaaha, sitä on vasemmistoryhmä käynyt häiriköimässä Purran kodin vieressä

      On näköjään iso lakana levitetty puiden väliin, jossa lukee mm. "Haista vi*** Riikka Purra". Tunkekaa leikkaukset pers..
      Maailman menoa
      87
      5517
    5. Professori: Maahanmuuttajien rikollisuutta hyssytellään - hävytöntä

      Kriminologi Jukka Savolaisen mukaan ikä ja vaikeat olosuhteet eivät riitä selitykseksi. – Tutkitun tiedon valossa sanoi
      Maailman menoa
      177
      4510
    6. Enää viisi yötä Sannan kirjaan

      Ihan täpinöissään tässä odotellaan. Vaikea pysytellä aloillaan, kun koko ajan tekisi mieli jo kirjakauppaan rynnätä, mut
      Maailman menoa
      78
      4382
    7. Mistä kummasta voi johtua se, että vasemmistolaiset usein häpeää itseään

      voiko se johtua esim. köyhyydestä? Ja tästä on siis ihan suomalainen tutkimus olemassa. "Suomalainen tutkimus osoittaa
      Maailman menoa
      50
      3997
    8. Sanna-kulttilaiset hehkuttaa edelleen Marinia, vaikka esim. Sote oli susi jo syntyessään

      mutta kulttilaiset eivät ole järjen jättiläisiä, ja sanoihin Lasse Lehtinenkin, että Suomessa on pohjoismaiden tyhmimmät
      Maailman menoa
      61
      3880
    9. Marin teki sen mihin muut eivät pystyneet, vei susi-Soten maaliin

      ja sitten hävittyjen vaalien jälkeen lähtikin vastuuta pakoon...... "Professori: sote-uudistus on täysi susi. Sosiaali
      Maailman menoa
      30
      3538
    10. IL - 100 000 potentiaalista sotilasta pakeni Ukrainasta!

      "Ukrainasta nuorten miesten joukkopako Liki 100 000 asevelvollisuusikäistä miestä on poistunut Ukrainasta parin viime k
      Maailman menoa
      87
      3127
    Aihe