Ensimmäisen sakon sitten nappasin yli 10v. autoilun jälkeen.
Tuntuu itse ylinopeussakko olevan pieni verrattuna näihin nykyisiin lisäveroihin/sakkoihin.
Ylinopeussakko 72€
Joku mikä lie lisävero? 128€
Rikosuhrimaksu 40€
Mitäs nämä kaksi muuta nykyisin on? Jotain väkisin kerättäviä ropposia valtion kassaan?
Kallista on
3
176
Vastaukset
- tvrcfe
Keinotekoisia lisäyksiä häivyttämään sitä, että kriminaalipolitiikka on valjastettu fiskaalipolitiikan välineeksi.
- jurrrrristi
Laitetaanhan palstan osaamattomille faktaa. Jos ylinopeutesi olisi ollut enintään 20 km/h, niin sinulle olisi määrätty rikesakko, 140 euroa, 170 euroa, tai 200 euroa ylinopeudesta ja nopeusrajoituksesta riippuen. MUTTA, koska sinulle on määrätty myös rikosuhrimaksu, niin ylinopeutesi on ollut 21 km/h, tai enemmän, mistä ei rikesakolla selviä, vaan siitä seuraa poliisin rangaistusmääräys, eli kansankielellä sakko. Rikesakosta ei määrätä rikosuhrimaksua.
Antamistasi luvuista näkyy myös, että olet ns. 6 euron kuski, jolle on määrätty 12 päiväsakkoa. Siitä tulisi 72 euroa. MUTTA, koska rangaistusmääräyksellä rangaistavan ylinopeuden minimi on 200 euroa, on sinun 72 euroosi lisätty 128 euroa. Ei mikään lisävero, vaan RL 7:3a §:n mukainen korotus.
Näin on Eduskunta säätänyt.- Tänks
Kiitos, tämäpä selvensi asian.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kumpi vetoaa enemmän sinuun
Kaivatun ulkonäkö vai persoonallisuus? Ulkonäössä kasvot vai vartalo? Mikä luonteessa viehättää eniten? Mikä ulkonäössä?971968- 881380
- 1101153
- 761047
- 1211042
Okei nyt mä ymmärrän
Olet siis noin rakastunut, se selittää. Onneksesi tunne on molemminpuolinen 😘57893- 47811
- 36802
Olen huolissani
Että joku päivä ihastut/rakastut siskooni. Ja itseasiassa haluaisin, ettei hän olisi mitenkään sinun tyyppiäsi ja pitäis48761- 33713