Runkkaamisesta haittaa?

Onkosyytähuolestua

Olen 14,5 vuotta vanha poika ja minulla olisi muutamat kysymykset. Minun penis on levossa vain 3cm ja stondiksessa 8cm pitäisikö huolestua?
Kun yritän vetää esinahkani taakse se ei mene? Murrosikäni on vasta alussa ja on pitkiä vaaleita palli karvoja. Onko se normaalia? En oikeen tykkää käydä uimahallissani oman ikäisten kavereiden kanssa juuri nuiden syiden takia.

1

573

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • No kuten itsekin sanot, murrosikäsi on vasta alussa. Siihen suhteutettuna esimerkiksi peniksesi mitat eivät kuulosta mitenkään poikkeuksellisilta. Murrosikäsi on myöhässä, mutta ei kuitenkaan hälyttävästi.

      Esinahka irtoaa yleensä terskasta vasta murrosiän kuluessa. Toki se voi olla myös tiukka, eikä mene taakse sen vuoksi. En kuitenkaan vielä tässä vaiheessa olisi kovin huolissaan asiasta, jos siitä ei ole mitään kummempaa haittaa.

      Ensimmäiset karvat ovat usein juuri tuollaisia haituvia.

      Ymmärrän oikein hyvin sen uimahallireissujen tuskallisuuden. Et kuitenkaan voi omalle kehitysnopeudellesi yhtään mitään ja jos joku pösilö sinulle päätään asiasta aukoo, niin voit vääntää sen hänelle rautalangasta. Tai sitten lyödä koko asian leikiksi.

      Ja ei, siitä ei ole mitään haittaa. Se on ihan tervettä touhua niin kauan, kun et hinkkaa itseäsi verille ja elämässäsi on muutakin sisältöä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Miksköhän mä oon tuolla

      Joskus antanut ymmärtää että olisin sun rinnoista pelkästään kiinnostunut 😂😁🤭 ja sä säikähdit että koskisin ilman lup
      Ikävä
      31
      2818
    2. Rakastan sinua

      Kohta sanon tämän livenä, älä pelästy.
      Ikävä
      148
      2173
    3. Aamu on aina iltaa viisaampi.

      Hyvää huomenta rakas. Ajattelen sinua taas ja yritän keksiä keinoja luoksesi. Satuttaa, kun unohdan sinua joka päivä ene
      Ikävä
      12
      1617
    4. Heti kun luomisen motiivi tuli esiin - se haisi RAAMATULLISELTA TARINALTA ISOISÄSTÄ, JOLLA ON PARTA

      Pinnalliset käsitykset korkeammasta Todellisuudesta Heti kun luomisen motiivi tuli esiin - se haisi RAAMATULLISELTA TAR
      Hindulaisuus
      388
      1210
    5. Tiedätkö miten pahalta tuntui

      Kun vetäydyit? Ei kuukausiksi vaan vuosiksi.
      Ikävä
      67
      1185
    6. J miehestä oikeaa

      Nimeä ei voi tänne julkaista mutta kannattaa olla varuillaan jos ”aistit” auki t nainen
      Ikävä
      101
      1145
    7. Se meidän sydänyhteys

      Oli ihanaa. Oltiin samankaltaisia sieluja ja tunnettiin voimakasta vetovoimaa ja yhteenkuuluvuutta. Voisiko se löytyä vi
      Ikävä
      57
      1057
    8. Vanhemmalle naiselle

      Juhannussauna on lämpiämässä. 🌿🥵💦
      Ikävä
      61
      1030
    9. Epäiletkö että kaivattusi

      On tai on ollut ihastunut sinuun?
      Ikävä
      73
      1020
    10. Onko Lahdessa juhannuskokkoa?

      Entä vähän kauempana?
      Lahti
      2
      841
    Aihe