Rc auton kone kuumenee ja sammuu..

Markkut

Eli auto kiertää ja kulkee myös hyvin, mutta kun kuumenee niin sammuu ja sen jälkeen vaikee saada käyntiin, mutta lähtee hetken päästä..yks tulppakin hajos samassa, mutta kun vaihto uuden pelaa taas kunnes taas sammuu.Osaisko joku sanoa mistä tämä johtuu?Pitääkö seosruuvia kääntää rikkaammalle eli avata auki päin? Täydellä kaasulla ei tupruta putkesta mitään?

4

1252

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • RC-pilotti

      Seokseen viittaa. Samoin tulpan palaminen. Seosta tarttee säätää muutoinkin kuin pelkästään ongelmien ilmetetessä. Paras kulku tulee nimenomaan oikealla seoksella ja sitä joutuu hieman säätämään erilaisille radoille. Polttoaineen puhtaudesta kannatta pitää myös huolta. Ne on pieniä roskia jotka aiheuttavat jo ongelmia. Pieni neulan avaus käydessä ja takaisin voi irroittaa roskan ja käynti palaa entisenlaiseksi tehokäynnille. Siitä kun aloin käyttää aina tankatessa letkussa suodatinta käyntiongelmat katosivat käytännössä olemattomiin.
      Autoissa käytetään matalampaa öljyn määrää kuin lennokeissa ja veneissä siitä vähempi tuprutus. Öljyn laatu myös vaikuttaa.

      • Markkut

      • RC-pilotti
        Markkut kirjoitti:

        eli seosruuvia aukipäin seosta suuremmalle..tartteeko neulasäätöön koskea on tehdas asetuksella?koneessa ei oo kuin seosruuvi, neulasäätö ja tyhjäkäyntiruuvi. http://kyosho.fi/webshop/products/product.aspx?ArtNr=01.74026

        Siirryin oikein pöytäkoneen sillä sen siitä saa kun yrittää tabletilla pikaisesti vastata.

        Siis mitkä tehdasasetukset???

        Olen tietenkin vähän vanhanaikainen. Vaikka moottoreita on useita ja kaikkia yhdistää yksi asia. Ne ovat rautasylinterisiä. Niihin kuuluu sisäänajo jossa moottoria käytetään yhteensä tunnista pariintuntiin. Aluksi lyhyitä pätkiä ja lopuksi noin lennon mitta. Aluksi moottoria käytetään rikkaalla jotta moottori jäähtyy hyvin ja voitelu pelaa. Tavallisesti sisääajopolttoaineessa on vielä noin viidennes enemmän öljyä. Siis kaasuttimensäädöt tai venturinneula ei taatusti ole enää niinkuin se tehtaalta lähtiessä on. Kaasutin mahdollisesti puretaan ja puhdistetaan sisääajon jälkeen. Tämän jälkeen se siten säädetään käyttöä varten.

        Kaasuttimia onkin sitten erilaisia joissa joutuu tekemään säätöjen suhteen komromisseja. Niukimmillaan pelkkä neulaventiili ja yksi ruuvi jolla säädetään kaasuttimesta minimi pyörimisnopeus. Toinen ääripää onkin sitten kaasutin jossa on tyhjäkäynnille seos ja ilmamäärälle omat ruuvit. Neulaventiilin lisäksi ruuvi jolla saadaan säädettyä seosta hieman osakaasulla.

        RC-autojen moottorit ovat kaiketi ABC-moottoreita joiden sisääajo on lyhyempi proseduuri. Suositeltiin käyttämään moottoria rikkaalla kuormittamattomana muutama minuutti ja ajoa aluksi hieman rikkaalla. Tarkoittaa sitä neulaventiiliä. Aluksi sieltä pakopukesta tulee palamatonta ja haihtumatonta öljyä sellaisena mustana mönjänä. Mönjä kirkastuu hieman sisääajon edetessä kun osat hiotuvat toisiaan vasten pinnaltaan sileiksi.

        Viimmeisin moottorihankinta itselläni on ABC-moottori. Vielä sisäänajamaton. Työ häiritsee harrastuksia, mutta eikohän tuokin tule syksyn aikana tehtyä. Tarkoitus tästäkin saada luotettava palvelia.


    • RC-pilotti

      Löysin artikkelin, etsiessäni selvitystä moottorin rakenteesta. Siinä tarkasti käännettynä puhutaan tehdasasetuksista. Kyllä. Ne ovat asetukset jolla moottori saadaan todenäköisesti käyntiin. Moottorin osien valmistustarkkuus tuskin on niin hyvä jotta säädöt olisivat tasan oikein käyttötilanteeseen. Tälläiset noin arvot löytyvät yleensä jokaisen moottorin käyttöohjeissa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitä aiot tehdä uudenvuoden aattona

      Mitä olet suunnitellut tekeväsi uudenvuoden aattona ja aiotko ensi vuonna tehdä jotain muutoksia tai uudenvuoden lupauks
      Sinkut
      152
      3476
    2. Marin sitä, Marin tätä, yhyy yhyy, persut jaksaa vollottaa

      On nuo persut kyllä surkeaa porukkaa. Edelleen itkevät jonkun Marinin perään, vaikka itse ovat tuhonneet Suomen kansan t
      Maailman menoa
      51
      2432
    3. Mitäköhän vuosi

      2026 tuo tullessaan?
      Ikävä
      121
      1247
    4. Muistattekos kuinka persujen Salainen Akentti kävi Putinin leirillä

      Hakemassa jamesbondimaista vakoiluoppia paikan päällä Venäjällä? Siitä ei edes Suomea suojeleva viranomainen saanut puhu
      Maailman menoa
      15
      1220
    5. Ikävä sinua..

      Kauan on aikaa kulunut ja asioita tapahtunut. Mutta sinä M-ies olet edelleen vain mielessäni. En tiedä loinko sinusta va
      Ikävä
      10
      1119
    6. Väestönsiirtoa itään?

      Ano "the Russo" Turtiainen sai poliittisen turvapaikan Venäjältä. Pian lähtee varmaan Nazima Nuzima ja Kiljusen väki per
      Helsinki
      55
      979
    7. Kuumalle kaivatulle tiedoksi

      Tykkään susta!
      Ikävä
      46
      904
    8. Vuoden luetuimmat: Mikä on Pelle Miljoonan taiteilijaeläkkeen suuruus?

      Pelle Miljoonan eläkkeen suuruus kiinnosti lukijoita tänä vuonna. Artikkeli on Suomi24 Viihteen luetuimpia juttuja v. 20
      Suomalaiset julkkikset
      19
      900
    9. Nyt musta tuntuu

      Et alat päästämään kokonaan irti..
      Ikävä
      40
      815
    10. Riikka Purra sanoo, että sietokykyni vittumaisiin ihmisiin alkaa olla lopussa.

      https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/be8f784d-fa24-44d6-b59a-b9b83b629b28 Riikka Purra sanoo medialle suorat sanat vitt
      Maailman menoa
      202
      731
    Aihe