Kanin vatsa tuntuu oudolta, mikä on?

Huolestunut

Nuoren (n.11vk) tyttökanin vatsa tuntuu oudolta.
Eilen illalla kani yhtäkkiä vain alkoi mököttamaan eikä liikkunut. Se näytti hengittävän oudosti, joten päätin kokeilla sen vatsaa. Se tuntui lähes samalta miltä suolitukospotilaan vatsa.
Annoin n. 1ml parafiiniöljyä ja hieroin hyvin hellästi sen vatsaa.
Päätin antaa kanin levätä rauhassa yön yli, joten en sen enempää kiinnittynyt asiaan.
Tänään aamulla:
Vessalaatikossa parikymmentä papanaa (suht. normaalin näköisiä)
Aluksi kani vaikutti apaattiselta ja meni piiloon sänkyjen alle.
n. tunnin kuluttua se kuitenkin alkoi juoksemaan normaaliin tapaan ympäri taloa ja näytti iloiselta.
Olemme aina syöttäneet eläinkaupan pellettiä, jota kani söi aamulla normaalia kovemmalla ruokahalulla.
Tarjolle laitoin myös vähän ananasta ja salaattia, josta kani pitää todella paljon.
Tämä kaveri on ollut aina huono juomaan, muttei silti ainakaan ihon palautumiseen nähden kyse ole kuivumistilasta. Myös heinä, jonka pitäisi olla 80% kanin ruokavaliosta, on jäänyt tällä kanilla vähälle.
Kani painaa normaalisti hieman vajaa 800g, mutta nyt tuntuu painavan enemmän (en ole punninnut)
Tässä tilanteessa olisi tietenkin ensisijaisen tärkeää, että kani liikkuisi ja saisi ravintoa.
Itse olen aamusta iltaan koko päivän pois kotoa, joten en pääse päivystämään tilannetta tai hätätilanteessa pysty lähtemään eläinlääkäriin.
Onneksi perusjutut kuitenkin suht. ok ja kani on ajoittain virkeä (välillä kuitenkin normaalia väsyneenä oloinen eikä tahdo liikkua)
Lämpöä en ole vielä mitannut enkä ole antanut tänään parafiiniöljyäkään.
Huolettaa hieman mistä voisi olla kyse, onko teillä ideoita, kokemuksia yms. ?

1

483

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Kani

      Kannattaa soittaa eläinlääkäriin ja kysyä sieltä. Jos kani ei syö heinää kannattaa syöttää heinäpellettiä. Mikä on tilanne nyt? ;)

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kansa haluaa Marinin hallituksen takaisin ja Orpon pois

      Suomen kansa on nyt ilmoittanut millaisen hallituksen Suomi tarvitsee. "Suomalaisten suosikki seuraavaksi hallituspohja
      Maailman menoa
      213
      5388
    2. NO NIIN! Nyt on sitten prinsessa Sannan sädekehä lopullisesti rikottu

      narsistia ei kannata enää kuin ne fanaattisimmat kulttilaiset, jotka ovat myös sitä Suomen heikkoälyisintä sakkia. Kun
      Maailman menoa
      132
      5014
    3. Heh, Riikka runnoi Suomen BKT:n miinukselle

      Suomi on Riikan irvistysten ansiosta ainoa negatiivisen talouskasvun maa EU:ssa. Ei tästä ainakaan EU:ta voi syyttää, ku
      Maailman menoa
      16
      4800
    4. Mikä piirre kaivatussa on sinulle se juttu?

      Tunnetko kaivattuasi vai onko hän haavekuva, jota et edes tunne? Joskus tää asia ei ole niin selvää.
      Ikävä
      121
      2027
    5. Tylsille treffeille

      Hiljaisen ukon kans nuotiolle?
      Tunteet
      403
      1781
    6. HihhuIi-Päivi täpinöissään Viktorin tapaamisesta

      Eiköhän nyt kaikille ole vihdoin selvää kenen joukoissa tämäkin putinisti seisoo. https://www.iltalehti.fi/politiikka/a
      Maailman menoa
      84
      1642
    7. Ensitreffit Matti ei vaikene enää - Rehellinen tilitys epäonnistuneesta suhteesta Elisaan

      Häntä pystyyn, Matti! Olet mahtava tyyppi ja varmasti “se oikea” löytyy vielä! Elisan kanssa ei nyt vaan sitten natsann
      Ensitreffit alttarilla
      13
      1451
    8. Minkä lempinimen olet

      antanut kaivatullesi?
      Ikävä
      89
      1275
    9. Upeeta! Rauha tulee pian!

      Hieno suunnitelma ja se on toteutumassa alle kahdessa viikossa. Jihuu! Tätä on odotettukin, nyt se tulee! https://www.is
      Maailman menoa
      379
      1270
    10. Mitä hyvää olet

      aiheuttanut kaivatullesi?
      Ikävä
      74
      1085
    Aihe