Olen pari vuotta istunut erään suomalaisen yrityksen hallituksessa, joka harjoittaa franchising toimintamallia. Firman strategiana on viestiä menestyksestä, luotettavuudesta ja haluttavuudesta.
Sain inspiraation Skoda-palstalta. Erittäin hyvä ja koskettava kirjoitus oli erään johtoryhmän jäsenen viesti siitä, että Skoda hankitaan persvakojätkille. Se on niin totta. Renaultit ovat tunnettuja epäluotettavuudestaan ja epämääräisestä boheemiudestaan. Melkein meinasin itsekin lipsahtaa hankkimaan, mutta onneksi maahantuoja töppäili asian kanssa.
Seuraavassa kokouksessa aioin ehdottaa, että mikäli strategia on tämä, niin Rellujen hankinta on franchising soppareiden purkuperuste. Pitäisiköhän laittaa vielä sopimussakko päälle?
Meidän firmaan ei tule Renault -autoja
8
1182
Vastaukset
- ettäSäOotTurhaPoika
Keksitkö mielestäsi hyvänkin jutun kun monistat samaa eri merkkien alle.
Voin sanoa, että et onnistunut tälläkään kertaa.Koska kritiikki osuu kahteen merkkiin, niin on luonnollista laittaa se molempien merkkien palstoille. Mutta eihän se niin justiinsa ole näille sun vastauksille, kunhan vain pääsee tölväisemään Landlordia.
- hankiPätevyys
Voi sinua poikaa.
- renaultnainen
Nyt kun olet asiasi kertonut, niin älä enää jankkaa samaa. Uskotaan ettei mainitsemasi merkit sovi sinulle. Itse ajelen Talismanilla, eikä tarvitse katua ostosta.
- Ilmeisesti.kyllä
Voiko Citroen fani olla noin nuija?
- HuonoaMainosta
Sanopa firman nimi, niin pistän sen boikottiin. Firma jonka hallituksessa on moisia typeryksia ei tarvitse minun rahojani missään muodossa.
- Kuuluisa.firma
Härski&Sörsselsson ja pojat.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Suomen kansa haluaa Antti Lindtmanista pääministerin
Lindtman on miltei tuplasti suositumpi kuin etunimikaimansa Kaikkonen. Näin kertoo porvarimedian teettämä kysely. http2644626Vain 21% kannattaa Lindtmania pääministeriksi
se on selvästi vähemmän kuin puolueen kannatus, mites nyt noin?1323003Miten löydän sinut
Ja saan sanottua kaiken mitä haluan sinulle kertoa? Ja kuinka kuuntelisit minua sen hetken? Kuinka voin ilmaista sen mit442807Yöllinen autolla kaahari Heinolan seudulla
Asukkaita häiriköivän nuoren herran autokaahaus keskustelu poistettu, onko jokin hyvävelijärjestelmä käytössä ?761761Vaikea tilanne
Hieman kolkuttaa omatuntoa, kun on osoittanut kiinnostusta väärää naista kohtaan. En ymmärrä miten toinen on voinut te1061624Jouluksi miettimistä: kuka tai mikä valmistaa rahan?
Nyt kun on ollut vääntöä rahasta ja eritoten sen vähyydestä, niin olisi syytä uida rahan alkulähteille, eli mistä se syn281503- 591370
- 951262
- 471139
Julkinen sektori on elänyt aivan liian leveästi yli varojensa!
Viimeisen 15 vuoden aikana julkisen puolen palkat ovat nousseet n. 40%, kun taas yksitysellä sektorilla vain n. 20%. En2121138