Lapsen muutto isälleen

Äiti40-ja-tytär-11

Eri näkökulmia pyytäisin, jotta voisin tehdä tämän vaikean ratkaisun. Olen asunut lapseni kanssa koko eromme ajan eli 6 vuotta. Lapsi on aina ollut vilkas ja omatahtoinen mutta nyt murrosikä tuo omat lisänsä. Teen paljon töitä, jolloin vanhemmuus on "puhelimen varassa", lasta näen joskus vain pari tuntia vuorokaudessa. Teen vuorotyötä ja pitkät työmatkat. Työpaikan vaihto ei ihan tuosta vain onnistu enkä olisi kyllä halukas edes työtäni vaihtamaaan, tällä hetkellä se on ainoa asia, joka auttaa jaksamaan.

Isän luona lapselle olisi 2 aikuista ja isompaa tyttöä naisen edellisestä avioliitosta niin lapsellani olisi paljon ihmisiä ympärillään. Lapsi ei oikein viihdy isällään mutta käsitykseni mukaan asiat on siellä ihan ok.

Tämä syyllisyydentunto jo pelkästä ajatuksesta, että lapsi muuttaisi, on aika musertavaa. Miten pystyisin hyväsksymään sen, etten yksin pysty antamaan lapselle sitä mitä hän tarvitsee? Tunnen itseni itsekkääksi, vaikka yritän toimia niin, että lapsella olisi hyvä olla. Ja tietysti mietin mitä muut ajattelevat, kun lapsi muuttaakin monen vuoden jälkeen isälleen. Että olenko huono äiti? Tehnyt jotain väärää?T

14

539

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • etole

      tehnyt mitään väärin- olet vain lastasi ajatteleva aikuinen.
      Et ole huono äiti- ajattelet lapsesi parasta, ja on vain
      hyväksi lapsellesi, sekä vanhempien/ teidän "suhteelle",
      että antaisit myös isälle mahdollisuuden laajempaan vanhemmuuteen oman lapsensa kanssa- älä turhaan emmi
      enää ja syyllistä itseäsi!!! Älä mieti muita, anna lapsen muuttaa
      isälleen; ainahan lapsi voi muuttaa takaisin halutessaan-
      keskustelkaa yhdessä asiasta lapsen parhaaksi.

    • djfkdfjdkjdkfjdk

      Miksi eit lapsia kun et pysty heistä huolehtimaan? Edesvastuutonta toiminta, häpeä!!! Kyllä lapsi muistaa miksi äiti hylkäsi hänet ja tulee hylkäämään sinut aikanaan, Siitä ole varma.
      Heitä hänet sutturoiden kynsiin ja saat olla varma että joutuu kiusatuksi, haukutuksi, kyllä ne sutturat aina miesten lapsia haukkuu ja kiusaa ja kaltoin kohtelee. Mutta olet valmis uhraamaan lapsesi ja toteamaan hänen kasvaneen kieroon ja huonoille teille. Mutta säälin lasta ja halveksi sinua, että kehtaat tehdä lapsillesi noin.

      • etole

        tästä "djfkdfjdkjdkfjdk" ei kannata välittää- hän ei mitä ilmeisimmin ole sisäistänyt mitä tarkoittaa vanhemmuus-
        ja lapsen etu, oikeudet vanhempaansa ja sukuunsa-


      • ApAp
        etole kirjoitti:

        tästä "djfkdfjdkjdkfjdk" ei kannata välittää- hän ei mitä ilmeisimmin ole sisäistänyt mitä tarkoittaa vanhemmuus-
        ja lapsen etu, oikeudet vanhempaansa ja sukuunsa-

        Jep, en tuota viestiä tosissani ottanutkaan :) lapsen isä on ollut naimisissa tämän nykyisen kanssa jo 4 vuotta ja tiedän hänen olevan ihan normaali ja mukava ihminen. Lapsi kuitenkin käynyt jo vuosia siellä joka toinen viikonloppu ja lähes kaikki lomat. Ei tässä paljon vaihtoehtoja ole kuin lopettaa työt tai lapsi muuttaa isälleen. Tuollainen kapinoiva teini tarvitsee enemmän aikuista elämäänsä. Mutta raskas tälläinen päätös on, vaikka tiedänkin sen olevan lapselle parasta.


      • Peräkamarinmieslissu

        Älä lissu-Lasse lässytä ,sulla ei ole lapsia , asut vanhan äitisi siivellä.


    • etole

      vieraannutettuna "isänä" kannustaisin ainakin antamaan mahdollisuuden lapsen asumiseen isällä- älä turhaan emmi
      enää ja syyllistä itseäsi!!! Älä mieti muita, anna vaan lapsen muuttaa isälleen, varmasti lapsen parhaaksi; ainahan lapsi
      voi muuttaa takaisin halutessaan- keskustelkaa toki yhdessä asiasta lapsen parhaaksi.

      • Anonyymi

        Sinä et ole mikään isä, koska itse kieltäydyit tapaamasta "lapsiasi"- muista tämä.


    • skpoeje

      Onko vaihtoehto vain joko tai, vai voisiko lapsi asua vuoriviikoin teidän luona? Onko välimatkaa liikaa, vai järjestyykö koulukyydit jotenkin kummasta paikasta tahansa? Itse näkisin, että murrosikäisen heittäminen yhtäkkiä lähes kokonaan eri kotiin, ei ainakaan helpota murkkuiän haasteita. :( Lapsi voisi kokea, ettei kukaan välitä tai rakasta. Kyllä, uhmakkaallakin teinillä on isot tunteet.

      Mutta jaksaisit itse paremmin ja lapsi saisi enemmän kenties tarvitsemaansa huomiota, jos olisi vuoroviikot. Ehkä sinäkin voisit jaksottaa töitä niin, että teet enemmän niillä viikoilla, kun lapsi olisi isällään.

      Se tuntuu hurjalta, että sinä selvästikään et halua vähentää töitä, vaikka lapsesi tarvitsee sinua. Sitä minun on kieltämättä vaikea ymmärtää. Ei tietenkään tarvitse työpaikkaa vaihtaa, mutta ylitöihinhän kukaan sinua ei pakota. Eikö lapsi ole kuitenkin tärkein? Kohta hän on aikuinen, ja sinulla on aikaa luoda uraa. Jaksatkin paremmin, kun saat lapsen voimaan paremmin.

      • oikaisuko

        Raision kaupungin "lastenvalvojan-" lausuman mukaisesti; Suomessa ei käytetä lapsen vuoroviikko- asumista lapsen tapaamisoikeudesta sovittaessa, päätettäessä-
        eikä ole lapsen edun mukaista tavata isäänsä yhtenäkään arkipäivänä, arki- ja/ tai juhlapäivänä, pyhänä vuodessa.

        Minun ei tarvitse lastenvalvojana perustella kantaani;
        ULOS MOLEMMAT. KESKUSTELUT PÄÄTTYVÄT TÄHÄN-
        JA LASTENNE ASIAA EI ENÄÄ KOSKAAN SELVITETÄ
        RAISION KAUPUNGISSA- JA SEN SOSIAALITOIMESSA, LASRTENVALVOJALLA.

        Veikko Anttila
        lastenvalvoja, osastopäällikkö
        käräjäoikeuden ns. "sovittelija"
        lautamies
        Raision kaupunki


      • Hoitsut

        Työnantaja määrää tahdin ja kysymys oli kolmivuorotyöstä ei ylityöstä.


      • oikaisu
        Hoitsut kirjoitti:

        Työnantaja määrää tahdin ja kysymys oli kolmivuorotyöstä ei ylityöstä.

        Ei työnantaja mitään määrää- suomi on vapaa maa tehdä työelämässä niinkuin itse haluaa; työantaja nyt aina pistää
        hanttiin, kun ei ymmärrä omaa parastaan. On työntekijän
        täysin oma valinta, miten haluaa menetellä. Työnantaja joko
        hyväksyy työntekijän vaatimukset- tai sitten ei, sekin oma
        valinta.


      • Tulostaiulos

        Tuolla asenteella olet työtön, uusia on oven takana ,jotka haluu tehdä töitä ja tulosta.


      • ulostairahaa
        Tulostaiulos kirjoitti:

        Tuolla asenteella olet työtön, uusia on oven takana ,jotka haluu tehdä töitä ja tulosta.

        Tuolla asenteella työnantaja on ilman situtunutta työntekijää;
        en ole työtön, uusia työnantajia on oven takana ,jotka haluu maksaa tehdystä työstä ja tehdä tulosta.


      • Anonyymi
        oikaisuko kirjoitti:

        Raision kaupungin "lastenvalvojan-" lausuman mukaisesti; Suomessa ei käytetä lapsen vuoroviikko- asumista lapsen tapaamisoikeudesta sovittaessa, päätettäessä-
        eikä ole lapsen edun mukaista tavata isäänsä yhtenäkään arkipäivänä, arki- ja/ tai juhlapäivänä, pyhänä vuodessa.

        Minun ei tarvitse lastenvalvojana perustella kantaani;
        ULOS MOLEMMAT. KESKUSTELUT PÄÄTTYVÄT TÄHÄN-
        JA LASTENNE ASIAA EI ENÄÄ KOSKAAN SELVITETÄ
        RAISION KAUPUNGISSA- JA SEN SOSIAALITOIMESSA, LASRTENVALVOJALLA.

        Veikko Anttila
        lastenvalvoja, osastopäällikkö
        käräjäoikeuden ns. "sovittelija"
        lautamies
        Raision kaupunki

        Ei lastenvalvoja päätä- ja kohtuullista yhtään mitään vanhempien keskinäisiä sopimusasioita - lastenvalvoja on täysin oikeustoimikelvoten, eikä edes asianosainen- ja sopimusosapuoli. Lastenvalvoja ei päätä yhtään mitään, eikä oikeutta lausua elatusavun suuruutta tai laatia mitään vanhempien kahdenvälisiä vapaaehtoisia sopimuksia vanhempien yhteisiä lapsia koskevassa asiassa...


    Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Trump ja Vance murskasivat ja nolasivat Zelenskyn tiedotusvälineiden edessä Valkoisessa talossa.

      Jopa oli uskomaton tilaisuus Valkoisessa talossa. Zelensky jäi täydelliseksi lehdellä soittelijaksi suhteessa Trumpiin j
      Maailman menoa
      739
      4523
    2. Zelenskyi ei suostunut nöyrtymään Trumpin ja Vancen edessä, siksi meni pieleen

      Trumppia täytyy imarrella, silloin homma toimii aina. Tähän Zelenskyi ei suostunut.
      Maailman menoa
      564
      3429
    3. Mikä on kaivattusi ärsyttävin piirre?

      Mun kaivattu on erittäin vastahakoinen puhumaan itsestä. Kääntää puheenaiheen aina muuhun kun hänestä tulee puhetta.
      Ikävä
      173
      2171
    4. Harmi että

      Pidät niin vastenmielisenä. Olen minäkin välissä ollut ihan kamala sinulle ja ihmetellyt miten voit minusta tykätä. Se o
      Ikävä
      12
      1734
    5. Miten saisin

      Sinut omakseni?
      Ikävä
      96
      1596
    6. MTV: Katri Helena repäisee kunnolla - Aivan uudessa roolissa TV:ssä - Tätä ei arvannut!

      No nyt iskelmälegenda ja koko kansan Katri Helena kyllä repäisee kunnolla! Upeaa heittäytymistä, Katri Helena! Lue, mis
      Suomalaiset julkkikset
      35
      1558
    7. TELIA pakottaa 4G-liittymiä väkisin 5G-liittymiin, vaihtaa ilman lupaa

      Ihmisten sopimuksia! https://www.is.fi/digitoday/mobiili/art-2000011063159.html "Telia on lähettänyt osalle 4g-asiakka
      Maailman menoa
      161
      1261
    8. OP Kaskimaa

      Niin sitten pankki vaihtaa nimeään ja pääkonttori siirtyy ties minne. Pulkkisen visio, Kainuu ei kelvannut.
      Kuhmo
      30
      1108
    9. Kaikkia ei voi miellyttää

      Eikä ole tarviskaan. Hyvää huomenta ja mukavaa perjantaita. 😊❄️⚜️✌🏼❤️
      Ikävä
      224
      1041
    10. Viimeiset helmiterveiset

      kaivatullesi tähän alas 🙇💙
      Ikävä
      70
      976
    Aihe