Juoppo kippari

24960
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 24

Vanhimmat

Finnairin mukaan äärimmäisen harvinaista??? Hki - Constanta vuonna 2005, tai 2006. Pilotti kännissä koneessa. Poliisit hakivat pois... Maksavana asiakkaana mieltäni askarruttaa todella rankasti kuinka monta kertaa joku ei ole jäänyt kiinni vastaavasta Finnairilla? Tykkään jotakuinkin paljon itsestäni, joten nyt kyllä jätän kanta-asiakaskorttini vapaaehtoisesti kuivumaan, ja lennän muilla yhtiöillä.

Äänestä

1,5 promillea ei ihan mene "vahingon" piikkiin enää... Aikamoista piittaamattomuutta kapulta, joka on käynyt kuitenkin rankat psykologiset testit aikoinaan. Mutta ihmisia me kaikki ollaan, en puolusta kapua kuitenkaan.

Äänestä

Äärimmäisen harvinaista. Vuonna 2004 757-kippari jurrissa töissä ja tuomiona 6kk kakkua:

https://www.is.fi/kotimaa/art-2000000199729.html

Tulee mieleen ihan MAH17-onnettomuuden aikaiset valehtelut lentoreiteistä jonka jälkeen Finnair joutui julkisesti pyytämään anteeksi Flightradar24-sivustolta (joka paljasti valehtelun) jota väittivät epäluotettavaksi.

Äänestä
  • MIkä on MAH17 -onnettomuus?

    Äänestä

Kerrotteko, missä lentoyhtiöissä näin ei varmasti ole ollut?

Äänestä

Kyllä huvitti lukea kommentteja uutiseen liittyen ennen kuin Finnair myönsi itse tiedotteellaan, että oli ihan sinivalkoisesta pilotista jälleen kyse. Poliisi kuulemma "suojeli lentoyhtiötä" ja syyttävää sormeaa osoitettiin etenkin idän suuntaan.

Eiköhän se ole niin, että poliisi "suojelee" tässäkin taas juoppoa finskiä, kyllä nimi pitää tuoda julki, kuten yllä linkatussa Britanniassa vuonna 2004 tuomion saaneen Heikki Tallilan tapauksessa! Vai eikö tämä "suojelu" toimikaan huutelijoiden mukaan näin päin?

Äänestä
  • Finnair ei ole "myöntänyt", että kyse oli suomalaisesta pilotista vaan, että lentäjä oli Finnairin palveluksessa.

    Äänestä

  • Ahaa, eli jälleen kerran ei suomalaisissa voi olla mitään vikaa. Hyvä, jatka samalla linjalla.

    Äänestä

Vaikka kippari ei välitäkään matkustajien turvallisuudesta, luulisi hänen olevan kiinnostunut omasta urastaan. Puolitoista promillea haisee niin kauas, että kiinni jääminen on vuorenvarmaa. Toisin sanoen: oma ura katkeaa siihen.

Olen aina luullut lentäjiä keskimääräistä älykkäämmiksi, mutta olen ollut väärässä. (Poikkean tässä Paavo Väyrysestä, joka kerran luuli olleensa väärässsä, mutta erehtyi.)

Äänestä
  • Lentäjät nyt ovat periaatteessa ammattikoululaisia. Ei kai heiltä paljoa voi odottaa?

    Äänestä

  • Yytyki kirjoitti:

    Lentäjät nyt ovat periaatteessa ammattikoululaisia. Ei kai heiltä paljoa voi odottaa?

    En nyt ihan ammattikoululaisiksi sanoisi. Vaikka lentäminen itsessään ei mitään ihmeellistä ole (löytyy moottorilentäjän lupakirja) niin vaaditaan tiettyjä muita henkisiä ominaisuuksi:

    - hyvä stressinsietokyky, pää pitää pysyä kylmänä epänormaaleissakin tilanteissa
    - "by the book" asenne, hommat hoidetaan toistuvasti ohjeiden mukaan vaikka kuinka borelta tuntuisi
    - sujuva englannin kielitaito
    - terveys kunnossa

    Olisin aikoinaan halunnut itse liikennelentäjäksi, mutta silloin oli mahdollisuutena Suomessa vain ilmailuopisto, johon pääseminen vaati hurjat koulupaperit. Toinen mahdollisuus olisi ollut kouluttautuminen ulkomailla.
    Yritin tietenkin armeijaan myös lentäjäksi ja pääsin sen vuoden hakijoista 60 joukkoon, joista 55 aloitti koulutuksen, itse jäin 5 joukossa varamieheksi. Jälleen syynä vaatimaton koulumenestys muihin verrattuna.
    Nythän voi kouluttautua muuallakin liikelentäjäksi ja luvataan samantien työpaikka halpalentoyhtiöissä. Tämä vaan kustantaa vajaat 200k€. Mutta jos olisi nuori ja haluaisi seurata haaveitaan niin hitto miksi ei.

    Äänestä

Lennä ginivalkoisin siivin.

Äänestä

Uusimpien lehtitietojen mukaan alkoholiongelma on Finnairilla suurempi kuin aikaisemmin on käynyt ilmi. Koneet ovat toisin sanoen lennelleet tuurilla.

Äänestä
  • Eihän tota työtä voi enää selvinpäin tehdä. Esimiesten ja työterveyden taso on ala-arvoista. Ei minkäänlaista inhimillisyyttä. Jos ongelmistasi menet avautumaan , voit samantien ruveta laskemaan päiviä irtisanomiseesi. Puhutaan varhaisesta välittämisestä yms. - pelkkää paskan jauhantaa,... Ainoa mistä välittävät, on omat tulospalkkiot...

    Äänestä

  • RahaRatkaisee kirjoitti:

    Eihän tota työtä voi enää selvinpäin tehdä. Esimiesten ja työterveyden taso on ala-arvoista. Ei minkäänlaista inhimillisyyttä. Jos ongelmistasi menet avautumaan , voit samantien ruveta laskemaan päiviä irtisanomiseesi. Puhutaan varhaisesta välittämisestä yms. - pelkkää paskan jauhantaa,... Ainoa mistä välittävät, on omat tulospalkkiot...

    Siksi : Haistakoon vi* tu koko Finnairin matkustamopalveluosasto ja työterveyshuolto

    Äänestä

  • EiMuuta kirjoitti:

    Siksi : Haistakoon vi* tu koko Finnairin matkustamopalveluosasto ja työterveyshuolto

    Vituttaako vieläkin kun sait pullon takia monoa? Mitäs dokasit, luuseri.

    Äänestä

Taitaa olla muut päihteet se suurempi ongelma kuin viina. Niistä kannattais todellakin olla enemmän kuin vain huolisssan,

Äänestä

Henkilöstöpäällikkö Hakakari hymyilee herttaisesti ja hokee mantraa yhtiön turvallisuuskulttuurista ja kaveria ei jätetä -hengestä teeveessä. Ongemaa ei siis ole, törpöt.

Äänestä

Ammatti mikä vaan, niin aina on jollain ongelmia. Sääli että on rahaa palanut sikana ja jonkun syyn vuoksi elämä on mennyt raiteiltaan. Työpaikkakiusaaminen, avioero, lapsen tai läheisen kuolema, you name it. Kiitos kapteeneille jotka olette meitä kuljettaneet ja myös lentoemännille ja stuerteille. Kaikissa ammateissa on paskansa mutta harva sitä tajuaa.

Äänestä
  • Tämä tyyppi joko tahallaan ymmärtää väärin tai sitten on oikeasti tyhmä. Karmeeta katsottavaa sen Finnairin henkilöstöakan esiintyminen aamutöllössä kuitenkin oli. Niin teennäistä, saman jargonin toistamista, että melkein myötähäpeän tunteita katsojissa nostatti. Jos vakaviin asioihin suhtaudutaan ulkoa opeteltua hokemaa toistamalla, tekovirne suupielessä, ei ihme, jos työyhteisössä ei voida hyvin.

    Äänestä

  • Vakava.asia kirjoitti:

    Tämä tyyppi joko tahallaan ymmärtää väärin tai sitten on oikeasti tyhmä. Karmeeta katsottavaa sen Finnairin henkilöstöakan esiintyminen aamutöllössä kuitenkin oli. Niin teennäistä, saman jargonin toistamista, että melkein myötähäpeän tunteita katsojissa nostatti. Jos vakaviin asioihin suhtaudutaan ulkoa opeteltua hokemaa toistamalla, tekovirne suupielessä, ei ihme, jos työyhteisössä ei voida hyvin.

    hmm...sinä taisit olla ainoa joka ei ymmärrä. oletko jälkeenjäänyt vai mikä on ongelmasi? naisviha?

    Äänestä

Kerrasta poikki, luvat pois ja potkut persiiseen. Sopimaton.

Äänestä
  • Jos ammattitaitoista ja luottamuksen arvoista työterveysväkeä ei ole tarjolla, on keinot auttamiseen aika vähissä .Kun uusia into piukeana olevia tulijoita on jonoksi asti, on firmalla tarjota ongelmatapauksille vain köyden jatkoksi menemistä tai venäläistä rulettia. Onhan sekin jonkinlainen ratkaisu

    Äänestä

  • Olen samoilla linjoilla. Jos työssä ei voi käydä alkoholi- tai huumeongelman takia niin se ei ole työnantajan ongelma minun mielestäni. Kenellekään en tuollaisia toivo, mutta nämä ovat itseaiheutettuja henkilökohtaisia ongelmia, jotka eivät kuulu työnantajan hoidettaviksi. Työnantaja ei ole "terveyspalvelu" vaan bisnestä tekevä yritys. Jos joku koneen osa ei toimi, se vaihdetaan.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Liikaa_konjakkia kirjoitti:

Koivulahden traditio jatkuu: https://www.is.fi/kotimaa/art-2000005793568.html

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu