Vectra-97.
Startti pyörii, mutta välillä kesken pyörittämisen "pätkii tai hiipuu" , ei meinaa käynnistyä. Aloittaa ikäänkuin uudelleen pyörittämisen?? Kaasun painaminen auttaa hieman kun nylkyttää kaasua.
Sitten kun auto on käynnissä ja painaa kaasun pohjaan, kuuluu naksahdus jostain. Muuten tyhjäkäynti pelittää normaalisti. Kerran sammui kun painoi kaasun t yhjiksellä pohjaan, niin tyhjäkäynti laski ja sammahti siihen.
Moottorin häiriövalo palaa jatkuvasti ( oranssi ).
Starttiongelma
4
2481
Vastaukset
- mikävainvika
Käy luettamassa vikakoodi ja hanki tarkempi selitys sekä korjausohjeet.
Toki voit hankkia myös vikakoodinlukijan esim Kiina-kaupoista maksaa muutaman kympin ja toimitus kestää muutaman viikon. - Vamosaja
Mahtaako saada luettuu yksinkertaisella koneella, vaatii aina edullista merkkihuoltoa.
- Vekkubee
Ja mikähän moottori mahtaa vectrassa olla?
http://www.topbuzz.co.uk/info/fault_codes/fault_codes.htm <-- Tuolta löytyy ohjeita useampaan malliin, valitset vain listasta oikean moottorityypin. Itse olen käyttänyt ihan tavallista (pinnoittamatonta) paperiklemmaria vikakoodien lukemiseen. - Anonyymi
Auttaisiko uusi käynnistinmoottori tilannetta mitenkään? Itselläni sattui tilanne, ei oikein jaksanut käynnistyä. Startti ei pyörittänyt konetta reilusti. Joskus ei laisinkaan. Kun ei pyörittänyt laisinkaan . Akun jännite putosi nollaan.
Tilasin uuden käynnistinmoottorin netistä, ei panttia tai palautusta. Käynnistinmoottori oli alennusvaihde tyyppinen laite.
Laitoin uuden paikoilleen ja purin tuon vanhan. Sieltä paljastui sitten planeettapyörästön planeettapyörien laakeroinnin pettäneen, laakereita ei enää olut lainkaan.
Uudella käynnistin moottorilla lähtee pyörimään moitteetta.
Vikavaloon en ota mitään kantaa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Työeläkeloisinta Suomen suurin talousongelma
Työeläkeloisinta maksaa vuodessa lähes 40 miljardia euroa, josta reilut 28 miljardia on pois palkansaajien ostovoimasta.1492013Israel euroviisujen 2.
Israel sai taas eniten yleisöääniä. Suomesta täydet 12 pistettä, poliittinen ”ammattiraati” antoi 0 pistettä. Hyvä Is3051717- 931557
Mun mielestäni on tosi loukkaavaa
Nainen, että luulet palatan typeriä, sekavia ja ilkeitä viestejä mun kirjoittamiksi. Mä en ole katkera, epätoivoinen, ra2001200Euroviisut ei enää niin musiikkikilpailu?
Kappaleiden taso ei enää ole mikä sijoituksen ratkaisee.Eikö kukaan ihmettele että Israel pärjää lähes joka vuosi kisois761182- 671140
- 231048
- 48997
Rakas nainen ymmärsin
Että minun pitää pitää kiinni sinusta. Haluan, että sä olet onnellinen. Olet mulle se oikea ja mä sulle. Rakastan Sua yl73946- 45927