Starttiongelma

vectrassavikoja

Vectra-97.
Startti pyörii, mutta välillä kesken pyörittämisen "pätkii tai hiipuu" , ei meinaa käynnistyä. Aloittaa ikäänkuin uudelleen pyörittämisen?? Kaasun painaminen auttaa hieman kun nylkyttää kaasua.
Sitten kun auto on käynnissä ja painaa kaasun pohjaan, kuuluu naksahdus jostain. Muuten tyhjäkäynti pelittää normaalisti. Kerran sammui kun painoi kaasun t yhjiksellä pohjaan, niin tyhjäkäynti laski ja sammahti siihen.
Moottorin häiriövalo palaa jatkuvasti ( oranssi ).

4

2442

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • mikävainvika

      Käy luettamassa vikakoodi ja hanki tarkempi selitys sekä korjausohjeet.
      Toki voit hankkia myös vikakoodinlukijan esim Kiina-kaupoista maksaa muutaman kympin ja toimitus kestää muutaman viikon.

    • Vamosaja

      Mahtaako saada luettuu yksinkertaisella koneella, vaatii aina edullista merkkihuoltoa.

    • Vekkubee
    • Anonyymi

      Auttaisiko uusi käynnistinmoottori tilannetta mitenkään? Itselläni sattui tilanne, ei oikein jaksanut käynnistyä. Startti ei pyörittänyt konetta reilusti. Joskus ei laisinkaan. Kun ei pyörittänyt laisinkaan . Akun jännite putosi nollaan.
      Tilasin uuden käynnistinmoottorin netistä, ei panttia tai palautusta. Käynnistinmoottori oli alennusvaihde tyyppinen laite.
      Laitoin uuden paikoilleen ja purin tuon vanhan. Sieltä paljastui sitten planeettapyörästön planeettapyörien laakeroinnin pettäneen, laakereita ei enää olut lainkaan.
      Uudella käynnistin moottorilla lähtee pyörimään moitteetta.
      Vikavaloon en ota mitään kantaa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Perintovero 100 prosenttiin, työeläkkeet ja maataloustuet pois

      Noilla eväillä lähden tasapainottamaan valtiontaloutta ja korjaamaan työntekijöiden palkkakuoppaa nostamatta työnantajie
      Maailman menoa
      284
      5988
    2. Riikka runnoo: polttoöljyn hinta nousi maaliskuussa 40 prosenttia

      Onko irvistelijällä sakset hävinneet, vai miksei osaa leikata polttoaineiden hintaa kansalaisten kukkarolle sopivalle ta
      Maailman menoa
      45
      3902
    3. Purra ryöväsi Marinin Itä.-Suomelle neuvottelemat EU-rahat

      Perust vihaavat suomalaisia, mutta eritoten itäsuomalaisia. "Osa kaksikäyttörahoista on alun perin Itä- ja Pohjois-Suom
      Maailman menoa
      36
      3266
    4. Miksi persut hyökkäävät jatkuvasti henkilöitä päin?

      Miksei persut yritä lainkaan korjata asioita, vaan koko ajan haukkuvat henkilöitä? Ei tuollaisilla turvanpieksäjillä ole
      Maailman menoa
      62
      3145
    5. Seida Sohrabi: Suomi ei ole rasistinen maa

      Seidalta taas täyttä asiaa. Miksi punavihreät naiset eivät pysty samaan - no se ideologia estää. "Meillä on valitettava
      Maailman menoa
      57
      3040
    6. Demariskandaali! Eveliina Heinäluoma (sdp) kahmii kaikki Hitas asunnot itselleen!

      Heinäluoma on ostanut useita yhteiskunnan tukemia, hintasäännösteltyjä asuntoja itselleen! Ei ihme, että Hitas on ollut
      Maailman menoa
      171
      3005
    7. Mökkejä ostellaan nyt ihan hulluna!

      Tyypilliset lainamäärät on yli 500 000€ mökkejä ostellessa eli erityisesti tuollaiset miljoonamökit on nyt suomalaisten
      Maailman menoa
      93
      2787
    8. Demarien sanoin kuvaamaton ahneus - Eveliina Heinäluoma vain yksi esimerkki

      Mutta näin se on demari-eliitissä aina ollut, käytännössä siis nämä eliittiin kuuluvat ovat puhtaasti porvareita - Marin
      Maailman menoa
      91
      2497
    9. Abdullah iski Citycenterin vessassa

      Miksi näitä juttuja pitää lukea lähes päivittäin? https://www.hs.fi/helsinki/art-2000011913632.html
      Maailman menoa
      201
      2115
    10. Ranskan vasemmistojohtaja tunnustaa, että väestö on vaihtumassa

      ja se on vaan hyvä asia hänen mielestään. Kyseessä siis Ranskan vasemmistojohtaja Jean-Luc Mélenchon jonka puheet järkyt
      Maailman menoa
      77
      2078
    Aihe