Vectra-97.
Startti pyörii, mutta välillä kesken pyörittämisen "pätkii tai hiipuu" , ei meinaa käynnistyä. Aloittaa ikäänkuin uudelleen pyörittämisen?? Kaasun painaminen auttaa hieman kun nylkyttää kaasua.
Sitten kun auto on käynnissä ja painaa kaasun pohjaan, kuuluu naksahdus jostain. Muuten tyhjäkäynti pelittää normaalisti. Kerran sammui kun painoi kaasun t yhjiksellä pohjaan, niin tyhjäkäynti laski ja sammahti siihen.
Moottorin häiriövalo palaa jatkuvasti ( oranssi ).
Starttiongelma
4
2040
Vastaukset
- mikävainvika
Käy luettamassa vikakoodi ja hanki tarkempi selitys sekä korjausohjeet.
Toki voit hankkia myös vikakoodinlukijan esim Kiina-kaupoista maksaa muutaman kympin ja toimitus kestää muutaman viikon. - Vamosaja
Mahtaako saada luettuu yksinkertaisella koneella, vaatii aina edullista merkkihuoltoa.
- Vekkubee
Ja mikähän moottori mahtaa vectrassa olla?
http://www.topbuzz.co.uk/info/fault_codes/fault_codes.htm <-- Tuolta löytyy ohjeita useampaan malliin, valitset vain listasta oikean moottorityypin. Itse olen käyttänyt ihan tavallista (pinnoittamatonta) paperiklemmaria vikakoodien lukemiseen. - Anonyymi
Auttaisiko uusi käynnistinmoottori tilannetta mitenkään? Itselläni sattui tilanne, ei oikein jaksanut käynnistyä. Startti ei pyörittänyt konetta reilusti. Joskus ei laisinkaan. Kun ei pyörittänyt laisinkaan . Akun jännite putosi nollaan.
Tilasin uuden käynnistinmoottorin netistä, ei panttia tai palautusta. Käynnistinmoottori oli alennusvaihde tyyppinen laite.
Laitoin uuden paikoilleen ja purin tuon vanhan. Sieltä paljastui sitten planeettapyörästön planeettapyörien laakeroinnin pettäneen, laakereita ei enää olut lainkaan.
Uudella käynnistin moottorilla lähtee pyörimään moitteetta.
Vikavaloon en ota mitään kantaa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
YLE Äänekosken kaupunginjohtaja saa ankaraa arvostelua
Kaupungin johtaja saa ankaraa kritiikkiä äkkiväärästä henkilöstöjohtamisestaan. Uusin häirintäilmoitus päivätty 15 kesä841626Euroopan lämpöennätys, 48,8, astetta, on mitattu Italian Sisiliassa
Joko hitaampikin ymmärtää. Se on aivan liikaa. Ilmastonmuutos on totta Euroopassakin.2691541Asiakas iski kaupassa varastelua tehneen kanveesiin.
https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/33a85463-e4d5-45ed-8014-db51fe8079ec Oikein. Näin sitä pitää. Kyllä kaupoissa valtava2701276Martina lähdössä Ibizalle
Eikä Eskokaan tiennyt matkasta. Nyt ollaan jännän äärellä.1691252- 56867
- 66844
Jos ei tiedä mitä toisesta haluaa
Älä missään nimessä anna mitään merkkejä kiinnostuksesta. Ole haluamatta mitään. Täytyy ajatella toistakin. Ei kukaan em64837Miksi mies tuntee näin?
Eli olen mies ja ihastuin naiseen. Tykkään hänestä ja koskaan hän ei ole ollut minulle ilkeä. Silti ajoittain tunnen kui40821- 40817
Se nainen näyttää hyvältä vaikka painaisi 150kg
parempi vaan jos on vähän muhkeammassa kunnossa 🤤44781