Vectra-97.
Startti pyörii, mutta välillä kesken pyörittämisen "pätkii tai hiipuu" , ei meinaa käynnistyä. Aloittaa ikäänkuin uudelleen pyörittämisen?? Kaasun painaminen auttaa hieman kun nylkyttää kaasua.
Sitten kun auto on käynnissä ja painaa kaasun pohjaan, kuuluu naksahdus jostain. Muuten tyhjäkäynti pelittää normaalisti. Kerran sammui kun painoi kaasun t yhjiksellä pohjaan, niin tyhjäkäynti laski ja sammahti siihen.
Moottorin häiriövalo palaa jatkuvasti ( oranssi ).
Starttiongelma
4
2514
Vastaukset
- mikävainvika
Käy luettamassa vikakoodi ja hanki tarkempi selitys sekä korjausohjeet.
Toki voit hankkia myös vikakoodinlukijan esim Kiina-kaupoista maksaa muutaman kympin ja toimitus kestää muutaman viikon. - Vamosaja
Mahtaako saada luettuu yksinkertaisella koneella, vaatii aina edullista merkkihuoltoa.
- Vekkubee
Ja mikähän moottori mahtaa vectrassa olla?
http://www.topbuzz.co.uk/info/fault_codes/fault_codes.htm <-- Tuolta löytyy ohjeita useampaan malliin, valitset vain listasta oikean moottorityypin. Itse olen käyttänyt ihan tavallista (pinnoittamatonta) paperiklemmaria vikakoodien lukemiseen. - Anonyymi
Auttaisiko uusi käynnistinmoottori tilannetta mitenkään? Itselläni sattui tilanne, ei oikein jaksanut käynnistyä. Startti ei pyörittänyt konetta reilusti. Joskus ei laisinkaan. Kun ei pyörittänyt laisinkaan . Akun jännite putosi nollaan.
Tilasin uuden käynnistinmoottorin netistä, ei panttia tai palautusta. Käynnistinmoottori oli alennusvaihde tyyppinen laite.
Laitoin uuden paikoilleen ja purin tuon vanhan. Sieltä paljastui sitten planeettapyörästön planeettapyörien laakeroinnin pettäneen, laakereita ei enää olut lainkaan.
Uudella käynnistin moottorilla lähtee pyörimään moitteetta.
Vikavaloon en ota mitään kantaa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 61920
Naisten top-5 red flagit
1. Feminismi: kertoo keskenkasvuisuudesta, välttää vastuuta tekemällä miehistä kestosyyllisen kaikkeen 2. Ylipaino: kiel111843Medvedev: Suomi tuhoutuu ydinsodassa ensimmäisenä
Venäjän ydinaseilla on lyhyin matka Suomeen, joten ydinsodassa Suomi tuhoutuu heti sodan alkuminuuteilla, muilla mailla264793- 55732
- 50648
- 57580
Onko se loukkaavaa
Kun joka kerta tuijotan sun peppua. En mahda sille mitään, että se vangitsee katseeni. Pohdin vain että ei minusta ole k93576Onko kaivattusi seinäruusu?
Kun hän saapuu paikalle, huomaako kukaan, vai kääntyvätkö päät? Onko se hyvä vai huono juttu? Oletko sinä huomattu vai45566- 23556
- 79554