Starttiongelma

vectrassavikoja

Vectra-97.
Startti pyörii, mutta välillä kesken pyörittämisen "pätkii tai hiipuu" , ei meinaa käynnistyä. Aloittaa ikäänkuin uudelleen pyörittämisen?? Kaasun painaminen auttaa hieman kun nylkyttää kaasua.
Sitten kun auto on käynnissä ja painaa kaasun pohjaan, kuuluu naksahdus jostain. Muuten tyhjäkäynti pelittää normaalisti. Kerran sammui kun painoi kaasun t yhjiksellä pohjaan, niin tyhjäkäynti laski ja sammahti siihen.
Moottorin häiriövalo palaa jatkuvasti ( oranssi ).

4

2495

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • mikävainvika

      Käy luettamassa vikakoodi ja hanki tarkempi selitys sekä korjausohjeet.
      Toki voit hankkia myös vikakoodinlukijan esim Kiina-kaupoista maksaa muutaman kympin ja toimitus kestää muutaman viikon.

    • Vamosaja

      Mahtaako saada luettuu yksinkertaisella koneella, vaatii aina edullista merkkihuoltoa.

    • Vekkubee
    • Anonyymi

      Auttaisiko uusi käynnistinmoottori tilannetta mitenkään? Itselläni sattui tilanne, ei oikein jaksanut käynnistyä. Startti ei pyörittänyt konetta reilusti. Joskus ei laisinkaan. Kun ei pyörittänyt laisinkaan . Akun jännite putosi nollaan.
      Tilasin uuden käynnistinmoottorin netistä, ei panttia tai palautusta. Käynnistinmoottori oli alennusvaihde tyyppinen laite.
      Laitoin uuden paikoilleen ja purin tuon vanhan. Sieltä paljastui sitten planeettapyörästön planeettapyörien laakeroinnin pettäneen, laakereita ei enää olut lainkaan.
      Uudella käynnistin moottorilla lähtee pyörimään moitteetta.
      Vikavaloon en ota mitään kantaa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kuka oli töllöntyön tekijä?

      Ketä on nyt pidätetty? Oliko syy mustasukkaisuus tyttöystävästä tai oliko muita lieventäviä seikkoja? Katuuko tekijä nyt
      Pieksämäki
      33
      3054
    2. Kotikasvatus siitä se lähtee eli missä meni vikaan että lapsesta tuli puukottaja

      Ottakaa muut oppia, normaali kotielämä. Ei liikaa edes hengellisyyttä.
      Pieksämäki
      44
      1530
    3. Kun kohtaat jotain ainutlaatuista

      ja upeaa, johon rakastut ehkä ensimmäistä kertaa ihan tosissaan. Sitten sähläät kaiken omien epävarmuuksien vuoksi. Eikö
      Ikävä
      19
      971
    4. Mua ahdistaa

      Tämä juttu. Miksi nainen torjuit minut vaikka kiinnostuksen merkkejä oli? Eihän tämän jutun olisi tarvinut johtaa sen pi
      Ikävä
      32
      949
    5. Ei tämä enää tervettä oo

      Sydän pamppaillen oon jo tunnin meinannu laittaa sulle viestiä... Sormi tärisee lähetä kuvakkeen kohdalla.
      Ikävä
      22
      918
    6. Minkälaisessa asunnossa

      haluaisit kaivattusi kanssa asua?
      Ikävä
      56
      914
    7. Tuli vain mieleen

      että etkös sä yritäkin muiden miehiä? Se sun tuttava kertoi. En arvosta tuollaista naista, ihmekös kun oot sinkku. m -
      Ikävä
      37
      840
    8. Perämoottoreiden huolto melkoisen kallista

      Minulla on tuollainen keskikokoinen perämoottori ja yleistä merkkiä. Kyselin sille keväthuoltoa paikallisista liikkeistä
      Savonlinna
      36
      793
    9. Tanskademarit: ilman risusavottaa ei rahaa!

      Näin persuna on pakko ihailla noita Tanskan demareita. Tanskalaisessa sosiaalidemokratiassa ei työtön saa rahaa ellei os
      Maailman menoa
      173
      783
    10. Mikä siinä on että sinkku yrittää varattua?

      Siis ihan aina yrittävät muiden puolisoita.
      Sinkut
      48
      699
    Aihe