Tyhmä kysymys tietoviisaamille:
Pysyykö vanha Gmail-sähköpostiosoite muuttumattomana, kun muuttaa ulkomaille, vai lakkaako toimimasta? Joutuuko siis tekemään uuden Google-tilin ja s-postiosoitteen? Vai kuinka kuuluu toimia?
Muutto maasta ja Gmail
7
448
Vastaukset
- en_ole_nörtti
En ole mikään tietoviisas, mutta en näe mitään syytä siihen, että Gmail lakkaisi toimimasta.
- Pysyy
Sâhköpostiosoitteesi pysyy samana missä tahaansa kirjottaudut sisään.
- Nettierkki
Olen asunut Suomen lisäksi kahdessa muussa maassa (yhteensä yli 10 vuotta ulkomailla, Euroopassa ja kauempanakin), eikä omalla kohdalla ole ollut mitään ongelmaa Gmailin tai muidenkaan Googlen palveluiden (Drive, Photos, Docs jne.) suhteen.
Tietty jos muutat sellaiseen maahan missä netin käyttö ei ole vapaata, kuten Kiina, asia saattaa olla toisin. En tiedä miten siellä suhtaudutaan Gmailiin, mutta monet muut länsimaiset palvelut ovat kiellettyjä (toki keinoja kieltojen kiertämiseenkin on olemassa).
Aiheesta ohi, mutta noin laajemmin ajateltuna, erilaiset suoratoistopalvelut (Netflix yms.) saattaavat toki vaatia sitten uuden tunnuksen luomisen, että saat koko paikalllisen tarjonnan näkyviin. - Cgg7gug
Joudut tekemään ns. sähköpostiosoitteenmuutoksen paikalliseen verovirastoon. Ilman tätä ilmoitusta s-posti lakkaa toimimasta ulkomailla.
Kannattaa myös huomata, että kuukauden jälkeen menee sakkomaksu, jos ilmoitusta ei tee.- Anonyymi
Sinulle tulee tästä viestistäsi karhulasku. Verottaja kolkuttaa jo ovellasi.
- Anonyymi
Älä nyt pelottele. Koko juttusi on puppua. Sähköpostit toimii missä vain, missä ollaan.
- Anonyymi
Email osoite pysyy samana missä tahaansa seikkailetkin. Voit kirjottautua sisään missä tahaansa on nettiyhteys käyttämällä lähes mitä tahaansa serveriä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mitä aiot tehdä uudenvuoden aattona
Mitä olet suunnitellut tekeväsi uudenvuoden aattona ja aiotko ensi vuonna tehdä jotain muutoksia tai uudenvuoden lupauks1943909Marin sitä, Marin tätä, yhyy yhyy, persut jaksaa vollottaa
On nuo persut kyllä surkeaa porukkaa. Edelleen itkevät jonkun Marinin perään, vaikka itse ovat tuhonneet Suomen kansan t522778Väestönsiirtoa itään?
Ano "the Russo" Turtiainen sai poliittisen turvapaikan Venäjältä. Pian lähtee varmaan Nazima Nuzima ja Kiljusen väki per771350Muistattekos kuinka persujen Salainen Akentti kävi Putinin leirillä
Hakemassa jamesbondimaista vakoiluoppia paikan päällä Venäjällä? Siitä ei edes Suomea suojeleva viranomainen saanut puhu181266Ikävä sinua..
Kauan on aikaa kulunut ja asioita tapahtunut. Mutta sinä M-ies olet edelleen vain mielessäni. En tiedä loinko sinusta va101189Vuoden luetuimmat: Mikä on Pelle Miljoonan taiteilijaeläkkeen suuruus?
Pelle Miljoonan eläkkeen suuruus kiinnosti lukijoita tänä vuonna. Artikkeli on Suomi24 Viihteen luetuimpia juttuja v. 2020971- 46954
- 48901
Riikka Purra sanoo, että sietokykyni vittumaisiin ihmisiin alkaa olla lopussa.
https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/be8f784d-fa24-44d6-b59a-b9b83b629b28 Riikka Purra sanoo medialle suorat sanat vitt217863Väärä pää tutustumiseen
Mikä ihme on, että miehet haluavat ensimmäisenä sänkyyn? Onko nykyään niin helppo saada nainen peittojensa alle.. tai pä107686