Ongelmana selän hikoilu

kärhämä

Olen siis 18-vuotias poika, jolla on aivan järjetön ongelma selän hikoilussa. Selkäni hikoilee todella suuria määriä ilman suurta rasitusta. Esimerkiksi bussissa tai autossa istuessa saattaa paita tulla selkä puolelta litimäräksi, vaikka tilassa ei edes olisi suhteellisen kuuma.

Olen ihan perus hyvässä kunnossa ja täysin normaalipainoinen (mies, 18v, 178cm, 74kg)

Olen yrittänyt perusnikseillä vähentää (luonnonmateriaaleista tehdyt paidat, nesteytys, kofeiinin ja tulisten ruokien vähentäminen yms.), mutta vaikutusta ei ole tai se on niin pieni, ettei sitä huomaa.

Olisiko jollain ongelmia saman asian kanssa ja olisi antaa jotain vinkkejä, joilla tämän kiusallisen ongelman voisi saada kuriin.

5

304

    Vastaukset 5

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • toimiisatavarmasti

      Osta apteekista absolut torr- liuosta. Maksaa noin 11 euroa mutta kestää noin 1-2 kk. Tarvitsisit ehkä jonkun auttamaan sen laitossa. Toimii, mutta älä laita kostealle iholle.

      • Saako sitä levittää selälle? Googlen mukaan se on tarkoitettu jalkojen, käsien sekä kainalon hikoiluun


    • Lisään vielä että ongelma on ainoastaan selässä. Mikään muu osa kehostani ei hikoile suuria määriä paitsi selkä, ei edes kainalot.

    • toimiisatavarmasti

      Saa. Kokeile ensin pienelle alueelle. Ja muista, ei kostealle iholle (suihkun jälkeen), alkaa muuten inhottavasti kirvellä. Aamulla suihku, illalla AT, tai toisinpäin. Ja hiustenkuivaajaalla voisi varmistaa että iho on varmasti kuiva.

      Itse olen käyttänyt otsaan ja niskaan, ne hikoavat häiritsevästi. Olen keski-ikäinen, asiakaspalvelutyö.

      • OK. Kiitos neuvoista

        Kokeilen heti, kun ehdin käymään apteekissa.


    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Olen tumma ja tulinen

      Ja vielä suora - en ollut sinua varten. n to m
      Ikävä
      179
      1339
    2. Tunnustuksia

      Haluatko tunnustaa jotain, mitä on sydämelläsi?
      Ikävä
      85
      1236
    3. Mitä kysyisit

      Mihin haluaisit vastauksen häneltä eli mitä kysyisit?
      Ikävä
      96
      977
    4. Sä et vaan töllö tajua että rakastuin

      Mikä stana siinä on niin vaikea ymmärtää?! Täh
      Ikävä
      48
      833
    5. Suhde sinuun on ollut yhtä draamaa

      ilman draamaa ja suhdetta. 😅 Oikeasti ei naurata. Nainen, olet pitänyt minut pihdeissäsi. Tunne on välillä vahva ja su
      Ikävä
      40
      723
    6. Haluatko, että kierrän sinut kauempaa

      Kun näyttää, ettet minusta innostu. Voisit edes täällä kertoa selvät sävelet.
      Ikävä
      83
      609
    7. Yritit nainen sammuttaa kiinnostukseni

      mutta se tehtävä epäonnistui. Se oli sitä bitch -mode vaihetta silloin. Lopputulos on nyt se, että rakastan sinua tällä
      Ikävä
      30
      538
    8. Mikä on vahvuutesi palstalla?

      Oletko kuullut asian joltain toiselta vai oletko itse sitä mieltä? Itse luen avarakatseisuuden omaksi vahvuudekseni. Yr
      Sinkut
      111
      520
    9. Kyllä mä tiedän et me kuulutaan yhteen ja se on tähtiin kirjoitettu!!

      En vain halua satuttaa sua. Olen aivan perseestä epävakaan ja ADHD oireiluin vuoksi. Ja kun olisi aika "vapauttaa" ne su
      Ikävä
      44
      498
    10. Tunnetta ja sinua on vaikea kuvailla

      Paremmin se varmaan aukeaa muulla tavalla. Olen merellä, jossa kovin usein puhkeaa rajuilma ja huomaan taistelevani hu
      Ikävä
      33
      475
    Aihe