minnuu niinkovasti nukuttaa tuossa 2-3 korvilla,,ja pienet torkkuset venyy usein 2ksi tunniksi..
vaan haittaako tuo,,,? onhan se harjoittelua sita tulevaa pitkaa unta varten,,kai?
nukuttaako iltapaivalla
8
154
Vastaukset
- Heikunkeikku
Jos tahdon soittaa veljelleni tai hänen vaimolleen, niin aina on katsottava kelloa ensteks.
He menevät aina päiväunille n. yhden kieppeillä. Se on heille "päivän paras hetki". Käpertyvät toistensa liki sohvalla ja siellä nukkuvat tyytyväisnä. Pari tuntia.
Minä en mene päiväunille. Se ei ole koskaan passannut minulle. Jos nukkuisin kaksi tuntia päivällä, niin herättyäni saisin rynnät Buranakaapille. Pää olisi kipeä.
Onneksi mulle ei tule iltapäivisin väsy, koska silloin pitää mennä töihin. Nukkuvan-rukous-tyyppisenä ei olisi kiva opettaa.
Kaiken kaikkiaan en tarvitse paljoa unta vuorokaudessa. Näin on ollut aina.
Pikkuvauvana jo kuulemma lopetin päiväunet. Mua yritettiin epätoivon vimmalla nukuttaa vaunissa, mutta aina kun vaunuihin kurkistettiin, niin minä katselin kirkkain silmin. Apposen ammollaan olevilla silmillä. :)- Heikunkeikku
Rynnätä buranakaapille.
Ä-kirjain pudoskeli pois.
- Päiväunet.tärkeät
Töitten malli jatkuu. Siellä torkahdin 2-3 minuutiksi pöydän ääreen, aika usein, ei ihan joka päivä. Sen jälkeen oli täysin pirteä jatkamaan töitä.
Jos nyt katson tvtä, niin sama juttu, ehkä nyt menee 10-15 min, mikä tarkoittaa että nauhoitettu ohjelma on mennyt ihan vieraisiin svääreihin. Ei kun takaisin kelaamaan. - Einoinpaljon
Jos herää jo aikaisin aamuyöstä, niin pieni siesta iltapäivällä on paikallaan, mutta ei ehdottomasti monen tunnin torkut, koska ne sekoittavat seuraavan yön unet. Iltlapäiväsiestaksi riittää 15 - 20 minuuttia, jokatapauksessa vajaa puolituntinen. Nopea 'tipahtaminen' horrokseen talaa reippaan loppupäivän(kin).
Jos noin kamalasti väsyttää, kannattaa käydä mittauttamassa veriarvonsa, erityisesti sokeriarvot.- Oh-hoh
... takaa ...
- nukunkoonneniohi
on mitattu sokerit kohdallaan..mutta olen aina ollut pitka-hyvauninen..
minulle päivänokoset on päivän paras hetki, tosin joka päivä en nuku, mutta välillä en vaan pysy hereillä ja silloin on ihana pötkähtää sohvalle pitkäkseen. nokoset kestää yleensä 1,5 tuntia, joskus hiukan vähemmän joskus hiukan enemmän.
- puolituntia
Puolen tunnin päivänokoset on ihan hyvä juttu meikäläiselle, olin sitten kotona taikka työmaalla. Olen yrittäjä, joten monasti otan päivänokoset autossa, kun olen eväät syönnyt. Jos rakennuksella, niin jossain mukavassa paikassa päivänokoset. Laivalla ihan kansimatkustajana otan päivänokoset jossain kansituolilla. Kyllä aina sopiva paikka löytyy päivänokosille.
Ilman päivänokosia minulta kyllä loppuu turnauskestävyys, koska vaimoni työn vuoksi meillä on sellainen päivä rytmi, että muuten unet jäävät vähiin. Lisäksi sairastan migreeniä, joten senkin vuoksi on pidettävä tietty rytmi elämässä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Tukalaa kuumuutta
Tietäisitpä vaan kuinka kuumana olen käynyt viime päivät. Eikä johdu helteestä, vaan sinusta. Mitäköhän taikoja olet teh422782Mansikkatiloilla hyväksikäytetään ukrainalaisia
Työolot ovat surkeita ja palkka kelvoton. https://yle.fi/a/74-201729423492528- 352184
Ensi kesänä
Näin kesän viimeisenä minuutteina ajattelen sinua. Olisiko seuraava kesä "meidän" kesä? Tänä vuonna ei onnistuttu, mutta482084- 251723
Okei, myönnetään,
Oisit sä saanut ottaa ne housutkin pois, mutta ehkä joskus jossain toisaalla. 😘251619- 441490
- 1001439
En ymmärrä käytöstäsi
Se on ollut eräänlaista hyväksikäyttöä. Että seura kyllä kelpaa palstan välityksellä silloin kun ei ole parempaakaan tek1391395- 361196