Jos nainen kutsuu miestä söpöksi

kysynpähänvaan

tarkoittaako että näkee tämän enemmän hupsuna ja huvittavana, vai voiko olla kiinnostunut? Yleensä mies kait toivoisi olevansa komea naisen mielestä. Söpöstä tulee tosiaan joku puudeli tai muu vastaava mieleen.

10

805

    Vastaukset 10

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Nainenvastaa

      Jos minä kutsun miestä söpöksi, niin siinä miehessä on sen luontoista kiltteyttä ja huomaavaisuutta ja minua kiehtovaa huumoria ja ulkonäköä että pidän aidosti hänestä. Ja olen kiinnostunut. Siinä ei ainakaan omalla kohdallani ole kyse mistään negatiivisesta tai epämiehekkäästä.

    • Nainenvastaa

      Niin, ja söpöys ei kumoa komeutta. Se täydentää. Söpöys on ainakin itsellä enemmän luonteenpiirteitä kuvaava ilmaisu kuin ulkonäköasia.

      • kysynpähänvaan

        Kiitos tästä, kuulostaa ihan järkeen käyvältä. Oletko sitten itse kutsunut jotain söpöksi lähiaikoina?


      • Nainenvastaa
        kysynpähänvaan kirjoitti:

        Kiitos tästä, kuulostaa ihan järkeen käyvältä. Oletko sitten itse kutsunut jotain söpöksi lähiaikoina?

        No, en nyt ihan lähiaikoina....


    • Seonkehu

      Ei tarkoita :) mies voi sitä paitsi olla samaan aikaan söpö ja komea.

      • Lisäänvielä

        Että sanon söpöksi miestä jota kohtaan on helliä tunteita


      • Haarniskansisällä

        Niin. Suloinenkin vielä.
        Kyllä niin voi olla.


    • mitäpäminätiedän

      Silloin käyttäisin enemmänkin sanaa "hassu". Eikä sekään tarkoita, ettenkö voisi olla kiinnostunut. Joskus ajat sitten, kun näin jotain pieniä, hassuja hetkiä, se teki sen henkilön vain miellyttävämmäksi minulle.

      Minusta "söpö" on aika positiivinen sana. Voi toki olla, ettei tunne jotakuta muuten kuin ulkonäöltä eikä keksi muuta ilmaisua kuin tuon. Ehkä ajattelee söpönä, eikä siinä ole mitään muuta, mutta mitään pahaa en sillä ainakaan tarkoittaisi. Jollakin voi olla vaikka söpöt silmät. Tämä kertoisi kyllä jostakin muustakin, koska ei sitä kaikkien silmiin ole aikaa tai halua tuijotella.

      "Komea" tai "hyvännäköinen" saattaisin sanoa kenestä vain, joka näyttää siltä, ilman mitään kiinnostusta.

    • Söpö tarkoittaa samaa kuin ihana. Höpsö taas tarkoittaa hassua jne.

    • Erittäinpositiivinensana

      Söpö mies on naisen silmissä rakastettava ja hellyyttävä. Komea pelkästään ei ole.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitä mieltä miehet ovat 40-50v naisista?

      Rehellisesti. Mitä ajattelet kun naiselle tulee ikäää
      Ikävä
      183
      1313
    2. Palstamiittinkiä taas ajattelen

      Niin.. oli tuossa elokuussa Randen kanssa juttua palstamiitistä ensi kesälle. Ajatuksena oli miitti Jyväskylässä, joka
      Sinkut
      179
      774
    3. Mitä haluaisit minusta mies

      Meidän tilanne on ns.vaikea, eikä olla koskaan puhuttu tai edes ehditty puhua siitä, että mihin me tällä kaikella säätäm
      Ikävä
      50
      624
    4. Kun olet noin varovainen, niin tehdään näin

      Ollaan luontevia kun tavataan. Ei mitään paineita. Halataan lämpimästi toisiamme, ja sitä hetkeä voi viivyttää, kunnes s
      Ikävä
      28
      603
    5. Niin se mies

      Mikä sen miehen etunimi muuten on ketä kaipailet
      Ikävä
      43
      580
    6. Työttömille tulossa pakollinen ilmaistyö sanoo kokoomusministeri

      https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/078a91b0-4bdf-4a7b-9c3b-f3cf2bdd3dae Kokoomus, persut ja kepu laittavat työttömät
      Maailman menoa
      369
      565
    7. Mikä on ollut

      Paras kuva kaivatustasi?
      Ikävä
      30
      511
    8. Voi, voi herttinen nainen

      Kun olet ollut niin..... Tyly ja kylmä. Eikö
      Ikävä
      18
      485
    9. Selvitetään tämä meidän välinen juttu

      Kertoisin sulle, mitä sinussa näen ja mikä viehättää eniten. Pitkä tarina tulisi siitä, mutta haluisin nähdä, kun kuunte
      Ikävä
      19
      476
    10. Kyllä siinä oli jotain enemmän

      vaikka moni asia meni pieleen ja mutkille. Oli sähköä välillämme ja siis sinäkin olit kiinnostunut. Mutta kun ne esteet,
      Ikävä
      11
      472
    Aihe