Olen Karjalan evakon lapsi ja vanhempieni ja esivanhempieni lähin kaupunki oli Viipuri, jossa he kävivät tarvittaessa. Vanhempani jopa voittivat tanssikilpailuja Viipurissa. Tosin aiemmille sukupolville hevospelillä 20 km matkakin on pitkä. Näin eläkkeellä kiinnostus heräsi, kun Viipuri oli aikanaan myös Suomen kansainvälisin kaupunki ja teetin DNA tutkimuksen MyHeritage yrityksellä. En kuulu mihinkään sosiaaliseen mediaan, joten seuraavasta on voitu keskustella jossakin aiemmin. Netti, kun on arvaamaton ja se osoittautui tässäkin. Välittömästi saatuani tuloksen eräs saksalainen? Wolfgang Grund family ilmoittautui geneettiseksi sukulaiseksi ja jopa kun avasin myöhemmin tuloksesta ilmottavan sähköposti se siirtyy Grund familyn sivuilla. Tämä oli ensimmäinen yllätys, joka kertoo kuinka huonosti Myheritage-sivustot ovat suojatut. Tosin suoraan salasanan avulla pääsin omille sivuille.
Tulokseni osoitti, että olen 98% suomalainen ja 2% inuiitti; eskimoksikin kutsuttu. Inuiittien etninen alue ulottuu Grönlandista (Kanada,Alaska (USA)) Siperiaan Venäjälle. Tarkemmin tutkittuani tuloksia huomasin tutkimuksen käytössä olevista etnisistä ryhmistä puuttuvan kokonaan Venäjän alueen. Soitin myös sivuilta löytyvään palveluun Houstoniin? ja eipä siitä paljon apua ollut. Henkilö ensin ihmetteli kiinnostukseni Venäjään/ itä-slaavilaisuuteen ja sitten tajusi Suomen olevan aika lähellä ja sanoi, että Venäjän geeniperimäni on varmaan inuiitti-osuuteni sisällä. Että sellasta. Tosin etninen englantinikin saattoi olla huonoa. Grund -familyn sotku hävisi kuitenkin soiton jälkeen.
Tutkimus maksaa 75 eur ja Itä-slaavilaisen perimän; pääasiassa Venäjän (,jossa paljon kansoja,) puuttuminen tutkimuksesta on varmasti tärkeää kaikille tätä harkitseville, koska onhan Suomi ollut myös Venäjän vallan alla, joten Itä-slaavilaisuutta pitäisi löytyä vähän ympäri Suomea. Minua ei kuitenkaan harmita, koska tutkimus sulki pois kaikki tuetut etnisyydet paitsi inuiitit, vaikka tosin nyt heräsi suuri uteliaisuus mitä tämä 98 % suomalaisuus sisältää. Kuitenkin tiedän, ettei minussa ole skandeja, ei länsieurooppalaisuutta, ei baltteja, ei balkkanilaisuutta jne. Löysin myös jutun talouselämästa kahden vuoden takaa suomalaisten geeniperimän erilaisuudesta verrattuna muuhun Eurooppaan, josta oli julkaistu juttu myös Nature-lehdessä. Kuitenkin missä minun itä-slaavilaisuuteni on ja onko sitä 98% sisällä? Joka tapauksessa voi huvittuneena todeta, että tulokseni toteuttaa hyvin Adolf Ivar Arwidsson:in lausumaan: Ruotsalaisia emme ole, venäläisiksi emme tahdo tulla, olkaamme siis suomalaisia.
MyHeritage ja todellisuus?
2
724
Vastaukset
Nuo 1-2 %:n inuiitti- ym tulokset ovat jonkinlaista taustakohinaa tuhansien vuosien takaa. Jäämeri on ollut joskus nykyistä lämpöisempänä ilmastoaikana ehkäpä mursunmetsästäjien kulkuväylä. Savolainen kaskenkaatajakansa toi mukanaan myös siperialaista alkuperää olevia vaimoja. Ja miesten yleistä N-haploryhmää on löydetty Kiinasta asti; muinaisdna-löytöjä on 10 000 vuoden takaa.
My Heritagen serkkutestin raakadatan voi siirtää Family Tree DNA:ahan (FTDNA) https://www.familytreedna.com/learn/imports/transfer-autosomal-ancestry/family-tree-dna-family-finder-transfer-program/ (new customers)
Sen jälkeen voit liittyä Finland DNA projektiin, jossa on jo yli 13 000 ihmisen testit - saa jo hyvin osumia! https://www.familytreedna.com/groups/finland/about/background
FTDNA: sta saat myös Ancient Origins -arvion eli paljonko sinulla on metsästäjä-keräilijä-, maanviljelijä- tai muuta perimää.
FTDNA:sta voi tilata myös haploryhmätestejä. Nämä testit ovat varsin kalliita - esim. sisarukset yhdessä tai sukuseurat voivat kustantaa niitä, Äitilinjatesti (suora äitilinja äiti-äiti-äiti jne) on nyt elokuun tarjouksessa 149 dollaria (euroissa vähemmän) ja vastaava isälinjatesti 199 dollaria (sen saa vain miehestä - naisilla ei ole x-kromosomia). Nämä testit tilataan Finland DNA projektin kautta. Lisätietoa: www.kurrinsuku.net
Äiti- tai isälinjatestin tilannut voi liittyä Karjala DNA projektiin: https://www.familytreedna.com/groups/karjaladna/about/background- fijäpJVÄIhfäoihÄIHÄOoier
Savolaisuus syntyi erämaiden uudisasutuksen myötä alk.1500-luvun jälkipuoliskolla. Tuskin mitään eskimoita tänne tuotiin.
Ketjusta on poistettu 5 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Suomen kansa haluaa Antti Lindtmanista pääministerin
Lindtman on miltei tuplasti suositumpi kuin etunimikaimansa Kaikkonen. Näin kertoo porvarimedian teettämä kysely. http2944791Vain 21% kannattaa Lindtmania pääministeriksi
se on selvästi vähemmän kuin puolueen kannatus, mites nyt noin?1353076Miksei Björn Wahlroos jaa rahaa köyhille?
Esimerkiksi Nordean tiloissa? Vai tuovatko ne köyhät hiekkaa marmorilattioille ja siksi ei pysty mursunviiksi pystyyn k522983Jouluksi miettimistä: kuka tai mikä valmistaa rahan?
Nyt kun on ollut vääntöä rahasta ja eritoten sen vähyydestä, niin olisi syytä uida rahan alkulähteille, eli mistä se syn281551Julkinen sektori on elänyt aivan liian leveästi yli varojensa!
Viimeisen 15 vuoden aikana julkisen puolen palkat ovat nousseet n. 40%, kun taas yksitysellä sektorilla vain n. 20%. En2271242- 471199
Yksikään persu ei ole saanut Nobelin palkintoa
Kertoo paljon persujen älyn puutteesta. Demareista mm. Ahtisaari on kyseisen palkinnon saanut.71016Miten antaa merkki hyvin eri ikäiselle miehelle, että kertoisi toiveensa ja ajatuksensa?
Olen pitkään pitänyt miehestä, joka myös varmasti minusta. Hän ei tosin kerro ihastumisesta, eli voi hyvin olla, että tu78991Paskalaista valokuitulakiin
Nyt maksajiksi joutuvat kaupunkilaiset eivätkä mökkiensä ulkohuusseissa kakistelevat mummot. Nimittäin EU määrää jokais52989Emme koskaan keskustelleet kasvotusten syistä välirikollemme
Enkä voisi kertoa perimmäistä rehellistä syytä. Kerroin sinulle pintapuolisen ”paketin” ja otin tavallaan omalle vastuu58981