Kenelle asunto

Tietoavailla

Meillä on uusperhe ja molemmilla 2 lasta.Asumme yhteisessä kodissa,josta minä ostin itselleni 40% osuuden. Teimme sellaisen avioehdon,jossa rajattiin toistemme omaisuus niin,että ennen avioliittoa olevaan toistemme omaisuuteen ei meillä ole oikeutta. Avioliiton aikana keräytynyt omaisuus jakautuisi siis ihan tavallisesti eron/kuoleman yllättäessä.Nyt olen pähkäillyt että kuinka asunnollemme kävisi käytännössä jos jompikumpi meistä kuolisi.Miten lapsien osuus menisi käytännössä jne.

2

236

    Vastaukset 2

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Olennaisinta on se milloin ja keneltä asunto/40% asunnosta on ostettu. Jos puolisollasi on ko. asunto ollut jo ennen avioliittoa ja ostat 40% avioliiton solmimisen jälkeen. Tai jos olette ostaneet asunnon yhdessä avoiliiton solmimisen jälkeen (40/60%). Tai olette omistaneet asunnon (40/60%) jo ennen avioliittoa.
      Jos asunto on hankittu vasta avioliiton jälkeen, eikä siihen ole käytetty varoja ajalta ennen liittoa, lienee jako helppo. Silloin kaikki avioliiton solmimisen jälkeen kertyneet varat lasketaan yhteen ja puolitetaan, jolloin lesken ja perikunnan potit on tasan. Mutta jos vähemmän omistava kuolee ensin, ei enemmän omistavan tarvitse maksaa tasinkoa, jos ei halua.
      Jos taas ennen avioliittoa hankitut varat on sotkussa mukana,niin asia voi ollakin kinkkisempi.

    • Kimmosanoo

      ositus ei ole pakollinen.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Takaisin ylös

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä kaivatussasi ärsyttää

      Juuri nyt, tällä hetkellä?
      Ikävä
      98
      1201
    2. Salaisuudet paljastuu

      Viimeiset hetket meneillään ottaa yhteyttä. Kertoa totuus ja selvittää asioita. Viimeiset hetket meneillään jos joku
      Ikävä
      87
      824
    3. Poliisi pamputti Variskankaalla

      Mistä lie alkanut ja miksi poliisit kutsuttu, mutta mielestäni hyvin toimittu. Jos haluaa rähistä eikä rauhoitu puheella
      Kajaani
      31
      764
    4. vapaa

      sana :) 🚮
      Ikävä
      66
      683
    5. Karita Tykkä mennyt kihloihin.

      Onnittelu kuuluu hänelle ja tulevalle aviopuolisolleen.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      93
      606
    6. 31
      593
    7. Nainen tosi ikävä sua

      Näkispä edes ohimennen
      Ikävä
      18
      548
    8. S-ryhmän ihmisoikeuslinja ei kestä omaa hankintaketjuaan

      S-ryhmän Israel-boikotin suurin uskottavuusongelma löytyy yllättävän läheltä, SOK:n omien tuotemerkkien hankintaketjuist
      Maailman menoa
      15
      541
    9. Haavoittuvuutesi on aseista riisuvaa

      Harmi, etten voi osoittaa sinulle tunteita. Hyvää yötä miehelle. Naiselta
      Ikävä
      43
      513
    10. Rakennus myynnissä

      Joko se loppuu mehtä hallitus sumilta?
      Suomussalmi
      10
      466
    Aihe