Kenelle asunto

Tietoavailla

Meillä on uusperhe ja molemmilla 2 lasta.Asumme yhteisessä kodissa,josta minä ostin itselleni 40% osuuden. Teimme sellaisen avioehdon,jossa rajattiin toistemme omaisuus niin,että ennen avioliittoa olevaan toistemme omaisuuteen ei meillä ole oikeutta. Avioliiton aikana keräytynyt omaisuus jakautuisi siis ihan tavallisesti eron/kuoleman yllättäessä.Nyt olen pähkäillyt että kuinka asunnollemme kävisi käytännössä jos jompikumpi meistä kuolisi.Miten lapsien osuus menisi käytännössä jne.

2

210

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Olennaisinta on se milloin ja keneltä asunto/40% asunnosta on ostettu. Jos puolisollasi on ko. asunto ollut jo ennen avioliittoa ja ostat 40% avioliiton solmimisen jälkeen. Tai jos olette ostaneet asunnon yhdessä avoiliiton solmimisen jälkeen (40/60%). Tai olette omistaneet asunnon (40/60%) jo ennen avioliittoa.
      Jos asunto on hankittu vasta avioliiton jälkeen, eikä siihen ole käytetty varoja ajalta ennen liittoa, lienee jako helppo. Silloin kaikki avioliiton solmimisen jälkeen kertyneet varat lasketaan yhteen ja puolitetaan, jolloin lesken ja perikunnan potit on tasan. Mutta jos vähemmän omistava kuolee ensin, ei enemmän omistavan tarvitse maksaa tasinkoa, jos ei halua.
      Jos taas ennen avioliittoa hankitut varat on sotkussa mukana,niin asia voi ollakin kinkkisempi.

    • Kimmosanoo

      ositus ei ole pakollinen.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. IL - PerSut tykittää - Vaaralliset tappajat vankilaan jopa loppuelämäksi!!

      Entistä rajumpi elinkautinen tulee – Vaaralliset tappajat vankilaan jopa loppuelämäksi Henkirikosten uusijat voidaan ja
      Maailman menoa
      129
      14280
    2. Äärioikeistopurran nukke Petteri Lapanen paniikissa

      Kun Suomen historian paras pääministeri antoi vankan lausunnon, kuinka "keskustelu politiikassa on käpertynyt lähinnä va
      Maailman menoa
      27
      5908
    3. SIELTÄ SE TULI: Kepu-Kurvinen: "Emme enää lähde punavihreään hallitukseen"

      Nyt muuten nauretaan loppuviikko, että tähänkö kaatui Lindtmanin pääministerihaaveet. "Antti Kurvisen mukaan puolue ei
      Maailman menoa
      154
      5455
    4. Onko rajojen kiinnipitäminen ihmisoikeuksien vastaista?

      Maahanmuutosta puhutaan usein niin kuin kyse olisi vain numeroista ja rajoista. Kyse on kumminkin ihmisistä, jotka halua
      Maahanmuutto
      298
      4319
    5. HS - Sanna Marinin kirja on priimaluokan vedätys!

      Kirja-arvio|Toivo on tekoja tulisi ensisijaisesti nähdä maineen rahallisen hyödyntämisen voimaannuttavana merkkipaaluna.
      Maailman menoa
      38
      4067
    6. "Rauhanomainen" miekkari hesassa: "Eläköön aseellinen vastarinta" - lakana

      Kyseessä on Suomen Palestiinalaisten yhdistyksen viime perjantaina järjestämä ”Hiljainen kynttiläkulkue Palestiinalaiste
      Maailman menoa
      96
      3637
    7. Some kuhisee Sanna Marinista: "Wau"

      Sanna Marinia hehkutetaan. Muun muassa Jodelissa kommentoidaan The Sunday Timesin julkaisemaa kuvaa Marinista. Hän ant
      Maailman menoa
      2
      3551
    8. Vanhat miehet eivät muista

      Niinistö muistaa vain Marinin hölmistyneen ilmeen, mutta ei miksi möllötti sen näköisenä. Vanhanen taas ei muuten vaan
      Maailman menoa
      21
      3512
    9. Monella äärivasemmistolaisella C-paperit armeijasta

      Kuinka kävisi sodan tullen noille? Puolustusvoimat huomauttaa, että C-luokituksen saaneiden sijoittumisesta sodan aikan
      Maailman menoa
      59
      2601
    10. Huomenta naiselle

      Toivottavasti tiedät, etten ole koskaan tuntenut ketään kohtaan näin voimakkaasti. Olen tietenkin meistä epävarma silti.
      Ikävä
      92
      1377
    Aihe