Pelkään ihan hirveästi hämähäkkejä kertokaa jotain neuvoja pelon lievittämiseeen!!!Jos kuulen sanankin hämähäkeistä lähden saman tien pois paikalta!!:(:(
Hämähäkki pelko!!
9
1181
Vastaukset
Voisit kokeilla yrittää pitää semmosta pientä hämähäkkiä kädessä ja ajatella samalla et se ei oo vaarallinen. Suomessahan ei ole vaarallisia lajeja paitsi jos ulkomailta tuodaan. Ne on ihan harmittomia pieniä otuksia. Voit kyllä mennä jollekki asiantuntevan puheille.
- polle
ehkä voisin kokilla sitä mutta tuskin uskallan!kävin eilen hämis ivuilla jossa kerottiin niistä ja ajattelin vain et ei niistä harmia olekkaan vaan just päinvastoin ne syö kärpäsiä ja hiiriä j pikku hyönteisiä eli hyötyeläimiä, mutta en tarkoita sitä että pelkoni olisi lähtenyt pois!
- Anku
Pieni (ja isompikin) hämähäkki pelkää varmasti enemmän sinua kuin sie sitä...
Totuttele ensin katselemaan hämppejä ja sitten kun se ei enää puistata niin kokeile ottaa suomalainen hämppi kädelle...Niillä ei raukoilla mene kynnet edes sinun ihosi läpi joten ne eivät voi sulle mitään pahaa tehdä:)
Jos Oulun suunnalla liikut niin tervetuloa meille katselemaan hämppejä ja täysin turvallisesti, koska ovat takuuvarmasti omissa terroissaan lasin takana:) - IIIK!
Minullakin on ollut araknofobia pienestä pitäen. Ihan parimillisiä hämähäkkejä tai lintuhämähäkkejä en pelkää, mutta kaikki isommat perushämähäkit kammottaa niin, etten voi edes kuvia katsoa. En pelkää, että ne olisivat vaarallisia, niiden ulkomuoto saa vain karvat pystyyn. Muita otuksia, matoja, torakoita, käärmeitä jne. en pelkää. Fobia on aika irrationaalinen juttu, se tuntuu oudolta siitä joka ei fobiasta kärsi. Jos fobiasta tahtoo todella eroon, paras apu lienee käyttäytymisterapia. Mutta siihen pitää todella sitoutua, eli olla valmis voittamaan pelkonsa ja ottamaan hämähäkki kädelle.
- at-new-world
Et kuulosta kovin totiselta. Itse olen araknofobinen, enkä tiedä vastausta.
- polle
en uskalla tehdä mitään mitä te olette ehdottaneet!!!
- APUAA!!!!!!!!!!!
hyi hämähäkit on ihan kamaliaaaaa1!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
voiko joku auttaa mua, etten kuolisi kun näen hämähäkkejä!"!!!??????????? - epä
Mulla oli vielä keväällä aika voimakas hämähäkki-inho. Ei ole enää. On lintuhämähäkki tulossa taloon tässä ihan nyt lähiaikoina.
En ole edes suomalaisia hämähäkkejä käpälöinyt, mutta olen kyllä tutustunut niihin. Aina kun jossain lähistöllä on semmoinen liikuskellut, olen pysähtynyt katselemaan sitä ja vetänyt syvään henkeä ja koettanut nähdä siinä jotain kaunista. Ei ne kaikki niin kauniita ole, mutta sitten on niitä, jotka ovat todella mielenkiintoisia.
Suomalaisista hämähäkeistä hyppyhämähäkit ovat kaikkein mielenkiintoisimpia. Ne ovat pieniä ja suorastaan viisaan oloisia, pystyessään kääntämään päätään, jossa niillä on kaksi tarkkanäköistä silmää muita pienempiä. Semmoisen pesänrakennuspuuhat on hauskaa seurattavaa, kun se heiluttaa peppuaan puolelta toiselle.
Sitten olen seurannut hämähäkkeihin hurahtaneiden terraarioharrastajien keskusteluja herppi.netissä ja siitä se ajatus sitten lähti: kaippa meillekkin yksi hämppi voisi kokeeksi tulla.. - Nessu
Katsele 5minaa (eläinkaupassa)ISOA hämistä!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Hakalan asunnossa on kuvattu aikuisviihdesivusto Onlyfansin kautta julkaistu pornovideo.
Keskustan puheenjohtajan Antti Kaikkosen avustaja Jirka Hakala ei jatka tehtävässään. Keskustan puoluelehti Suomenmaa ke332173- 1181846
- 771581
Mitä harrastuksia kaivatullasi on?
Mitä harrastuksia sinulla? Onko teillä yhteisiä harrastuksia?671207- 1601202
- 611036
- 481033
- 64994
Mitäs jos hyökkään rakastuneesti kimppuusi
Tuleeko painimatsi vai "painimatsi". Jää nähtäväksi 😂62917Kannattaako suomalaisen nuoren lähteä Thaimaahan au pairiksi? Mitä olet mieltä?
Chiang Mai Pohjois-Thaimaassa kutsuu neljä suomalaista au pairia elämänsä seikkailuun. Arki toisella puolella maailmaa t28900