Tein osakkeesta ostotoimeksiannon hintaan x.74 e/kpl, kaupat toteutettu hintaan x.75. Miksi kauppa oli tehty kalliimmalla kuin tarjosin?
Nordnet, MV?
6
217
Vastaukset
- nöfs
- onko kauppa siis toteutunut x.75 kaupankäyntipalkkio, vai katsotko mahdollisesti sellaista paikkaa, jossa osakkeen keskihintaan on leivottu sisään myös kaupankäyntipalkkiot?
- jos em. arvaukseni ei osu kohdalleen, mitä luulet, löytyisikö vastaus ongelmaan helpommin Nordnetin asiakaspalvelusta vai anonyymiltä keskustelupalstalta?- Ping-viini11
Näkyi olevan niin että kauppa oli tehty tarjomallani hinnalla, mutta että kaupankäyntipalkkio oli leivottu sisään ostokurssiin. Näyttää olevan niin että samalle kaupalle löytyy NRD-netistä kaksi kurssia, todellinen kurssi ja kurssi kulut sisältäen.
Nyt kun arvuuttelemaan kannustat, niin arvaapa missä ajassa NRD:n aspasta saa kysymykseensä vastauksen. Ja arvaa sen jälkeen miksi kysyin S24:llä, enkä NRD-viestissä. - KannattaaOpetella
Ping-viini11 kirjoitti:
Näkyi olevan niin että kauppa oli tehty tarjomallani hinnalla, mutta että kaupankäyntipalkkio oli leivottu sisään ostokurssiin. Näyttää olevan niin että samalle kaupalle löytyy NRD-netistä kaksi kurssia, todellinen kurssi ja kurssi kulut sisältäen.
Nyt kun arvuuttelemaan kannustat, niin arvaapa missä ajassa NRD:n aspasta saa kysymykseensä vastauksen. Ja arvaa sen jälkeen miksi kysyin S24:llä, enkä NRD-viestissä.Lue joskus Nordnetin sivuilta kaikki ohjeet. Sinulla ei ymmärtääkseni ole koskaan tarvetta vaivata ketään palkallista työtä tekevää ihmistä aloittelijan ongelmillasi.
Kaikista kaupoistasi saat aina yksikäsitteisen selvityksen. Vaatii hiiren klikkauksen verran aikaa. Jotkut selvitykset näkyvät vasta illalla pörssin sulkeuduttua.
- Hölöpölöpöppöö
Kaupat on tehty hintaan x,74 kaupankäyntipalkkio. Myydessä ostohinta on tuon x,75€. Siis verotusta varten tarvitaan tuota ostohintaa kun lasketaan myyntivoittoa.
- hkuyh
Verotuksenkin voi laskea ihan hyvin ilman, että tarvitsee sotkea osto- ja myyntikuluja hankintahintaan. Myyntivoitto = ostohinta - myyntihinta - ostokulut - myyntikulut.
Jos samaan ostoerään kuuluvia osakkeita myydään useammassa erässä, ostokulut tietysti jyvitetään myyntierille osakemäärien suhteessa. - jntyjrtjrtj
hkuyh kirjoitti:
Verotuksenkin voi laskea ihan hyvin ilman, että tarvitsee sotkea osto- ja myyntikuluja hankintahintaan. Myyntivoitto = ostohinta - myyntihinta - ostokulut - myyntikulut.
Jos samaan ostoerään kuuluvia osakkeita myydään useammassa erässä, ostokulut tietysti jyvitetään myyntierille osakemäärien suhteessa.Periaatteessa näin, mutta muutkin pankit laittavat kulut hankintahintaan. Lisäksi, jos ostokuluja ei laiteta hankintahintaan, pitää jokaisen oston kohdalla näyttää aina kulut erikseen. Kuluthan eivät ole mikään vakio, ei edes ostoerää kohti. Ja jyvityshän hoituu automaattisesti, jos ostokulut ovat hankintahinnassa.
Teknisesti hankintahintaan lisääminen on helpompaa ja käyttäjällekin se on minusta parempi. Joka tapauksessa ostokulut joutuu huomioimaan myytäessä, joten miksei sitä voisi laittaa hankintahintaan?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Persujen VigeIius noIasi taas itsensä
Kun uhriutui vuonna 2024 (siis persujen "vahtivuorolla") Tampereella aloittaneen perheryhmäkodin toiminnasta. ”Leviää k1573423Persut ei kestä heidän johtajistaan tehtyä huumoria
Laajalti tiedostettu tosiasia on, että autoritaariset johtajat ja erinäiset diktaattorit eivät kestä heidän kustannuksel862277Kuka omistaa entisen Veljeskodin?
Kenellä on varaa pitää hiljattain remontoitua rakennusta tyhjillään? Tehdäänkö siitä Suomen kallein kirpputori vai mikä102257Kohtalokas laukaus
IL 20.9.25 "Ihminen kuoli baarin edustalla Kajaanissa Poliisi ei epäile tapauksessa rikosta." "Kajaanin keskustassa on k142199Työeläkkeen saamiseksi olisi tehtävä töitä
Meillä on Suomessa iso joukko ihmisiä, joilla olisi vielä työkykyä jäljellä, mutta joilta puuttuu arjesta mielekäs tekem332157Oli kiva nähdä sut
vaikkakin kaukaa ja nopeasti. Tiedän kyllä tasan tarkkaan missä mennään, joten anteeksi jos pilasin päiväsi, ei ollut mi272108Vasemmistoliitto peruisi sosiaaliturvan heikennykset
He palauttaisivat työttömyysturvan ja asumstuen suojaosat, eli saisi jälleen tienata 300 euroa kuukaudessa ilman tukien831932Joko alkaa menemään tajuntaan tämä yliluonnollinen yhteys?
Varmaan pikkuhiljaa. Muista olla kiltisti ❤️201823Jos voisit kysyä
Kaivatultasi vielä yhden kysymyksen, mikä se olisi? Aloitan: Mitä sinä halusit minusta?1561783Linux Mint asennus kaatuu heti alkuun
Tulee kernel panic BIOS-tekstin jälkeen. Yritän ensimmäistä kertaa asentaa Linux Minttiä vanhalle Windows 10 -läppärill91618