Heippa! Olen menossa työkkärissä käymään työkokeilupaikoista puhumaan. Olen etsinyt pitkään töitä ja laittanut hakemuksia menemään enkä halua enää kökkiä kotona. Muuten en suostuisi työkokeiluun , mutta tässä tilanteessa se on toimiva ratkaisu. Eli tilanne on nyt se, että olen menossa keskustelemaan työkokeilupaikoista. Sanoin työkkärin tädille haluavani työskennellä sen minimi verran eli 4h. Niin työkkärin täti väitti, että mulla pitää olla joku terveydellinen tai muu painostava syy, että saan olla noin vähän aikaa. Sanoin, että on kyllä ihan laki pykälässä, että ei orjatyötä mikä työkokeilu mielestäni on tarvitse tehdä kuin 4 tuntia. Noh tämä ei mennyt asiallisesti puhelimessa, joten joudun käymää. Kysyisin siis onko nyt muka vielä joki lakipykälä mihin työkkäri voi vedota? Haluan tehdä vain sen 4 tuntia enempää en . Ja jättäkää nyt ne kommentit jos olet terve yms mikset voisi tehdä 6 h. Tekisittekö itse 9 e /pvä. Joten neuvoja nyt kehiin kiitos! :)
Työkokeilupaikka asiaa!
3
137
Vastaukset
- joopajoonas
Ei se mistää haluamisesta ole kiinni kuinka paljon sä haluat tehdä, jos sulla ei ole näyttää toteen ettet kykene pitempää päivääö tekemään niin olet häviöllä. Näin se menee!
- Aurinkolahti
8 tuntiakin on ihan mahdollinen, jos olet työkykyinen, sillo nähdään onko susta palkkatöihin tekemään esim 8 tuntia vaiko 4 tuntia. vaiko nolla tuntia. haluamiseen on turha vedota. ota järki käteen ja ostoksille hei! ei tommosella asenteella saa töitä.
- Vöö
Tekisittekö oikeasti itse 9 e päivää kohden niin normaalin työpäivän kokoisia päiviä? Siis mie en maksa niille työnantajille mitää ja luultavasti se työkokeilun jälkeen ne eivät minua olisi palkkaamassa. Kunhan hyödyntävät ilmaisen työntekijän sen aikaa kun siellä olen ja potkivat perseelle. Sitä paitsi työkokeilu on työkokeilu siitä ei tule työkokemusta, se on aivan vain työkokeilu. Mun monet kaverit on ollut työkokeilussa tehneet pitkiä päiviä. Kun sopimus on ollut ohi niille ollaa annettu lähtö potkut perseelle eikä töistä tietoakaan. Harvoin noista töitä seuraa. Kunhan nyt jotakin tekemistä saisin siksi harkitsen. Mutta en kyllä halua tehdä 6 tuntia kun en siitä itse mitään hyödy. Saman verran saan tukea kuin olisin 4 tai 6 h. Eli mitä minä tästä hyödyn. Ajatelkaa välillä sen toisen näkökulmasta! Tietysti jos ite tekisitte ilmaisena työntekijänä töitä 8 tuntiakin siitä vaa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Tukalaa kuumuutta
Tietäisitpä vaan kuinka kuumana olen käynyt viime päivät. Eikä johdu helteestä, vaan sinusta. Mitäköhän taikoja olet teh432997Ensi kesänä
Näin kesän viimeisenä minuutteina ajattelen sinua. Olisiko seuraava kesä "meidän" kesä? Tänä vuonna ei onnistuttu, mutta612931- 422357
- 311853
Okei, myönnetään,
Oisit sä saanut ottaa ne housutkin pois, mutta ehkä joskus jossain toisaalla. 😘251709Anne Kukkohovin karmeat velat ovat Suomessa.
Lähtikö se siksi pois Suomesta ? Et on noin kar? mean suuret velat naisella olemassa721654- 481576
Mihin hävisi
Mihin hävisi asiallinen keskustelu tositapahtumista, vai pitikö jonkin Hannulle kateellisen näyttää typeryytensä771255- 361236
- 791070