Valinnan vaikeus

Saisiko jotain kommentteja alla olevista linjoista. Näiden välillä pitäisi päättää ja kohta kohta alkaa aika loppua kesken.

-automaatiotekniikka (insinööri)
-tuotantotalous (insinööri)
-tietojenkäsittely (tradenomi)
-viestinä (medianomi)

Hyviä ja huonoja puolia? Ja Kyamk:hon siis olisin hakemassa ja pohjalla datanomin koulutus.. Minkälainen koulu, vaikeakin päästä, opetuksen taso?
3864
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

itse valmistuin KYAMKista medianomiksi vuonna 2001. Graafisen suunnittelun linjalle, jolla siis opiskelin, on melkoisen vaikea päästä. Vaaditaan visuaalista silmää, piirustustaitoa, luovuutta...ripaus taiteellista ilmaisua.

Medianomin nimikkeen allahan voi suuntautua hieman eri tahoille: on graafista suunnittelua, verkkoviestintää ja yhteisöviestintää (tarkista hakuoppaasta, mitä suuntautumisvaihtoehtoja tällä hetkellä on tarjolla) Voit siis oman kiinnostuksesi mukaan painottua kuvalliseen tai enemmän sanalliseen viestintään.

Opetus oli hyvää, ympäristö inspiroiva. Suosittelen, mikäli sua tosissaan kiinnostaa tälläinen visuaalinen ala!

Äänestä

Automaatiotekniikan opinnoissa hajoaa pää(olin 2vuotta, sitten riitti).

Tuotantotalous taas verrattaen ihan mielenkiintoista.

Tietojenkäsittelyssä on varmasti paljon mielenkiintoista.

Viestinnästä taas en osaa sanoa mitään.

Eli sanotaan sitten tuotantotalous ja tietojenkäsittely.

Äänestä

En ole KyAMK ollut ja seuraava on enemmän mutu-tuntumaa lukuunottamatta tekniikan aloja.

Viestinnässä on paljon yli tarpeen koulutusta koko maassa. Jos aiot menestyä alalla pitää olla jo valmiiksi lahjakas visuaalisesti.

Tradenomeja valmistuu paljon ympäri maata. Toisaalta heitä tarvitaankin paljon. Aivan opinto-oppaiden mukasia johtohommia on vähemmän. Datanomipohjalla hyvä, mutta aika voi tulla pitkäksi kun opinnot ovat osittain vanhan kertausta.

Automaatiotekniikka on hyvin paljon teoreettista laskemista päätteen ääressä. Siinä voi hyvinkin hajota pää. Työtilanne on paras kaikista ja ala on yhtenevien standardien vuoksi yhtenevä muun maailman kanssa.

Tuotantotalous on hyvä sivuaine kaikille tekniikan aloille, mutta pääjuttuna se on liian ympäripyöreää puuhastelua.

Siinä jotain vinkkiä josta on toivottavasti apua.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


minneminne kirjoitti:

Saisiko jotain kommentteja alla olevista linjoista. Näiden välillä pitäisi päättää ja kohta kohta alkaa aika loppua kesken.

-automaatiotekniikka (insinööri)
-tuotantotalous (insinööri)
-tietojenkäsittely (tradenomi)
-viestinä (medianomi)

Hyviä ja huonoja puolia? Ja Kyamk:hon siis olisin hakemassa ja pohjalla datanomin koulutus.. Minkälainen koulu, vaikeakin päästä, opetuksen taso?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu