Naisen naaman raatelusta Vihdissä

mustaffi

12

245

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • minelan

      Olen ehkä kertonutkin siitä, mitä minulle tapahtui kodittomien koirien hoitokodissa Tallinnass a.
      Menin liian lähelle erästä kaukaasianpaimenkoiraa, joka aluksi oli hyvin ystävällinen, oli hihnasssa, mutta yht*äkkia se kävi käteeni kiinni, puri minua kämmenen läpi,sen jälkeen se puri ison palasen reidestäni ja takamuksestani.
      Verta tuli paljon ja minut vietiin virolaiseeen sairaalaan, jossa virolainen lääkäri ompeli haavaani umpeen ja desifioi minut.
      Kun pääsin takaisin Suomeen, menin heti Jorvin saairaalaan hakemaan Rabies piikkiä ja muutenkin tarkistuttamassani vointini.
      Luultavasti ko. lopetettiin, josta olen tosi pahoillani. Syy tähän lopetukseen oli se, että Viron viranomaisilta oli tullut Varjupaikille useita uhkauksia, että paikka suljetaan, eivätkä he tahtoneet mistään kielteisiä kannanottoja.

    • imagonegonnostoa

      Ei, rotu houkuttelee tietyn tyyppisiä ihmisiä.
      Ennen riitti sakut, sitten piti olla toope tai rotsku.Nyt, ne ei oo enää mitään,pitää olla koirataistelutaustainen.Ja mailmalla vaarallisimpiin rotuihin kuuluva.Se pönkittää alemmuuskompleksista kärsivän itsetuntoa.
      Koira otetaan samoilla perusteilla kun auto.Joillekkin riittää että on koira tai auto.Toisille on tärkeää,että se huomataan ulkonäöltään, tunnistetaan ja erotetaan muista roduista ja merkeistä.
      Kohta ei mikään enää riitä.On lltava taatusti vaarallisin eläin vierellä,ja sen täytyy näkyä muille. Krokotiili takapihalla, susi tai tiikeri taluttimessa.Ja olisikin,jos sitä ei kiellettäisi meillä....bmw on kuitenkin se, jota suosittelen.

    • minelan

      SATHY on ns. vaarallisten rotujen kattojärjestö. Ymmärrän hyvin, että tällainen järjetö on perustettu, samallla toivon,että SATHY korostaa omistajan vastuuta ja tapakoulutusta koirilleen.
      Itsekin, nyt chihun omistajana ymmärrän , mitä pelko irrallaan olevista koirita juontaa.
      Måyräkoirien kanssa ei tätä pelkoa ollut, mutta nyt pienen chihun kanssa, joka kuvittele olevansa bullmastiffin kokoinen, suoraan sanoen pelkään koirrani puolesta irrallaan olevia muita koiria. Rakastan kaikkia koiria ja vuosia, vuosia sitten koulutin hieman vaikea luonteisen suursnautserin, josta opin, kuinka arvaamaton elävä olio onkaan. Sama kokee ihmisiä, mutta HUOM. ei omia koiriani.

    • minelan

      nimimerkki, imagonegonnostoa

      Taidat olla minunkin mieletäni oikeassa, mutta en oikein ymmärrä miksi. Vaarallisen rodun omistajaa ja kasvattajaa pidetään usein jo ensikättelyssä oman egon nostatatajna.

      • omistajanvastuu

        Samaa mieltä.
        Sosiaalinen normaali ihminen,valitsee sen sosiaalisen rodun.Se on hälle sopiva,kun haluaa harrastaa ja liikkua muiden koiraihmisten kanssa.

        Epäsosiaalisen rodun kanssa liikkuessa,et voi liikkua koirallisen kaverin tai sukulaisen kanssa.Koska epäsosiaalinen koira sekoaa, vieraasta koirasta.

        Suomessa on paljon koiria, siksi tänne ei sovellu ns.epäsosiaaliset taistelurodut.Tai rodut, jotka ei siedä toista koiraa.
        Koska ei ole mahdollista pitää koiraa niin,ettei vahingossa kohtaa,tai pääse vieraan koiran luo koskaan.
        Ei pidä valita vaarallisia rotuja, ja vaarantaa sellaisella muiden koirien ja ihmisten terveys.
        Jos huomaa koirallaan agressiivisuutta muita koiria tai ihmisiä kohtaan.Hakeudu heti koirakouluttajalle.Käytä tukevaa hihnaa,ja kuonokoppaa.
        Älä koskaa päästä koiraasi vapaaksi!


    • Stadin.havaintoja

      Miksiköhän huumehörhöt hankkivat isoja koiria, joita eivät osaa edes kouluttaa. Pelkäävätkö toisia huumehörhöjä. Kulmahousuilla on myös paljon Saksan paimenkoiria

      • ongelmiamyynnissä

        Suojatakseen itseään kai.
        Nyt on taistelu,laumanvartija yms sekotuksia jatkuvasti muutamalla satasella.Halvalla saa, vaarallisen koiran.Kasvattelijakaan ei tiedä miten vaikeita ne on kouluttaa,ja hallita aikuistuessaan,saatika sitten halpojen pentujen ostajat.


    • Anonyymi

      Kaukkarissa on vaarallisinta se, että sen olemus ja käytös hämää kokemattoman omistajan. Oman perheen lapsille ja kaikille kotieläimille sen sietokyky ja kärsivällisyys on TÄYSIN loputon. rakastaa yli kaiken omaa laumaansa.
      MUTTA!
      Toimii sitten täysin oman harkintansa mukaan puolustaessaan rakasta laumaansa.

      EI ole kokemattoman rotu!

      • Anonyymi

        Ei se ole lauman puolustamista kun hyökkää ulkopuolisen kimppuun, se on sairasta käytöstä.


    • Anonyymi

      Tässä kymmemiä koiria.

      Väkivaltaisia ihmisiä, ja koiria.

      Pelkään kun aggressiivisia kosks haukkuvst koko ajan.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Poliisi: Kymmenhenkinen pohjalaisperhe ollut vuoden kateissa kansainvälinen etsintäkuulutus Poliis

      Poliisi: Kymmenhenkinen pohjalaisperhe ollut vuoden kateissa – kansainvälinen etsintäkuulutus Poliisi pyytää yleisön apu
      Maailman menoa
      271
      2300
    2. En kadu sitä, että kohtasin hänet

      mutta kadun sitä, että aloin kirjoittamaan tänne palstalle. Jollain tasolla se saa vain asiat enemmän solmuun ja tekee n
      Ikävä
      83
      1011
    3. Oisko mitenkään mahdollisesti ihan pikkuisen ikävä..

      ...edes ihan pikkuisen pikkuisen ikävä sulla mua??.. Että miettisit vaikka vähän missähän se nyt on ja oiskohan hauska n
      Ikävä
      55
      979
    4. Mitään järkeä?

      Että ollaan erillään? Kummankin pää on kovilla.
      Ikävä
      108
      970
    5. Noniin rakas

      Annetaanko pikkuhiljaa jo olla, niin ehkä säilyy vienot hymyt kohdatessa. En edelleenkään halua sulle tai kenellekään mi
      Ikävä
      81
      921
    6. Lapuan sanomissa käy rytinä

      Pistivät sitten päätoimittajan pihalle
      Lapua
      44
      861
    7. Au pair -työ Thaimaassa herättää kiivasta keskustelua somessa: "4cm torakoita, huumeita, tauteja..."

      Au pairit -sarjan uusi kausi herättää keskustelua Suomi24 Keskustelupalvelussa. Mielipiteitä ladataan puolesta ja vastaa
      Tv-sarjat
      21
      838
    8. Helena Koivu : Ja kohta mennään taas

      Kohta kohtalon päivä lähestyy kuinka käy Helena Koivulle ? Kenen puolella olet? Jos vastauksesi on Helenan niin voisi
      Kotimaiset julkkisjuorut
      67
      736
    9. Oot ihana

      Toivottavasti nähdään sattumalta jonain kesäpäivänä♥️🥺🫂
      Ikävä
      33
      687
    10. Tässä totuus jälleensyntymisestä - voit yllättyä

      Jumalasta syntyminen Raamatussa ei tässä Joh. 3:3. ole alkukielen mukaan ollenkaan sanaa uudestisyntyminen, vaan pelkä
      Jälleensyntyminen
      299
      684
    Aihe