Auttakaa en tiiä mitä hankkia

Jyrsiä

Hei! Olen tässä hankkimassa 2-3 marsua ja en tiedä yhtään mitä niille pitää hankkia muuta kun siis ruka häkit yms. Entä tuleeko 2 pokamarsua toimeen keskenään (jos siis ovat samatapentueesta. Entäs onko 2 kerroksinen häkki hyvävaihto ehto vai onko se ihan huono idea. Ja muuten miyä juttuja voi tehdä itse siis ei mitään maailman haasteliaimpia juttuja vaan jotain mitä ei ois iha hirveen vaikee tehä, mutta saa olla kuitenki vähän haasteesta. Entäs kannattaako marsut ostaa wläin kaupasta vai kasvattajalta? Anteek ku noin paljoo kysymyksii samaan aika. Kiitos kaikille vastaajille jo näin etukäteen.

4

243

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Kgnvk

      Jollet tiedä, mitä kaikkea tarvitset ennen marsuja, niin sitten et ole hankkimassa marsuja vielä. Hyvin yksinkertaista. Ne tarvikkeet, ruoat yms. hankitaan tietenkin ennen marsuja, ja tietotaito siitä mitä kaikkea tarvitset on ihan ensimmäisenä listalla.

      Urokset tulevat toimeen keskenään ihan siinä missä naaraatkin. Kyse on laumaeläimestä, joten myös urosten tappeluille on aina hyvä syy. Useimmiten syy urosten tappeluille ovat naaraat, tilan- tai muiden resurssien puute. Harvinaisempi syy on se, että "kasvattaja" teettää mitä sattuu risteytyksiä miettimättä kasvatukseen käyttämiensä eläinten luonnetta yhtään. Tämä onkin syy siihen, että marsut tulisi hankkia kasvattajalta, joka tietää mitä tekee. Niin saat kaikkein varminten kilttejä lemmikkejä, jotka eivät käyttäydy laumaeläimelle täysin sopimattomasti.

      Mitä tulee tuohon legendaan, että marsujen olisi oltava samasta poikueesta, niin se on nimenomaan juurikin legendaa, joka ei pidä paikkaansa. Varsinkin uroksille on itse asiassa jopa hyödyksi olla eri ikäisiä, sillä samanikäiset tulevat murkkuikään samaan aikaan. Tällöin saattaa tulla pientä kärhämää kun kaksi teinipoikaa pullistelee hormonihuuruissaan. Normaalisti tämäkin toki on vain ohimenevä vaihe, joten normaalisti käyttäytyvät marsut voivat aivan yhtä hyvin olla samastakin poikueesta. Pakko ei kuitenkaan ole.

      2-kerroksisessa häkissä on se hyvä puoli, että tilaa on runsaasti ilman, että se on pois lattiapinta-alasta. Ongelma on kuitenkin se, että tehdashäkeissä rampit ovat järjettömän jyrkkiä marsuille ja kerrosvälit vaarallisen korkeita. Kaikki marsut eivät myöskään koskaan opi kiipeämään ramppeja, mutta toiset viilettävät ne kyllä täysin ongelmitta.

      • komppaan_häntä

        ^ Jep, tämä näin. Tosi hyvin kirjoitettu. Lisäksi vielä että jollet tiedä mitä hankkia muuta kuin ruoka häkki niin tiedätkö marsujen hoidosta tarpeeksi?


      • Parastaikinä

        Juurikin kuten Kgnvk kirjoitti. Aloittaja kysyy niin paljon perustason kysymyksiä marsuista, että toivon mukaan ei ole vielä ainakaan hankkimassa marsuja vaan malttaa ensin kerätä tarpeeksi tietoa, koska eläimissä on aina iso vastuu. Marsut varsinkaan eivät osaa juuri mitenkään kertoa pahasta olostaan tai riittämättömästä hoidosta ja usein niiden hälytysmerkit ovat niin maltillisia, että jopa kokeneempien marsuharrastajien täytyy katsoa kaksi kertaa onko marsu kunnossa.


    • Zedä

      Marsut kannattaa ehdottomasti hankkia kasvattajalta, ja kasvattajalta voi myös kysellä askarruttavia kysymyksiä. Toki ensin haltuun perustason jutut hoito-ohjeista :)

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mihin kaikkeen sinä ihastuit hänessä

      Mikä oli se asia mikä vei jalat altasi? ❤️ Oliko jotain erityistä tilannetta vai tunne? Kenties monen sattuman summa? Ai
      Ikävä
      116
      9899
    2. Persut: haluamme lisää veroja!

      Lisää lisää veroja huutaa persukuoro. Veroila Suomi nousuun! "Uusi matkailuvero eli matkailijamaksu peritään esimerki
      Maailman menoa
      77
      5002
    3. Nainen kokki autossa kammottavan kuoleman sähköauto-Teslan syttyessä tuleen.

      https://www.is.fi/autot/art-2000011652873.html Näin vaarallisia sähköautopalot voivat olla.
      Maailman menoa
      69
      4812
    4. Persuja ei aluevaltuustoissa näy

      Ei tunnu persuja paljon paikalliset asiat kiinnostavan, vaan ainoastaan ulkomaalaiset, joku Israel ja Trumpin fanitus.
      Maailman menoa
      7
      3280
    5. Päivän Riikka: Uudenkaupungin autotehdas hiljeni

      Näin ne 100 000 uutta pysyvää ei-tempputyötä yksityiselle sektorille tämän hallituksen ansiosta syntyy. Työntekijöille j
      Maailman menoa
      10
      2478
    6. Numero josta kaivattusi tulee mieleen

      Onko jokin numero joka yhdistää teidät jotenkin? Älä laita puhelinnumeroa.
      Ikävä
      107
      1720
    7. Miksi pitäisit enemmän

      Minusta kuin siitä toisesta?
      Ikävä
      47
      1516
    8. Kerro kaivattusi nimi tai nimikirjaimet

      🌠 Tähdenlento! Kirjoittamalla kaivattusi nimen tai nimikirjaimet tähän, saattaa toiveesi toteutua.
      Ikävä
      54
      1511
    9. Jorman paluu sodasta Lieksaan oli katkera

      Jorma Karhunen astui Lieksan asemalle. Aurinko paistoi, mutta Jorman maailma oli sumuinen. Takana oli se helvetti, jota
      Lieksa
      59
      1444
    10. Heräsin taas sinä mielessä

      Miten voi haluta toista näin paljon? 😳 Kyllä meillä on muutenkin hyvä yhteys. Ehkä se tekee myös tästä niin voimakkaan?
      Ikävä
      66
      1372
    Aihe