Moi! Oon ala-asteella 5lk mun luokkalainen/naapuri oli polttanut sähkötupakkaa. Kerroin mun vanhemmille ja mun iskä kertoi tän pojan isälle kun ne on hyvii kavereita. Se liitettiin pitää salassa et mun iskä kerto sen, ja se poika ja kuulemma kovat huudot. Mut nyt tän pojan kaverit joita on meidän koulussa ja ylä-asteella on mulle vihasia kun saatiin tietää mun veljeltä että kerroin mun isälle, ja mä oon aina ollu herkkä joten liikuntatunnilla aloin itkemään mut syytin päänsärkyä. Mä en vaan enää jaksa ku tää poika on ennenki kiusannut ja ne jotkut ylä-astelaiset, mä haluun vaihtaa kouluun tai jtn. En uskalla sanoo kenellekään😵😩😥😣😭tarvitsin apuun et mitä teen, pitäiskö tappaa itteni
Ujoa kiusataan
18
908
Vastaukset
- MFENERGIAJUOMA
Ope, koulukuraattori, rehtori, terkkari, siiivooja ihan kuka vaan. Sillä jokainen heistä on myös sinusta vastuuussa, ellet halu vanhemmillesi kertoa. Itse en edes vanhemmil ittestäni kerro, mut mee sä.
- makiapanda
Kertomaan isällesi tai opelle, vaikenemalla et saa apua. Vanhemmat on sitä varten että ne saa kyl kiusaamisen loppumaan.
- 22dd2
Vasikan palkka
Terve!
Se, että kerroit sähkötupakan käytöstä vanhemmillesi osoittaa vastuullisuutta ja luokkakaverista välittämistä. On kurjaa, että olet joutunut tähän kiusaamistilanteeseen, ja siihen tulee puuttua.
Ensisijaisesti tilanteesta kannattaa kertoa omille vanhemmille, ja jos mahdollista, niin käsitellä asiaa naapurin vanhempien kanssa. Jos tämä ei toimi, niin kannattaa ottaa yhteyttä esimerkiksi kouluterveydenhoitajaan tai koulukuraattoriin. He varmasti osaavat auttaa, ja kertoa, että onko koulunvaihto kannattavaa. Muista aina, että jokainen meistä on tärkeä ja itsemurha ei ole koskaan ratkaisu. Toivottavasti asia selviää!
- Kalajoen rovastikunnan saapas, Tuomas, Tiia ja Venla- HINAUS-APU
Kannattaa kertoa aikuisille niin se loppuu eikä kannata vaihtaa koulua kun sulla on koulussa myös sun kaverit
- Aikuinen83
Juttele läheisille ja aikuiaille. Jos ei apua niin voin tulla vetään lättyyn...
- Keijolla
Keijo lol
- Peace3
Hei, käänny niiden ihmisten puoleen jotka susta eniten välittää. Älä jää yksin ton asian kaa, koska sun pitää saada käsitellä se. Tai ole kovempi niitä kiusaajia kohtaan. Ei sun pakko oo jos tuntuu liian ahdistavalta. Mut vaikka arvostat naapuris hyvinvointii, nii musta kantelu on turhaa. :)
Mut tee asialle jotain, älä anna niiden tallata sua ihan pohjalle ettet esim menetä sun järkeä ja muista, itsemurhalla satuttaisit monia ihmisiä ympärilläs ainaki yhtä paljon ku ne kiusaajat satuttaa sua. - Myötätunto
No voi,kiusaaminen on kamalaa. Minua kiusattiin ehkä joskus 3-luokalla, kutsuttiin huoraksi vain kävelytyylini tähden. Opettaja ei puuttunut mitenkään, enkä silloin itse tajunnut mitä sana HUORA tarkoittaa. Joskus sitten ehkä vuoden päästä tajusin että se tarkoittaa seksin myyjää.
Ketjusta on poistettu 5 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Oulaisen vaalitulos: Vahva alku, mutta lisää toimia tarvitaan
Hallituksen toimet rikollisuutta vastaan alkavat tuottaa tulosta. Puolueväriin katsomatta demokratian valtaa ja perustus166313- 1972490
Yh:n pihalla aina eri auto
Ompa jännä seurata ohiajaessa, että millainen auto on nyt erään yksinhuoltajan pihassa. Näyttääpä siellä taaskin olevan971894En vittujakaan enää välitä sinusta nainen
Toivottavasti en näe sinua enää koskaan. Jos näen, niin en ole näkevinäni. Et merkitse minulle enää mitään.761497Exän käytös hämmentää (taas)
Osaisivatko palstan herrat kenties helpottaa tulkitsemista? Toki naispuolisetkit saavat antaa tulkinta-apua, mutta nyt k1911049- 41980
Olet minua
vanhempi, mutta se ei vaikuta tunteisiini. Tunnen enemmän kuin ystävyyttä. Olo on avuton. Ikävöin koko ajan. Yhtäkkiä va46929- 77843
- 45719
Susanna Laine paljastaa - Tästä farmilaiset yllättyvät joka kaudella: "Ettei olekaan niin paljon..."
Farmi Suomi vie Pieksämäelle maaseudulle ja suosikkirealityn juontajan puikoissa on Susanna Laine. Uudella kaudella muka7708