Näin ehdottelee Kajaanin kokoomus.
Halvin ratkaisu on kaupungille se, että teatterilaisille kerrotaan koko teatterin sulkemisesta jos ei entiset tilat kelpaa.
Teatteri Kaukametsään
15
339
Vastaukset
- Teatteriko
Kaukametsässä on jo teatterille toimitilat. Ulkoilmateatteri? Kaupunki tukeee Kajaaniin tulevia katsojia, matka-avustus ja mm lipun hinnassa.
- Nimikilpailu
Rautatieasema liikenteen sopmukohtana olisi oiva paikka Kaukateatterille. Jos ei kelpaa niin sitten Kauppatori josta voisi tehdä tunnelin tien ali vanhaan teatteriin, näin ei tarvitsisi rakentaa harjoitusnäyttämöä. Vanhaan teatteriin voitaisiin sitten siirtää näitä Sissilinnoja yms muita toimintoja.
- JussilanPete
Onko kunnan tehtävä pitää yllä teatteria?
EI.
Ne, jotka sitä haluavat, maksakoot itse esim. kannatusyhdistyksensä varoilla ja erilaisilla tukiaisilla.
Kaupungin tehtävä on kunnostaa suojeltu teatteritalo (n. 5 milj. €). Käyttöä sille kyllä löytyy vaikkapa vuokrattavana teatteritalona eo. teatteriväelle. - kossunkorva
Teatteri Tihisenniemelle entisen paperitehtaan tiloihin.
Mikään pakko ei ole teatterin sijaita lähellä kapakoita. - verkkokauppa
Periaatepäätös että teatteri säilyy kaupungissa on jo olemassa ja hyvä niin, edes jonkinlainen sivistyskaupungin maine säilyy. OKL:n lakkauttamisen myötä kaupungin henkinen taso putosi
malkoisesti. - voiherranjeesus
Kelpaa? Kyse lienee enempi siitä että tilat ovat huonossa kunnossa ja terveydelle vaaralliset. Et taida lehtiä paljo lukea ellei MV-lehteä lasketa?
- pennanenonjunkkaji
Pennanen , oletko muistanut mastuijboida kesällä kun on noin huonot jutut?
onkä kädet kipeät junk junk- Mietipävielä
Oletko omasta kommentistasi ylpeä?
Eikö tämän lajin jutut voisi jättää kirjoittamatta? - recaptcha
Samaa voisi kysyä Pennaselta, noin ymmärtämättömät kommentit voisi jättää kirjoittamatta.
- bertolrehti
Kajaanin teatterin tulee vähentää sitä mukaa henkilökuntaa kuin Kainuun väestö vähenee.
Silloin alkaa henkilökuntakin sopimaan paremmin nykyisiin tiloihin kun väkeä on vähemmän.- mainos
Sä voit sitten myös vähentää ittes, jos nyt satut edes töissä olemaan. Viime vuodethan sä oot vaan ryypänny muiden rahoilla kotona.
- Nimittelijälle
mainos kirjoitti:
Sä voit sitten myös vähentää ittes, jos nyt satut edes töissä olemaan. Viime vuodethan sä oot vaan ryypänny muiden rahoilla kotona.
Aika typerä kommentti siihen nähden ettei täkäläinen väestö tosiaan ole enää isosti töissä. Me ollaan ELÄKKEELLÄ ja sitä ennen tehty töitä 40-45 vuotta. Mutta pienipalkkaisia töitä, eläkkeet on sen verran pieniä, ettei niillä viittis isoa teatteria elätellä.
Ja jos ryypätään, niin oma ryypätään, naputapa siitäkin. Ei ole muiden rahoja.
Mutta kovinkaan fiksua keskustelua ei henkilökohtaisuuksiin menevä kommenttisi edusta.
Kyllä tästä hautaan vähennytään, älä huoli. Muttei nyt pidetä isommin kiirettä. - lueenemmän
Ne eläkkeet ja teatterin tukirahat tulee kyllä ihan eri lähteistä, ne ei syö toisiaan millään tavalla. Suurin osa "keskustelijoista" ei tajua sitä tai kieltäytyy tajuamasta.
- SaunaPersu
Asuuko Kaukametsän saunassa persuja, kannattaa jokaisen kurkata lauteitten alle josko siellä persu tienaa kulukorvauksia
- Tilannekartoitustehty
Kaukametsä on tutkittu.
Ei sovellu teatterikäyttöön.
Onko tilanne jotenkin aiemmasta muuttunut?
Tuskinpa. Kelvoton esitys siis.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mieleni harhailee sinussa
Uskon että tykkäät minusta. On vain yksi elämä. Silti jään paikoilleni ja odotan että jokin muuttuu. Menin palasiksi, ei92022Jännitän sinua J mies
Ei tästä tulee mitään. Tuskin kaikki olis mennyt näin moneen solmuun, jos olis tarkoitettu meidät yhteen.1181186- 891185
Kuinka kauan kesti että ihastuit
Kaivattuusi? Jos lasketaan siitä hetkestä alkaen kun näit hänet ensi kerran. Oliko jokin tilanne tai tapahtuma, joka voi51993Orpo suunnittelee palestiinalaislasten Suomeen siirtoa
"Sairaalahoitoa tarvitsevien lasten ottaminen Suomeen on lisäksi selvityksessä, Orpo sanoo. – Jos meillä on mahdolli238961Olen käyttäytynyt sinua kohtaan väärin toistuvasti
Puolustuksekseni täytyy sanoa, että ei ole ollut tahallista vaan seurausta harhaisista luuloista ja ajatuksista. Esimerk63894Tunneälyä testaamaan!
Testi pitää sisällään viisi osa-aluetta. Itse sain täydet tuosta ensimmäisestä eli 25/25. Kokonaispistemäärä oli 100/1253776- 81763
- 35699
Saanko mies tulla sun kainaloon nukkumaan?
En saa unta kun mietin sua❤️ Saako tulla sun viereen ja käpertyä sun kainaloon?42663