Collien vatsaongelmat

nyyti01

Minulla on PK Collie ja olemme viimeiset kaksi vuotta taistelleet vatsaongelmien kanssa, sekä kotona että myös rampattu eläinlääkäreillä, on tehty kokeita, ultrattu, vaihdettu ruokia, lisää kokeita, lisää ruokavalio muutoksia ja nyt ollaan taas viimeksi paastottu 3 vuorokautta, muutama tunti ruokailun jälkeen, ripuli - niin tuttu perheessämme, nyt on väsytty koko perheen voimin ja toivoisinkin, jos jollakulla on ollut samoja ongelmia, niin mikä on teillä auttanut? meidän eläinlääkäri sanoi, että hänelläkin on ideat loppu - kaikki markkinoilla olevat lääkkeet ja ruoat on testattu muuten perusterveellä koiralla, joka on edelleen aliravitun näköinen ja oloinen eli mitä tehdä seuraavaksi ?

8

577

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • samajuttumulla

      Minulla on collien kanssa sama ongelma, vähän väliä maha kuralla ja lääkäreillä rampattu, kaikenmaailman tutkimuksia tehty ja ruokia kokeiltu vaan mikään ei tunnu auttavan =/

      • Hei, onkohan niin että colliet on nykypäivänä vaan liian jalostettu rotu, en tiedä enää muuta vaihtoehtoa kun aina ripulin, joka on kerran kaksi kuukaudessa, että paastotaan aina 24 h, vaikkakin mielestäni se on aivan järjetöntä, Tosin, emme ole keksineet mitään muutakaan vastausta ongelmaan.


      • samajuttumulla

        Jotenkin siltä on alkanut tuntumaan, tuli törmättyä lenkillä naiseen jolla oli pari collieta ja siinä sitten tuli jutusteltua, kuulemma hänen toisella koirallansa on myös vatsa vähän väliä löysänä.


    • SKUCollie

      Minulla on SK Collie, jolla on ollut juuri samanlaisia vatsaongelmia. Eläinlääkärillä juostiin ja eri merkkisiä valmisruokia kokeiltiin, ei auttanut. Lopulta lääkäri arveli, että nämä valmisruoat ovat kaikki liian prosessoituja ja aiheuttavat siksi herkkävatsaisille ongelmia. Hän kehoitti kokeilemaan ihan vain kotiruokaa ja Yrjölän puuroa. Näin tein ja vatsaongelmat ovat tiessään! Koira ei ole enää langanlaiha, vaan normaalipainoinen, iho- ja korvaongelmat saatiin kuriin. Koira syö nykyään lähes pelkästään Yrjölän puuroa (1 dl hirssiä, 1 dl tattaria, 1 dl ohrasuurimoita, 1 dl täysjyväriisiä, 3 porkkanaa raastettuna tai 1 pakastapussi sekavihanneksia, 400 g sika-nautajauhelihaa, 1 tl suolaa, 15 dl vettä, kaikki sekoitetaan, laitetaan voideltuun ja korppujauhotettuun uunivuokaan ja kypsennetään uunissa 165 asteessa 2 tuntia) ja jonkin verran samaa kuin me kaksijalkaisetkin syömme. Annan muutamana päivänä viikossa ruoan sekaan Aptus Multidog vitamiinijauhetta. Suosittelen kaikille.

    • koirulinomistaja

      Sama ongelma collie pojan kans, kaikkea mahdollista kokeiltu.
      Aloin antaan koiralle Cian rouhetta päivittäin ja nappuloina syö Brit Carea.
      Ei ole ollut sen jälkeen vatsa ongelmia

      • mielipidevain

        Tuo nappula on tietääkseni huonompaa kun esmes acana.Cia tuskin pelastaa vatsaongelmaista.Luonnollinen ruoka,ilman viljoja,säilöntä,väri,haju yms keinotekosia olis paras.


      • Anonyymi

        Pyytäkää lääkäriltä Tylosin - antibioottikuuri. Yleensä auttaa. Myös Canius -maitohappobakteerijauhe todella hyvä. Jos on herkkävatsainen, voi joutua syömään koko loppuelämänsä Tylosinia pari kuuria per vuosi. Jos taas ruoka ei maistu, koiralla kurisee ja kurnuttaa vatsa ja sen jälkeen ripuloi, voi kokeilla Antepsin - närästyslääkettä. 1/5 tabletti iltaa aamua veteen sekotettuna, joko ruutalla suoraa kitusiin tai nappuloiden sekaan auttaa.


    • Anonyymi

      Täällä kanssa painittu aikanaan vatsaongelmien kanssa. Sitten eläinlääkäri suositteli kokeilemaan Royal Canin Gastro Intestinalia. Se auttoi, ei enää ole ollut vatsa sekaisin. Ruoka maistuu hyvin, koira voi hyvin.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. SDP palauttaa Suomen kansalle kulta-ajat

      Hyvinvointivalto on pääosin SDP:n ja osin myös Maalaisliiton rakentama. Hyvinvointivaltion ylläpito edellyttää oikeude
      Maailman menoa
      149
      13158
    2. Aamun Riikka: työttömyydessä lähestytään viime laman synkintä vaihetta

      Nopeasti mentiiin upean Marinin hallituksen ennätystyöllisyydestä toiseen ääripäähän, kohti Suomen historian kurjimpia t
      Maailman menoa
      72
      9601
    3. Älkää vassarit kuvitelko, että Marinin kulta-ajat palaavat

      Vaikka demarit voittaisivat seuraavat vaalit, se ei palauta Marinin taskut-täyteen-kelasta-aikaa takaisin, ei voi eikä h
      Maailman menoa
      94
      9094
    4. Suomen velka kasvoi ennätysvauhtia - Mäkynen repostelee

      – Velka kasvoi eniten tilaston historiassa, Mäkynen kirjoittaa. – Vuoden 2025 toisella neljänneksellä selvästi eniten k
      Maailman menoa
      18
      7734
    5. Giorgia Meloni vs Riikka Purra

      Kyllä Italian pääministeri on kauniimpi ja seksikkäämpi, kuin Suomen valtiovarainministeri Riikka Purra. Mitä jotkut näk
      Maailman menoa
      38
      6714
    6. 147
      6134
    7. Ohhoh. Kokoomusvirkamiehen mukaan Suomessa ei ole työttömyyskriisiä

      Kun kokoomuksen johtama hallitus epäonnistuu täydellisesti talouspolitiikassaan, niin aikaisemmin erittäin pahaksi määri
      Maailman menoa
      15
      3114
    8. En lähde armeijaan enkä siviilipalvelukseen

      Maanantaina telkan uutisissa toistamiseen kerrottiin tästä luuserista, joka kärsii muka "masennuksesta", mutta nauraa rä
      Maailman menoa
      391
      1189
    9. Aikuisten säälittävä käytös

      Mikä mahtaa aikuisia hiertää ja mistä näin kovaa että alaikäisen pahoinpitelyn jälkeen vielä kirjotellaan täällä. Sana v
      Hyrynsalmi
      7
      1133
    10. YLE: Stora Enso Imatra aloittaa yyteet

      www.hs.fi/talous/art-2000011528377.html Yle: Stora Enso aloitti muutos­neuvottelut Imatran-tehtailla Metsäteollisuus|Yl
      Imatra
      84
      980
    Aihe