Collien vatsaongelmat

nyyti01

Minulla on PK Collie ja olemme viimeiset kaksi vuotta taistelleet vatsaongelmien kanssa, sekä kotona että myös rampattu eläinlääkäreillä, on tehty kokeita, ultrattu, vaihdettu ruokia, lisää kokeita, lisää ruokavalio muutoksia ja nyt ollaan taas viimeksi paastottu 3 vuorokautta, muutama tunti ruokailun jälkeen, ripuli - niin tuttu perheessämme, nyt on väsytty koko perheen voimin ja toivoisinkin, jos jollakulla on ollut samoja ongelmia, niin mikä on teillä auttanut? meidän eläinlääkäri sanoi, että hänelläkin on ideat loppu - kaikki markkinoilla olevat lääkkeet ja ruoat on testattu muuten perusterveellä koiralla, joka on edelleen aliravitun näköinen ja oloinen eli mitä tehdä seuraavaksi ?

8

669

    Vastaukset 8

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • samajuttumulla

      Minulla on collien kanssa sama ongelma, vähän väliä maha kuralla ja lääkäreillä rampattu, kaikenmaailman tutkimuksia tehty ja ruokia kokeiltu vaan mikään ei tunnu auttavan =/

      • Hei, onkohan niin että colliet on nykypäivänä vaan liian jalostettu rotu, en tiedä enää muuta vaihtoehtoa kun aina ripulin, joka on kerran kaksi kuukaudessa, että paastotaan aina 24 h, vaikkakin mielestäni se on aivan järjetöntä, Tosin, emme ole keksineet mitään muutakaan vastausta ongelmaan.


      • samajuttumulla

        Jotenkin siltä on alkanut tuntumaan, tuli törmättyä lenkillä naiseen jolla oli pari collieta ja siinä sitten tuli jutusteltua, kuulemma hänen toisella koirallansa on myös vatsa vähän väliä löysänä.


    • SKUCollie

      Minulla on SK Collie, jolla on ollut juuri samanlaisia vatsaongelmia. Eläinlääkärillä juostiin ja eri merkkisiä valmisruokia kokeiltiin, ei auttanut. Lopulta lääkäri arveli, että nämä valmisruoat ovat kaikki liian prosessoituja ja aiheuttavat siksi herkkävatsaisille ongelmia. Hän kehoitti kokeilemaan ihan vain kotiruokaa ja Yrjölän puuroa. Näin tein ja vatsaongelmat ovat tiessään! Koira ei ole enää langanlaiha, vaan normaalipainoinen, iho- ja korvaongelmat saatiin kuriin. Koira syö nykyään lähes pelkästään Yrjölän puuroa (1 dl hirssiä, 1 dl tattaria, 1 dl ohrasuurimoita, 1 dl täysjyväriisiä, 3 porkkanaa raastettuna tai 1 pakastapussi sekavihanneksia, 400 g sika-nautajauhelihaa, 1 tl suolaa, 15 dl vettä, kaikki sekoitetaan, laitetaan voideltuun ja korppujauhotettuun uunivuokaan ja kypsennetään uunissa 165 asteessa 2 tuntia) ja jonkin verran samaa kuin me kaksijalkaisetkin syömme. Annan muutamana päivänä viikossa ruoan sekaan Aptus Multidog vitamiinijauhetta. Suosittelen kaikille.

    • koirulinomistaja

      Sama ongelma collie pojan kans, kaikkea mahdollista kokeiltu.
      Aloin antaan koiralle Cian rouhetta päivittäin ja nappuloina syö Brit Carea.
      Ei ole ollut sen jälkeen vatsa ongelmia

      • mielipidevain

        Tuo nappula on tietääkseni huonompaa kun esmes acana.Cia tuskin pelastaa vatsaongelmaista.Luonnollinen ruoka,ilman viljoja,säilöntä,väri,haju yms keinotekosia olis paras.


      • Anonyymi

        Pyytäkää lääkäriltä Tylosin - antibioottikuuri. Yleensä auttaa. Myös Canius -maitohappobakteerijauhe todella hyvä. Jos on herkkävatsainen, voi joutua syömään koko loppuelämänsä Tylosinia pari kuuria per vuosi. Jos taas ruoka ei maistu, koiralla kurisee ja kurnuttaa vatsa ja sen jälkeen ripuloi, voi kokeilla Antepsin - närästyslääkettä. 1/5 tabletti iltaa aamua veteen sekotettuna, joko ruutalla suoraa kitusiin tai nappuloiden sekaan auttaa.


    • Anonyymi

      Täällä kanssa painittu aikanaan vatsaongelmien kanssa. Sitten eläinlääkäri suositteli kokeilemaan Royal Canin Gastro Intestinalia. Se auttoi, ei enää ole ollut vatsa sekaisin. Ruoka maistuu hyvin, koira voi hyvin.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Martinan tyttärestä hieno haastattelu IL

      Martina on kasvattanut fiksun tyttären.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      379
      889
    2. Muuttaisitko kaivattusi luokse

      heti asumaan? 🛒
      Ikävä
      102
      875
    3. Mitä odotat kohtaamiselta?

      Niin, otsikossa kysymys.
      Ikävä
      80
      670
    4. Orpo pelästyi, kun asiat tulivat ilmi ? Hallitus ei enää tuekaan Garden hanketta

      Pääministerinä Orpo on vastuussa hallituksensa päätöksenteosta. Hallitus päätti avokätisestä tuesta hankkeelle, joka ei
      Kansallinen Kokoomus
      180
      660
    5. Olet kuin minä

      Jännä huomata tämä kerta toisensa jälkeen eikö ❤️
      Ikävä
      50
      635
    6. Samassa kylässä asuu yks mies...

      Jota en voi sietää... yök!
      Ikävä
      65
      625
    7. Mä olen tosi

      Ylpeä sinusta 🫂 Ajatuksissani pyydän sulle paljon suojelusta ja varjelusta. Sinua rakastettaan ja susta välitetään. Mui
      Ikävä
      38
      609
    8. Sanotaan se sitten tässä

      Rakastan sua mies varmaan.
      Ikävä
      35
      604
    9. Mitä kaivattusi

      pelkää? 👻
      Ikävä
      59
      590
    10. Omituiset kuntayhtymän vieraat festareilla

      Mitähän Pekka Iivari teki kuntayhtymän vieraana festareilla? Harvemmin tällaiset tilaisuudet ovat ns. avec- tyyppisiä ei
      Kemijärvi
      48
      557
    Aihe