Collien vatsaongelmat

nyyti01

Minulla on PK Collie ja olemme viimeiset kaksi vuotta taistelleet vatsaongelmien kanssa, sekä kotona että myös rampattu eläinlääkäreillä, on tehty kokeita, ultrattu, vaihdettu ruokia, lisää kokeita, lisää ruokavalio muutoksia ja nyt ollaan taas viimeksi paastottu 3 vuorokautta, muutama tunti ruokailun jälkeen, ripuli - niin tuttu perheessämme, nyt on väsytty koko perheen voimin ja toivoisinkin, jos jollakulla on ollut samoja ongelmia, niin mikä on teillä auttanut? meidän eläinlääkäri sanoi, että hänelläkin on ideat loppu - kaikki markkinoilla olevat lääkkeet ja ruoat on testattu muuten perusterveellä koiralla, joka on edelleen aliravitun näköinen ja oloinen eli mitä tehdä seuraavaksi ?

8

556

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • samajuttumulla

      Minulla on collien kanssa sama ongelma, vähän väliä maha kuralla ja lääkäreillä rampattu, kaikenmaailman tutkimuksia tehty ja ruokia kokeiltu vaan mikään ei tunnu auttavan =/

      • Hei, onkohan niin että colliet on nykypäivänä vaan liian jalostettu rotu, en tiedä enää muuta vaihtoehtoa kun aina ripulin, joka on kerran kaksi kuukaudessa, että paastotaan aina 24 h, vaikkakin mielestäni se on aivan järjetöntä, Tosin, emme ole keksineet mitään muutakaan vastausta ongelmaan.


      • samajuttumulla

        Jotenkin siltä on alkanut tuntumaan, tuli törmättyä lenkillä naiseen jolla oli pari collieta ja siinä sitten tuli jutusteltua, kuulemma hänen toisella koirallansa on myös vatsa vähän väliä löysänä.


    • SKUCollie

      Minulla on SK Collie, jolla on ollut juuri samanlaisia vatsaongelmia. Eläinlääkärillä juostiin ja eri merkkisiä valmisruokia kokeiltiin, ei auttanut. Lopulta lääkäri arveli, että nämä valmisruoat ovat kaikki liian prosessoituja ja aiheuttavat siksi herkkävatsaisille ongelmia. Hän kehoitti kokeilemaan ihan vain kotiruokaa ja Yrjölän puuroa. Näin tein ja vatsaongelmat ovat tiessään! Koira ei ole enää langanlaiha, vaan normaalipainoinen, iho- ja korvaongelmat saatiin kuriin. Koira syö nykyään lähes pelkästään Yrjölän puuroa (1 dl hirssiä, 1 dl tattaria, 1 dl ohrasuurimoita, 1 dl täysjyväriisiä, 3 porkkanaa raastettuna tai 1 pakastapussi sekavihanneksia, 400 g sika-nautajauhelihaa, 1 tl suolaa, 15 dl vettä, kaikki sekoitetaan, laitetaan voideltuun ja korppujauhotettuun uunivuokaan ja kypsennetään uunissa 165 asteessa 2 tuntia) ja jonkin verran samaa kuin me kaksijalkaisetkin syömme. Annan muutamana päivänä viikossa ruoan sekaan Aptus Multidog vitamiinijauhetta. Suosittelen kaikille.

    • koirulinomistaja

      Sama ongelma collie pojan kans, kaikkea mahdollista kokeiltu.
      Aloin antaan koiralle Cian rouhetta päivittäin ja nappuloina syö Brit Carea.
      Ei ole ollut sen jälkeen vatsa ongelmia

      • mielipidevain

        Tuo nappula on tietääkseni huonompaa kun esmes acana.Cia tuskin pelastaa vatsaongelmaista.Luonnollinen ruoka,ilman viljoja,säilöntä,väri,haju yms keinotekosia olis paras.


      • Anonyymi

        Pyytäkää lääkäriltä Tylosin - antibioottikuuri. Yleensä auttaa. Myös Canius -maitohappobakteerijauhe todella hyvä. Jos on herkkävatsainen, voi joutua syömään koko loppuelämänsä Tylosinia pari kuuria per vuosi. Jos taas ruoka ei maistu, koiralla kurisee ja kurnuttaa vatsa ja sen jälkeen ripuloi, voi kokeilla Antepsin - närästyslääkettä. 1/5 tabletti iltaa aamua veteen sekotettuna, joko ruutalla suoraa kitusiin tai nappuloiden sekaan auttaa.


    • Anonyymi

      Täällä kanssa painittu aikanaan vatsaongelmien kanssa. Sitten eläinlääkäri suositteli kokeilemaan Royal Canin Gastro Intestinalia. Se auttoi, ei enää ole ollut vatsa sekaisin. Ruoka maistuu hyvin, koira voi hyvin.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Pehmeää laskua

      Sinulle. Muutaman kilsan päästä. Mieheltä, joka salaa välittää.
      Ikävä
      95
      3839
    2. Nainen olet minun

      Olen ominut sinut itselleni, täysin itsekkäistä syistä. Haluan rakastella sinua nainen, toivottavasti sinäkin minua. Oli
      Ikävä
      47
      3215
    3. Sille ei voi enää mitään

      Miten kaikki meni aiemmin. Oon aivan lukossa 🔒 Tuskin uskallat enää mitää tehdä. Ehkä pitää luovuttaa vaan.
      Ikävä
      100
      2827
    4. Merja Kyllönen: Ero

      Joko uusi kierroksessa
      Suomussalmi
      136
      2510
    5. Harmi jos ei enään nähdä

      Ehkä se on parempi näin kuitenkin. Ehkä jotain uutta löytyy. Uskon ja toivon että olet onnellinen. Sinussa on kaikki
      Ikävä
      57
      2460
    6. Mukavaa päivää

      Miehelle 🖕❤️‍🔥 Kahvia ja kävelylle🌞
      Ikävä
      61
      2398
    7. Miten suhtauisitte jos kaivattunne sanoisi, ettei hänestä ole seurusteluun

      mutta seksi, hellyys ja yhdessäolo kelpaa kyllä??
      Ikävä
      117
      2387
    8. Vau miten upea nainen!

      Näytit todella tyrmäävältä. 🤩😍 En meinannut saada katsettani irti sinusta.
      Tunteet
      21
      2334
    9. Kunpa minä tietäisin

      Olisipa minulla tietoa, siitä oletko sinä nainen kiinnostunut minusta, miehestä joka tätäkirjoittaa, vai olenko minä aiv
      Ikävä
      23
      2326
    10. En voi sanoa että toivon sinulle hyvää.

      Ei meitä ole tarkoitettu yhteen.
      Ikävä
      64
      2090
    Aihe