Miten posti toimii

EI.Reino

Pitäisi lähettää kirjekuori Dominikaaneihin, yhdelle henkilölle. Sain häneltä aivan ihmeelliset ohjeet häneltä, etten ymmärrä sitä. Ilmeisesti siellä ei ole normaalia postia, niin kuin täällä. Siellä ei ole postilaatikoita. Sen ymmärsin että joku tuo sen kotiin, mutta sekin pitää tilata.

Onko jollain kokemusta tai tietoa, miten lähetän postia dominikaaneihin

2

356

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Eipoljekusti

      Kuriirifirman kautta, esim UPS tai DHL. Ei ole toimivaa postia.

    • 13vSD

      Posti kulkee kohtuullisesti. Suomesta tavallinen kirje (Nordean tiliotteet etc) noin 2,5 - 3,5 kk. Tulevat kotiin ihan normaalisti. Mutta jos ystäväsi asuu jossain maalla, slummissa niin sitten niissä voi olla jopa sellaista ettei ole käypää osoitetta. Mutta yleensä jos on sähköt, niin sitten melkein on osoitekkin olemassa. Mutta paljon kyliä joissa sähköt vedetty itse ja siis sinne ei välttämättä ole kunnon osoitetta, selkeää sellaista joihin me ollaan totuttu.
      Mitä voit tutkia:
      - jos tärkeää, alkuperäisiä papereita joiden häviämistä ei toivoisi -- UPS, DHL, hiukan kalliita.
      - jos kohtuudella riittää noin 4-8 vkoa, niin postin EMS kirjattuna kirjeenä. Kertovat että sitä pystyy seuraamaan mutta se loppuu kohta Suomesta lähdettyä. Mut kohtuu ok ja kohtuu edullinen.
      - tutkisin että josko kirjeen voisi lähettää sähköisesti, mailattuna, skannattuna ja jos ystävälläsi ei ole sähköpostia niin jostain kyliltä sellainen palvelu tai kavereiltaan löytyy.
      Ehkä ystäväsi tarkoitti että jos lähetät kirjattuna kirjeesi Suomesta, niin se taidetaan hakea postin ilmoituksella postista. (niin taitaa olla Suomessakin).
      Ja viimeisenä keinona, jos selkeää osoitetta ei löydy ystävällesi, että hän selvittää jonkun ystävänsä osoitteen jostain kaupungista ja lähetät sen sinne ystävän nimellä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Lavrov suivaantui Stubbille perustellusti.

      Lavrov perusteli suivaantumistaan tosiasioilla Suomen tarinasta sotiemme jälkeen, tutkija Tynkkynen ja pankkihenkilö Sol
      Maailman menoa
      489
      1854
    2. Sukupuolia on vain kaksi- kohukassista tuli kova tuomio perheenisälle oikeudessa.

      https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/4d4db0d9-4dda-4ba6-a699-25d725683ad6 Miten näin normaalista kassissa olevasta tekstis
      Maailman menoa
      378
      1567
    3. Se ei ihan oikeasti vaatisi kuin yhden

      Tekstiviestin... Jos rakastat minua vielä toivoisin että laittaisit minulle viestiä. Rakastatko? Oletko oikeasti niin pe
      Ikävä
      64
      1368
    4. Eronnut Janni Hussi palaa julkisuuteen - Aloittaa uudessa työssä, joka on aivan uusi pesti Suomessa

      Janni Hussi on saanut viime aikoina kohujulkisuutta, kun hänen ja Joel Harkimon avioliitto päättyi eroon kesällä 2025. H
      Suomalaiset julkkikset
      18
      1357
    5. Et saa mua ikinä

      Oma vikasi. Naiselta.
      Ikävä
      113
      962
    6. Ketä ikävöit?

      Tuntomerkkejä jos täällä oikeat kohtaavat❤️
      Ikävä
      51
      919
    7. JM lukkoliike

      Mihin helvetin kuuseen te olette tällä kertaa siirtäneet Lukkoliikkeenne? Sen kerran kun ensimmäisen ja viimesen kerran
      Jämsä
      19
      906
    8. Pankin avajaiset

      Osuuspankin uuden toimitilan viralliset avajaiset vetävät väkeä. Kyllä oli outo nauhan leikkaus, kun leikkaajat pyllisti
      Kuhmo
      15
      761
    9. Miten kesäsi meni?

      Oletko tyytyväinen siihen? Oliko kaivattusi mielessäsi? Lähennyitkö vai etäännyitkö hänen kanssaan?
      Ikävä
      65
      756
    10. Helena Ahti-Hallberg uudessa elämäntilanteessa - Paljastaa eläkehaaveestaan Espanjassa: "Mä.."

      Oi, kuulostaa ihanalta eläkepäivillä! Helena Ahti-Hallberg on ostanut kakkoskodin Espanjasta ja hänellä on puolisonsa ka
      Eläke
      10
      751
    Aihe