Olen asunut Turussa koko ikäni enkä ollut koskaan kuulutkaan Marttilan korvesta. Kaveri siitä sitten puhui ja kehui. Päätin siis itsekkin sinne mennä ja yllätyin miten valtava polkuverkosto siellä oli ja korpi,suo sekä kallio maastoa todella paljon. Kannattaa todellakin käydä tutustumassa tähän luonto paratiisiin ja matkaa Turusta vain noin 40km.
Marttilan korpi
5
208
Vastaukset
- Kaunistaon
Muutaman kerran siellä käyneenä voin sanoa että harmillisen tuntematon paikka, mutta on tosiaankin käymisen arvoinen. Lukuisa polkuverkosto ja todella vaihtelevat maastot. Menkää ihmeessä Turkulaiset ja muutkin tutustumaan ja retkeilemään alueelle.
- Vanhasuppa
Marttilan korvessa tullut käytyä nelisen vuotta sitten kun Turunsanomissa oli alueesta juttua. Hienoa retkeily aluetta se tosiaankin oli.
- Retuperällä
Heinäkuussa kävin ja en voi todellakaan suositella. Reittejä ei ole hoidettu lainkaan sekä pitkospuut lahonneet ja usen suon yli joutuu kahlaamaan. Lisäksi metsähakkuut polkujen päälle useassa kohtaa niin en voi suositella aluetta.
- Joo-ei
Marttilan korven polut on todella huonossa kunnossa eikä sinne kannata mennä. Lähiseudulta löytyy kyllä näkemisen arvoisia paikkoja kuten Torronsuo ja Häntälän notkot.
- Katinhäntä
Häntälän notkot ovat Suomen oloissa ainutlaatuinen nähtävyys jollaisia ei muualta tätä takapajulaa löydä. Siellä kun olet niin voit oikeasti luulla että olisit Sweitsissä tai Itävallassa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Jalankulkija kuoli. Poliisi etsii mustaa BMW Coupe -autoa, jossa on punertavat vanteet.
Jalankulkija kuoli jäätyään auton alle Joensuussa – kuljettaja pakeni, poliisi pyytää havaintoja https://www.mtvuutiset.2355416Mikä vasemmistolaisista jankkaavaa vaivaa?
Pahasti on ihon alle, siis korvien väliin sinne tyhjään tilaan, päässeet kummittelemaan. Ei ole terveen ihmisen merkki843464PÄIVÄN PARAS: Nigerialainen haki turvapaikkaa Suomesta, lähti takas huilaamaan
kotimaahansa, koska turvapaikan saaminen kesti niin kauan. Ja tämän kertoo ihan Yle, eikä yhtään toimittaja kyseenalaist1233251Ohjelma "Rikollisjengien Ruotsi" hyvin paljasti jakautuneen maan
eli ns. ruotsalaiset yhdellä puolella, muslimit ja muut kehitysmaalaiset toisella puolella. Siinäkin hyvin näki mitä ma423053Vassarina hymyilyttää vaurastuminen persujen kustannuksella
Olen sijottanut määrätietoisesti osan Kelan tuista pörssiosakkeisiin, ja salkku on paisunut jo toiselle sadalle tuhanne722929Riikka runnoo: Elisalta potkut 400:lle
Erinomaisen hallitusohjelman tavoite 100 000 työllistä lisää yksityisellä sektorilla on kohta saavutettu. Toivotaan toiv922748Pidennetään viikko 8 päiväiseksi
Ja jätetään työpäivien määrä nykyiseen 5:een. Tuo olisi kompromissiratkaisu vellovaan keskusteluun työajan lyhentämisest152435Pääseekö kuka tahansa hoitaja katselemaan kenen tahansa ihmisen terveystietoja?
"Meeri selaili puhelinta uteliaisuuttaan ja katuu nyt – Moni hoitaja on tehnyt saman rikoksen Tuttujen ihmisten asiat k1032297- 1691818
Vapaa- ajan asunto palanut Haapavedellä
Haapavesi päässyt Iltalehteen Vapaa- ajan asunto palanut 35 neliötä palanut. Missä päin tämä on ollut? Poliisin tutkinn91420