Marttilan korpi

Hyvälöytö

Olen asunut Turussa koko ikäni enkä ollut koskaan kuulutkaan Marttilan korvesta. Kaveri siitä sitten puhui ja kehui. Päätin siis itsekkin sinne mennä ja yllätyin miten valtava polkuverkosto siellä oli ja korpi,suo sekä kallio maastoa todella paljon. Kannattaa todellakin käydä tutustumassa tähän luonto paratiisiin ja matkaa Turusta vain noin 40km.

5

240

    Vastaukset 5

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Kaunistaon

      Muutaman kerran siellä käyneenä voin sanoa että harmillisen tuntematon paikka, mutta on tosiaankin käymisen arvoinen. Lukuisa polkuverkosto ja todella vaihtelevat maastot. Menkää ihmeessä Turkulaiset ja muutkin tutustumaan ja retkeilemään alueelle.

    • Vanhasuppa

      Marttilan korvessa tullut käytyä nelisen vuotta sitten kun Turunsanomissa oli alueesta juttua. Hienoa retkeily aluetta se tosiaankin oli.

    • Retuperällä

      Heinäkuussa kävin ja en voi todellakaan suositella. Reittejä ei ole hoidettu lainkaan sekä pitkospuut lahonneet ja usen suon yli joutuu kahlaamaan. Lisäksi metsähakkuut polkujen päälle useassa kohtaa niin en voi suositella aluetta.

    • Joo-ei

      Marttilan korven polut on todella huonossa kunnossa eikä sinne kannata mennä. Lähiseudulta löytyy kyllä näkemisen arvoisia paikkoja kuten Torronsuo ja Häntälän notkot.

      • Katinhäntä

        Häntälän notkot ovat Suomen oloissa ainutlaatuinen nähtävyys jollaisia ei muualta tätä takapajulaa löydä. Siellä kun olet niin voit oikeasti luulla että olisit Sweitsissä tai Itävallassa.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ny se loppuu ( Kuhmo)

      Yhtiö on myyty. Notta yyteet meleko äkkiä, notta. Pelastautukoon ken voi. Notta se on tuulista pian.
      Kuhmo
      50
      1287
    2. Parikymppinen hakkasi nelikymppisen kriittiseen tilaan

      Ja ihminen jäi junan alle lautiosaaressa...paljon on taas sattunut ja tapahtunut. Ketähän nämä uhrit mahtaa olla 🤔 htt
      Kemi
      15
      1008
    3. Harmi että välimme

      Menivät niin solmuun.
      Ikävä
      93
      967
    4. Ajatuksia

      Mitä ajatuksia hän herättää tänään?
      Ikävä
      77
      673
    5. Hei sinä rakas mies.

      Milloinkaan kohdataan? Toivottavasti pian....❤️
      Ikävä
      37
      668
    6. Katse

      Miltä se tuntuu, kun hän katsoo sinua?
      Ikävä
      26
      441
    7. Mille kirjaimelle

      toivotat hyvää yötä , kuka on mielessäsi kun menet nukkumaan?
      Ikävä
      25
      431
    8. Nainen, miten suhtautuisit

      Jos mies ehdottaisi tapaamista? Entä siihen, jos mies kertoisi tapaamisessa tunteistaan ja haluaisi seurustella?
      Ikävä
      53
      430
    9. Kaivattusi tärkein ulkoinen tuntomerkki

      Onko jokin muu kuin yleinen kuten kaunis, laiha. hyväkroppainen jne.
      Ikävä
      15
      429
    10. Voitko kirjoittaa mulle tänne mies?

      Jos täällä käyt? Ihan kaverimielessä, jos ei muuten? Haluaisin jutella sinun kanssa. Mulla on edelleen jotenkin niin h
      Ikävä
      30
      413
    Aihe