Joku aika sitten se oli niin, että piti joku WiFi/Wlan kortti asentaa fyysisesti tietokoneeseen ennen kuin alkoi toimimaan. Mulla kun nuo korttipaikat ovat ihan loppu, joten en voi edes kokeilla sitä.
Joko 4-G mokkula toimii linukseissa?
10
230
Vastaukset
- hyvin-toimii
WLAN "kortteja" saa USB-mallisina. Olen muutamaa erilaista kokeillut, ei maksaneet montaa euroa, kun käytettynä ostin. Kaikki toimivat suoraan ilman mitään ajurihärdelliä.
Nyt on kyllä käytössä 4G-kotimokkula joka Ethernet-piuhalla kiinni pöytäkoneessa. Kannettava WLANilla yhteydessä kotimokkulaan.
Ei siis mitään ongelmaa, Linux Mint on molemmissa koneissa. - windows-linuks-tubutin
Eilen oli ongelma winuks.kympissä mutta kyllä sekin ratkesi koska osaamista löytyy toisin kuin eräillä ruikuttajilla.
Toimii. Reititin on varmin ja siihen saa monta konetta ja vaikka valvontakameran.
- Asiallista_keskustelua
Kunpa ei ole kuin se yksi 4-G mokkula Saunalahdelta. Toimiiko se reitittimenä? Siihen saisi kyllä useitakin koneita kytkettyä, mutten tiedä miten. Ilmeisesti juuri noilla wifi-yhteyksillä.
- mutulaari
Asiallista_keskustelua kirjoitti:
Kunpa ei ole kuin se yksi 4-G mokkula Saunalahdelta. Toimiiko se reitittimenä? Siihen saisi kyllä useitakin koneita kytkettyä, mutten tiedä miten. Ilmeisesti juuri noilla wifi-yhteyksillä.
"Asialliseen kysymykseen" pitää laittaa laitteen tyyppi.
Minulla on 4G-reititin, jonka kanssa oli vähän ongelmia saada toimimaan se USB-väylän kautta. Parilla komennolla se kuitenkin onnistui. Tein komennosta skripitin, joka ajetaan aina koneen käynnistyksen yhteydessä, joten netti toimii nyt automaattisesti.
Noita reitittimiä on paljon erilaisia. Tässä yksi halvimmasta päästä https://www.jimms.fi/fi/Product/Show/49921/tl-mr3420/tp-link-tl-mr3420-langaton-3g-4g-reititin-usb-mokkulalle-300mbps
Taitaa joka taloudessa olla useampi vekotin jotka tarvitsevat nettiä. Itse en ymmärrä mokkulan käyttäjiä. Tarpeen tietty reissulla. Kotona on hyvä olla reititin ja kotiverkko natin takana omalla ip:llä. Rautamuuri aina softaa parempi.- Kylin
Toimii mutta vain Kiinankansanarmeijantiedusteluviraston hyväksymät Huawei malliston mokkulat Ubuntu käyttöön only
- info888888888888
4G mokkula on aina toiminut Linux koneissa mikäli ei ole tarvinnut asentaa mitään sovellusta josta ei ole Linux versiota.
4G mokkula on ihan tavallinen USB tikku jossa on SIM korttilukija eikä vaadi erillisiä ajureita, jotkin palvelutarjoajat vain edellyttää laitteen liittämisen heidän verkkoonsa kirjautumalla sisään hienolla sovelluksella.
Voit pistää puhelimesi USB:llä kiinni koneeseen ja puhelinasetuksista jakaa verkon USB:llä ja saat koneesi nettiin käyttöjärjestelmästä riippumatta. Puhelin näppärä verkon jakamiseen.. Onnistuu navigaattorin päivitys, kannettavan käyttö ja moni muu. Itse en ikinä ole ostanut mokkulaa. Talolaajakaista kotona ja puhelin muualla.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Päivän Riikka: polttoöljyn hinta räjähti
Näyttää tuo putinismi ilmenevän persuissa myös Suomen yrittäjien kampittamisena. Polttoöljy on se katalyytti, joka pitää362151Mökkejä ostellaan nyt ihan hulluna!
Tyypilliset lainamäärät on yli 500 000€ mökkejä ostellessa eli erityisesti tuollaiset miljoonamökit on nyt suomalaisten641992Helsingin yllä valopalloja
https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/1508be00-28c9-4156-83dc-0be5e7aa3066 "Helsingin taivaalla lensi lauantaina puolen yön1211920HÄLYYTYS!!
Ukraina se hyökkää jo Suomen maaperälle. https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/645b83ce-e074-4f00-8b99-245d01b38a363861645Kovasti on hävittäjiä ilmassa. Nytkö se alkoi?
Onko nyt sota ?? `Vai harjoituksiako vain? Hävittäjät pörrää kovasti.1031631Helsingin yllä lensi yöllä jotain outoa puolen yön aikaan valopalloja
Poliisi on saanut tapauksesta yhden havaintoilmoituksen. Valopalloja oli noin parikymmentä ILtalehdessä on video tapah1241454Millainen on naisellinen nainen
Nyt kun taas mennään keikkuen kesään, niin millainen nainen on naisellinen? Pukeutuminen, olemus, puhetapa, jne. Vilma n1821082Raamatullinen kaste
Seurakunnassamme kastettiin mm eräs muslimi, joka oli tullut uskoon. Hän oli ollut Suomessa viitisen vuotta. Hän oli lu53957- 73895
- 27889