Fujilta on tulossa videokuvaukseen sopiva runko

Canonisti

Fuji julkaisee X T:stä uuden version. Fuji X T3 tullee olemaan varsin passeli videokuvaukseen sellaiselle, joka ei tykkää runkovakaajasta. Saa nähdä, paljonko uusi prossu parantaa videokuvan laatua. Muista huhutuista ominaisuuksista todennäköinen kuulokeliitännän siirto akkukahvasta runkoon on monelle pienellä kalustolla kuvaavalle tervetullut.

Fujiin on varsinaisia videoobjektiivejakin lähinnä ammattikäyttöön, mutta f/2.0 versiot perusprimeista käyvät varsin mukavasti myös videoihin. Tällöin YouTube tuotantokaluston hinnan voi pitää siedettävänä, kaluston koko on kohtuullinen ja jälki on hyvää.

5

270

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Canonisti

      Nyt on verkossa jo liuta X T3 videoita. Oma kiinnostukseni aiheeseen johtuu siitä, että mietin kakkosrunkona olevan X T2:n päivitystarvetta. XT2 on toiminut hyvin siinä käytössä, mihin sen hankin, eli pitkän telezoomin kanssa valokuvauksessa. Ykkösrunko X Pro2 on painavien objektiivien kanssa mielestäni ergonomisesti huono.

      Tämä video antaa hyvän kuvan X T3:n käyttökelpoisuudesta olematta pelkkää ylistystä:

      https://youtu.be/Ep1ypTvBaYU

      Samoin tämä, joka on tehty pre production rungolla

      https://youtu.be/A0Nr8qVdXDQ

      Ensimmäisestä videosta ei jäänyt mieleen, olisiko jossain mainittu esituotantosarjaa, vai oliko kyseessä tuotantosarjan hyvin alkupään runkoja.

      Plussaa
      nyt harrastajarunko, jossa on kelvolliset kodekit
      tarkennus on hyvä ja seuranta oleellisesti aikaisempaa parempi videoissa
      hinta on kohdallaan

      - akkukapasiteetti vanhalla akulla ilman akkukahvaa (mutta samalla se on plussaa niille, joilla on kalustossa muita Fujin runkoja ja X100-sarjalaisia)

      Jos on hankkimassa HD-kuvaukseen kalustoa, niin kymppi Canon on yhä varteenotettava, mutta 4K kalustoksi tämä on takuuvarmasti monelle paras vaihtoehto.

      Oma käyttöni on enemmän valo- kuin videokuvausta, joten mietin vielä. Jos olisin videokuvaaja, niin tuo on kyllä sellainen killeri tuote, joka luo uuden standardin. Tähän asti harrastaja ja semipro videokuvauksessa on muita verrattu Panasoniciin, mutta nyt markkinoiden teknologiajohtaja vaihtuu ainakin vähäksi aikaa.

      • Canonisti

        Tässä on yksi Fuji X T3 testi.

        https://youtu.be/bZ-SvBfAFtM

        Testaaja pitää ainoastaan Canonin 1D X mark II:sta kilpailukykyisenä järjestelmäkamerana videokuvauksessa ja joissakin tapauksissa parempana. Joissakin toisissa ominaisuuksissa taas X T3 on parempi. Testin lopussa mietitään, mihin käyttöön X T3 sopii ja sitä pidetään aika laajakäyttöisenä.


    • Canonisti
    • Canonisti

      Fujin on saatavissa kolme hyvää f/2.0 primea.

      https://youtu.be/t95kLXAUtZM

      Ne ovat mainioita videokuvauksessa. Valovoimaisemmat versiot ovat enemmän valokuvaukseen ja siinäkin lähinnä niille, jotka kuvaavat vallitsevassa valossa.

    • Canonisti_

      Tässä testataan uutta Olympuksen OM-D E-M1X:ää. Siinä on omat hyvät puolensa, mutta häviää joillakin keskeisillä alueillä X T3:lle.

      https://youtu.be/6v49OSuCxys

      Kaikilla neljällä vakavasti otettavalla runkovaihtoehdolla on omat hyvät ja omat huonotpuolensa (Canon 1DX mark II, Pana GH5, Fuji X T3 ja nyt Olyn M1X). Haettaessa kevyttä ja kohtuuhintaista videotuotanto laitteistoa, on Fuji X T3 yhä vahvoilla. Jos haluaa päästä vielä halvemmalla, niin jotkut Panan pikkurungoista tai Fujin X T2 ovat myös harkinnan arvoisia.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. IL - Patteriauto syttyi parkkihallissa Tampereella - 50 autoa LUNASTUKSEEN!

      "Palon aikaan parkkihallissa oli 90 autoa, joista noin 50 tuhoutui palossa korjauskelvottomiksi. Lisäksi palo vaurioitti
      Maailman menoa
      247
      45329
    2. Kristillisistä Siionisteista asiallista tietoa Hesarissa.

      KD ja Persut ovat kaiken takana avoimesti!
      Maailman menoa
      30
      11223
    3. Persut JYTKYTTÄÄ ylös, ohi kepun! +2,1 %

      Persut palasi kolmen suurimman joukkoon ja on matkalla kohti kevään 2027 eduskuntavaalivoittoa. Sosialistit ovat syöksy
      Maailman menoa
      197
      10860
    4. Sanna Marin saa ylistystä Hillary Clintonilta

      Jos joku ei tiedä kuka tämä rouva Hillary Clinton on, niin kerrottakoon "fun fact", eli hän on se keneltä Donald Trump
      Maailman menoa
      36
      9701
    5. Ja jälleen uusi latauksessa olleen sähköauton palo! Nyt Keravan Prisman parkkihallissa.

      IS 3.10.2025 Latauksessa ollut sähköauto syttyi yöllä tuleen Keravan Prisman parkkihallissa, Keski-Uudenmaan pelastusla
      Maailman menoa
      85
      8518
    6. Gallup, PS:lle JÄRISYTTÄVÄ nousu, SDP suurin laskija

      https://yle.fi/a/74-20186114 PS kovaa vauhtia nousemassa ennen 2027 vaaleja suurimmaksi puolueeksi. Nyt mennään jo etua
      Maailman menoa
      223
      6501
    7. Pirjo sanoi Esalle

      Painu sinä Esa hevonvittuun... johon Esa? Laittakaapa ehdotuksia. # ==================== # APUFUNKTIO: satunnainen kok
      Maailman menoa
      0
      3200
    8. Jos mä joisin

      Itteni känniin nyt, voi olla että mä tunnustaisin sulle kuinka ihastunut oon ollu suhun viimeiset 2 vuotta. Eikä mua pys
      Ikävä
      28
      2212
    9. Tänään torille

      Tänään kuulema torilla tapahtuu klo.20. Tulkaaha paikalle kattoon.
      Hyrynsalmi
      36
      1602
    10. Koulu-uhkaus.

      Meinaatteko päästää lapsenne kouluun, niin kauan kun tämä uhkaaja siellä myös on? Tekijä on kaikilla tiedossa.
      Hyrynsalmi
      26
      1500
    Aihe