Fujilta on tulossa videokuvaukseen sopiva runko

Canonisti

Fuji julkaisee X T:stä uuden version. Fuji X T3 tullee olemaan varsin passeli videokuvaukseen sellaiselle, joka ei tykkää runkovakaajasta. Saa nähdä, paljonko uusi prossu parantaa videokuvan laatua. Muista huhutuista ominaisuuksista todennäköinen kuulokeliitännän siirto akkukahvasta runkoon on monelle pienellä kalustolla kuvaavalle tervetullut.

Fujiin on varsinaisia videoobjektiivejakin lähinnä ammattikäyttöön, mutta f/2.0 versiot perusprimeista käyvät varsin mukavasti myös videoihin. Tällöin YouTube tuotantokaluston hinnan voi pitää siedettävänä, kaluston koko on kohtuullinen ja jälki on hyvää.

5

267

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Canonisti

      Nyt on verkossa jo liuta X T3 videoita. Oma kiinnostukseni aiheeseen johtuu siitä, että mietin kakkosrunkona olevan X T2:n päivitystarvetta. XT2 on toiminut hyvin siinä käytössä, mihin sen hankin, eli pitkän telezoomin kanssa valokuvauksessa. Ykkösrunko X Pro2 on painavien objektiivien kanssa mielestäni ergonomisesti huono.

      Tämä video antaa hyvän kuvan X T3:n käyttökelpoisuudesta olematta pelkkää ylistystä:

      https://youtu.be/Ep1ypTvBaYU

      Samoin tämä, joka on tehty pre production rungolla

      https://youtu.be/A0Nr8qVdXDQ

      Ensimmäisestä videosta ei jäänyt mieleen, olisiko jossain mainittu esituotantosarjaa, vai oliko kyseessä tuotantosarjan hyvin alkupään runkoja.

      Plussaa
      nyt harrastajarunko, jossa on kelvolliset kodekit
      tarkennus on hyvä ja seuranta oleellisesti aikaisempaa parempi videoissa
      hinta on kohdallaan

      - akkukapasiteetti vanhalla akulla ilman akkukahvaa (mutta samalla se on plussaa niille, joilla on kalustossa muita Fujin runkoja ja X100-sarjalaisia)

      Jos on hankkimassa HD-kuvaukseen kalustoa, niin kymppi Canon on yhä varteenotettava, mutta 4K kalustoksi tämä on takuuvarmasti monelle paras vaihtoehto.

      Oma käyttöni on enemmän valo- kuin videokuvausta, joten mietin vielä. Jos olisin videokuvaaja, niin tuo on kyllä sellainen killeri tuote, joka luo uuden standardin. Tähän asti harrastaja ja semipro videokuvauksessa on muita verrattu Panasoniciin, mutta nyt markkinoiden teknologiajohtaja vaihtuu ainakin vähäksi aikaa.

      • Canonisti

        Tässä on yksi Fuji X T3 testi.

        https://youtu.be/bZ-SvBfAFtM

        Testaaja pitää ainoastaan Canonin 1D X mark II:sta kilpailukykyisenä järjestelmäkamerana videokuvauksessa ja joissakin tapauksissa parempana. Joissakin toisissa ominaisuuksissa taas X T3 on parempi. Testin lopussa mietitään, mihin käyttöön X T3 sopii ja sitä pidetään aika laajakäyttöisenä.


    • Canonisti
    • Canonisti

      Fujin on saatavissa kolme hyvää f/2.0 primea.

      https://youtu.be/t95kLXAUtZM

      Ne ovat mainioita videokuvauksessa. Valovoimaisemmat versiot ovat enemmän valokuvaukseen ja siinäkin lähinnä niille, jotka kuvaavat vallitsevassa valossa.

    • Canonisti_

      Tässä testataan uutta Olympuksen OM-D E-M1X:ää. Siinä on omat hyvät puolensa, mutta häviää joillakin keskeisillä alueillä X T3:lle.

      https://youtu.be/6v49OSuCxys

      Kaikilla neljällä vakavasti otettavalla runkovaihtoehdolla on omat hyvät ja omat huonotpuolensa (Canon 1DX mark II, Pana GH5, Fuji X T3 ja nyt Olyn M1X). Haettaessa kevyttä ja kohtuuhintaista videotuotanto laitteistoa, on Fuji X T3 yhä vahvoilla. Jos haluaa päästä vielä halvemmalla, niin jotkut Panan pikkurungoista tai Fujin X T2 ovat myös harkinnan arvoisia.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ensi kesänä

      Näin kesän viimeisenä minuutteina ajattelen sinua. Olisiko seuraava kesä "meidän" kesä? Tänä vuonna ei onnistuttu, mutta
      Ikävä
      66
      3412
    2. Tukalaa kuumuutta

      Tietäisitpä vaan kuinka kuumana olen käynyt viime päivät. Eikä johdu helteestä, vaan sinusta. Mitäköhän taikoja olet teh
      Ikävä
      46
      3222
    3. Anne Kukkohovin karmeat velat ovat Suomessa.

      Lähtikö se siksi pois Suomesta ? Et on noin kar? mean suuret velat naisella olemassa
      Kotimaiset julkkisjuorut
      128
      2887
    4. Sinä, ihastukseni

      Mitä haluaisit tehdä kanssani ensimmäisenä?
      Ihastuminen
      46
      2589
    5. Tiedät ettei tule toimimaan.

      Mielenterveys ei kummallakaan kestä.
      Ikävä
      31
      1973
    6. Okei, myönnetään,

      Oisit sä saanut ottaa ne housutkin pois, mutta ehkä joskus jossain toisaalla. 😘
      Ikävä
      27
      1860
    7. Onko kaivatullasi

      himmeä kuuppa?
      Ikävä
      48
      1646
    8. Mihin hävisi

      Mihin hävisi asiallinen keskustelu tositapahtumista, vai pitikö jonkin Hannulle kateellisen näyttää typeryytensä
      Iisalmi
      87
      1525
    9. On jo heinäkuun viimeinen päivä.

      En taida nähdä sinua koskaan.
      Rakkaus ja rakastaminen
      39
      1340
    10. Et siis vieläkään

      Et ilmeisesti ole vieläkään päässyt loppuun asti mun kirjoituksissa täällä. Kerro ihmeessä sit, kun valmista 😁 tuskin k
      Ikävä
      39
      1331
    Aihe