Katsoin kirpparilta ihanan lampun. Lampun pistokkeessa uroksessa on kaksi piikkiä. Sellaista en ole ikinä nähnyt, aina on ollut kolme. Katossani naaraassa on kolme reikää. Tiedän että on lampun paikkoja , joissa on kaksi reikää ja yksi piikki, mutta minulla on katossa vain kolme reikää. Mikä merkitys kolmannella piikillä on? Toimiiko jos lampussa on vain kaksi?
Sähkön tietoja onko
5
627
Vastaukset
- Vain-sähköisku-tuntemus
Eli. Ostit siis kattolampun?
Tottakai toimii kahdellakin piikillä kahteen reikään jos vaan natsaavat keskenään.
Se kolmas lienee joku maadoitus tai jos on monihaarainen lamppu, kaikkiin haaroihin ei tule kipinää samoista navoista (kaksi piikkiä)...joo ja onhan siellä kuuppien sisällä virran jakajiakin jne jne. Hyvin toimii kahdella. Kruunuvalaisimessa on kolme piikkiä ja silloin tietty oltava vastaavassa valaisinpistorasiassa kolme reikää ja kytkin oltava kaksiosainen. Toinen kytkin sytyttää vain osan lampuista ja toinen sitten loputkin eli täysvalaistuksen. Kun nyt laitat sen kaksipiikkisen valaisimen siihen kolmireikäiseen pistorasiaan, valaisin toimii aivan normaalisti mutta vain toisesta kytkimestä. Toinen kytkin on turhan panttina.
- exrek
Jos katossa on vain reikiä, on valaisinliitin maadoittamaton, ja siihen käy kaikki valaisinpistokkeet. Jos reikiä on kolme, kyseessä on ns. kruunuvalopiste, mutta käy siihenkin
2-tappinen pistoke. Maadoitetussa valaisinpistorasiassa on myös piikki, ja siijhen sopii ainoastaan pistoke, jossa on sille reikä, eli valaisin on maadoitettu
Näin siksi, ettei maadoittamattomia valaisimia voi asentaa tilaan jossa maadoitus vaaditaan.
Mutta on myös suojaeristettyjä valaisimia, joiden 2-tappinen pistoke on niin kapea, että se mahtuu rasiaan piikin viereen.
Osta vaan se ihana lamppu, kyllä toimii. - Huoneen.sisustaja
Kiitos vastauksista!
"Totta kai toimii kahdellakin piikillä kahteen reikään jos vaan natsaavat keskenään." Otan siis kotoa mukaan sellaisen ylimääräisen komipiikkisen töpselin, joka mahtuu katossani oleviin reikiin ja katson että lampun kaksi töpselin piikkiä ovat samoissa kohdissa kuin mukanani olevassa töpselissä.
Oi että olen iloinen tästä palstasta.- uljas-uros
Eläköön. Elämä ei ole sittenkään turhauttavaa. Lasketaanhan uros hirvistäkin, montako piikkiä niillä on sarvissaan. Mitä enemmän piikkejä sitä uljaanpi uros.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1017433
Siekkilässä ajettu ihmisten yli- mitä tapahtui? Länsi-Savo ei ole uutisoinut asiata
Manneja, vaiko matuja?805018- 794849
- 1324258
Alavuden sairaala
Säästääkö Alavuden sairaala sähkössä. Kävin Sunnuntaina vast. otolla. Odotushuone ja käytävä jolla lääkäri otti vastaan103048- 522679
- 402576
- 482229
Törkeää toimintaa
Todella törkeitä kaheleita niitä on Ylivieskassakin. https://www.ess.fi/uutissuomalainen/8570818102211Suudeltiin unessa viime yönä
Oltiin jossain rannalla jonkun avolava auton lavalla, jossa oli patja ja peitto. Uni päättyi, kun kömmit viereeni tähtit211840