Hyvä oikeusasiamies

lapsietturvaan

Ei muuta kuin lisää yllätystarkastuksia sijaisperheisiin ja lastensuojelulaitoksiin.

Sijaisperheissäkin paljon väkivaltaa, joka piiloutuu valvomattomuuden taakse.

Kun lapset otetaan pois kaltoin kohtelun vuoksi sijaisperheestä, saattaa sijaisvanhempi "pienen määräaikaisen toimintakiellon" jälkeen päästä uudelleen töihin lastensuojelun pariin.


Miksi AVI määrää "määräaikaisia toimintakieltoja" kaltoinkohteleville sijaisvanhemmille? kaikissa tapauksissa ihminen ei muutu, kun "hän tietää kaikesta kaiken parhaiten ja saa tehdä mitä haluaa, koska vanhemmat eivät lapsia hoitaneet".

Hienoa oikeusasiamies! Viimein oikeaa asiaa!

20

346

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • antaavalvoa

      AVI valvokoon kaltoin kohtelevaa sijaisvanhempaa YLLÄTYSKÄYNNEIN. Mitäs antaa "määräaikaisen toimintakiellon" tehtävään täysin sopimattomille henkilöille!

      VALVONTAA AVI! Missä ne yllätyskäynnit?

    • esitysonkovaa

      Tottakai ne lastensuojelun työntekijät ja SIJAISVANHEMMAT kiistävät lapsia nöyryyttävän ja halventavan väkivallan.

      Ei muuta kuin taloa kiertämään - ja talvella paljain jaloin. Kukaan ei näe metsän suojaan!

    • hienoahienoa

      Toimikaa aluevalvontavirastot! HYVÄ OIKEUSASIAMIES! Kerrankin asiaa.

    • hienoaoikkari

      Sellaiset lapset, joiden vanhemmilla on vaikein elämäntilanne, laitetaan usein kaikkein huonoimpiin ja väkivaltaisimpiin paikkoihin. Sitten nämä kaltoin kohtelevat sijaisperheiden jäsenet saavat täysin rauhassa kaltoin kohdella, kun he "muka suojelevat lapsia omilta vanhemmiltaan!" Hyi hitto mitä touhua!

      Hyvä oikeusasiamies!

    • hienoahienoa

      Älkää antako ulkoisen hapatuksen pettää - siis te AVI ja OIKEUSASIAMIES. jotkut OVAT TODELLA TAITAVIA ESITTÄMÄÄN.

      Hyvä oikeusasiamies!

      Sopimattomat peilaajat pois puolustuskyvyttömien ihmisten piiristä!

    • oikeaalakiaviimein

      Vaikka kuinka olisi verkostoa ja vaikutusvaltaisia ihmisiä tuttavapiirissä, saattaa lapsen paljas jalka juosta lumessa tai päänahka venyä.

      Älkää ihmiset ja viranomaiset puolustako "hyväosaisten ja viranomaisten ja poliitikkojen vaikutuspiirissä" olevia PEILAAVIA sijaisperheiden jäseniä, JOS ETTE OLE TÄYSIN VARMOJA ASIASTANNE.

    • väkivaltasattuu

      Huomatkaa, että köyhät ja vähäosaiset ihmiset tuntevat kipua siinä missä kansanedustajien, kaupunginlakimiesten, syyttäjien, sotejohtajien ja sosiaaliasiamiesten yms. kaverit.

    • Ammattikasvattaja

      Sinulla on ihan OMA ketju! Onnittelut.

      • hyväoikkari

        Ettekös hyvät lukijat ole kaikki samaa mieltä. Hienoa oikeusasiamies. Ja ei mitään väliaikaisia toimintakieltoja lapsia kaltoin kohdelleille!


        Mehän toki kaikki toimimme puolustuskyvyttömien lasten puolesta, vai onko kenties joillain kaltoin kohtelijalla huomautettavaa. Heitä saattaa harmittaa, kun heistä kirjoitetaan.


      • Waumikämurjaisu

        Miten nii onnittelut?
        Pakko vittuilla? Kasvattajalla kusta päässä vuodesta toiseen


      • empatianpuute

        Entisellä kasvattajalla on tapana yrittää ärsyttää. Sitten hän vie keskustelut poliisille, jos joku kertoo hänen tekemisistään täällä. Hän on nimittäin juuri se henkilö, jolta otettiin lapset pois kaltoin kohtelutaipumuksen ja väkivallan vuoksi.


      • rkoösasti

        Toinen asia, mikä entistä kasvattajaa harmittaa; hän ei voi MÄÄRÄTÄ täällä.


      • kerroppas
        rkoösasti kirjoitti:

        Toinen asia, mikä entistä kasvattajaa harmittaa; hän ei voi MÄÄRÄTÄ täällä.

        kenestä nyt puhutaan ?


      • Oijjoitotta
        rkoösasti kirjoitti:

        Toinen asia, mikä entistä kasvattajaa harmittaa; hän ei voi MÄÄRÄTÄ täällä.

        Taatusti kaivertaa ja niimperkeleesti kun joutuu lukemaan kaikkea ikävää eikä voi muuta kuin olla! Komentelu ja huutaminen on tosiaan pois laskuista!


      • Perjantaita.vaan
        Oijjoitotta kirjoitti:

        Taatusti kaivertaa ja niimperkeleesti kun joutuu lukemaan kaikkea ikävää eikä voi muuta kuin olla! Komentelu ja huutaminen on tosiaan pois laskuista!

        Ja kuulustelut eivät tuota hänelle sitä vinoutunutta nautintoa mitä hän kokisi livenä. Tuo nitistäjä on kuin mikäkin koirakouluttaja.


    • hyväoikeusasiamies

      Muuten AVILLA saattaa olla suhteita ja kytkyjä poliitikkoihin ja sote-johtajiin. Sote-johtajat ja poliitikot ja lastensuojelujärjestöjen toimijat saattavat vaikuttaa AVIIN.


      Missä on moraali, kun kaltoin kohtelevat täysin tehtävään sopimattomat henkilöt määrätään VÄLIAIKAISEEN TOIMINTAKIELTOON lastensuojelussa?

      Voisiko AVI vastata? Välitättekö lainkaan lapsista?

    • AVIvalvomaan

      Ei muuta kuin joka päivä YLLÄTYSKÄYNTI aiemmin puolustuskyvyttömiä kaltoin kohdelluiden luo AVI. Hop, hop!

      - ja mieluusti 24 tuntia paikalla oloa-
      Muutoin syntyy taas lapsiuhreja ja paljon. Nämä kaltoin kjohtelijat tuppaavat olemaan myös niitä rahanahneimpia.

      He eivät vaivaannut kutsumuksesta tekemään mitään. RAHAA! Näiden kaltoin kohtelijoiden huulilla ei näy koskaan hymyä, jolleivat he silmäätekeville esitä tyhmiä ja irvokkaita kaksimielisiä puujalkavitsejään.


      Hahhhhaahaa ja herranjestas kuy me naurettiin. Tuollaiset kaltoin kohtelijat hymyilevät ja ESIINTYVÄT heille, joista on heille hyötyä.

    • karamirttunen

      Tarkastuksia myös lastensuojelun toimiin. Sieltä se rikollinen lasten sijoitusbisnes on lähtöisin.

      • Jalkautujatmenikouluihin

        Terveydenhuollon Hoiva -sektori se on saanut rattaat pyörimään. Vielä 10 vuotta sitten oli tyrmistyttävää, kun alkoi näkyä MAINOKSIA ls-laitoksista. Hölmöt sinisilmäiset tavikset luulivat pitkään, että asiakas on se sijoitettu lapsi tai nuori :D


    • Jänkhäjoonas

      Vois joku joskus tutkia myös sosiaalityöntejöiden toimista mutta kun ovat kuntien ja avin huomassa mitä ne tekevät lapsille eivätkä ota mistään vastuuta. Omavaltaisia siirtoja olemattomin perustein. Siirto on aina kriisi lapselle. Lisäksi lasten psykiatrinen hoito on aivan hunningolla kun sijaishuoltopaikkaa ei uskota vaan sossut tekevät omia diagnoosejaan myös ohi psykiatrisen hoidon.

    Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

    Takaisin ylös

    Luetuimmat keskustelut

    1. Haluan sinut, kuuletko minua.

      Haluan sinut. Toivon, että voisimme olla yhdessä. Mietin pystynkö täyttämään toiveesi, olemaan arvoisesi. Voisitko saad
      Ikävä
      61
      1179
    2. Hän on tosi

      hyvännäköinen. Ei edes ryppyi oo. :D
      Ikävä
      42
      891
    3. Alastomat miehet seksikeinussa lasten nähden PRIDEssä!

      https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/adf62289-a0b6-4b4c-9672-9e19c01beb51 Eikö nyt muka mene jo aivan liian pitkälle että
      Maailman menoa
      326
      657
    4. Rakastan häntä

      Jumala, rakastan häntä. Haluan olla hänen omansa. Hänen vierellä. Halata häntä.
      Ikävä
      51
      651
    5. Anteeksipyynnöstä

      Uskotko anteeksipyynnön voimaan? Mikä tekee anteeksipyynnöstä vaikeaa? Onko se mielestäsi joskus turhaa, joko pyytäjän
      Ikävä
      116
      626
    6. Ei kukaan ole katsonut

      Kuten sinä. Niin välittävä ja hellä katse.
      Ikävä
      51
      618
    7. Naiselle Kuuleppa Tämä

      Tämä ei ole mikään vitsi. Minulla on ikävä sinua nainen! Naiselle mieheltä
      Ikävä
      38
      605
    8. Kuka sitä naista maalittaa

      Täällä oikeasti?
      Ikävä
      93
      600
    9. Oletko päässyt minusta

      Eteenpäin?
      Ikävä
      75
      566
    10. Onko mun toinen

      Puoliskoni täällä, huhuuu 😍❤️ Ihanista ihanin 😚😚
      Ikävä
      56
      564
    Aihe