saanut te-keskuksen kautta koskaan tarjousta joka olisi johtanut työsuhteeseen, enkä puhu näistä 9 eur päivä systeemeistä vaan palkkatyöstä. Itse en ole koskaan.
Onko kukaan
hiljaistaollu
12241
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 12
Vanhimmat
Te-keskus on olemassa vain tuottaakseen päiväkotipalveluita aikuisille. Sen toiminta on lähempänä sosiaalisektoria eikä niiden omituisten CV-kurssien, kuntoutusten ja sun muiden tehokkuutta ole koskaan edes vakavalla naamalla selvitetty. En usko, että kukaan edes uskaltaisi selvittää. Tappiollista toimintaa, johon upotetut rahat tuottaisivat yhteiskunnalle enemmän mm. sairaanhoitajien ja opettajien palkkauksen muodossa.
Puolueista demarit tuntuvat ajattelevan, että työttömyys katoaa, kun tietyn joukon osaamispääomaa ja mahdollisuuksia parannetaan. Näille ei ole selvinnyt edelleenkään, että jos yksi työtön saa santsisetelin, toinen putoaa pois. Yhtään uutta työpaikkaa tai työttömien määrää tällä demarien tuolileikillä ei luoda. Demarit eivät tunnu - tai halua - ymmärtää, mistä työttömyydessä on kyse. Kyse ei ole syrjäytymisestä. Ei se ollut sitä 1929 eikä se ollut sitä 2008, kun Suomen lähes 10 vuotta pitkä taantuma käynnistyi.
Kokoomuksessa on realistisempi mutta myös julmempi asenne. Heille TE-keskuksen tarkoitus on järjestää armeijan tapaisia sulkeisia, joissa työtöntä juoksutetaan juoksuttamisen ilosta. Eihän sitä rahaa voi ilmakseksi antaa. Pitää tehdä jotain vastikkeeksi.vaikka se olisi jotain turhaa. Tarkoitus ei ole työllistää ja toisin kuin demareissa kokoomuksessa jopa tiedetään tämä. Business-tahot ovat myös huomanneet, että näistä voi tienata, kortistossa on paljon osaavaa joukkoa. Laitetaan siis ilmaiseen työharjoitteluun tekemään aitoa työtä, jonka palkan maksaa valtio.
Kun nämä kaksi poliittista tavoitetta ja maailmankuvaa naitetaan, syntyy TE-keskus. Työttömyydestä Suomessa ei tiedetä tuon taivaallista enkä usko, että poliitikko- ja virkamieskaartia edes kiinnostaa. Parempi, että työtön kantaa itse vastuunsa, jolloin valtiovalta voi pestä kätensä työttömyydenhoidosta. Työttömyys on kuitenkin yksi makrotalouden suureista, taloudellinen suure, joka on riippuvainen mm. inflaatiosta, eli paljon suuremmista asioista kuin yhden työttömän päätöksistä. Työttömyys on työpaikkojen puutetta. TE-keskus ei vaikuta tämän vuoksi työttömyyteen mitenkään.
Nykyinen euro ja EU myös ovat vieneet paljon taloudellista päätäntävaltaa valtiolta. Valtiovalta ei voi entiseen tapaan juurikaan puuttua talouteen, sillä työkalut ovat isompien tahojen käsissä. Tämä on ehkä se suuri syy. - pitää pitää yllä illuusiota kansan suuntaan, että "homma on haskassa", mitä se ei tietenkään ole. Kun Saksa päättää tehdä jonkin fiskaalisen muutoksen, Suomessa ei voida tehdä muuta kuin sopeutua, palkkatasossa, työttömyydessä jne.
Erikoisia on nuo työllistämiskeinot .Tuollalaillako sitä luodaan uusia työpaikkoja ,että satsataan rahat työttömien pyörittämiseen erinäisissä palveluissa sen sijaan että heille järjestettäisiin esim kunnallisia palkkatöitä,joilla poistettaisiin alta rästissä olevia tai tulevia perusparannus yms hankkeita?
Nykyisestä toimitavasta tulee väkisinkin mieleen se ,että työttömistä on päässyt muodostumaan jonkinmoinen kohderyhmä joita kohtaan eri tahot saavat vapaasti kohdistaa kokeiluhankkeitaan ja toteuttaa mielihalujaan oman tärkeys asteensa nostamiseksi ja samalla luovat ikäänkuin toille työmaan työttömistä. Systeemi on leimaava. Työttömät ovat ikäänkuin muodostuneet omaksi yhteiskuntaluokakasi ja tuo työttömyyden leima tulee kun sinut irtisanotaan ulkoiselta työnantajasi taholta.Sitä ei ole oma ansioinen. Työttömistä on niinikään tehty julkisen syrjinnän kohdde Suomessa jota saa julkisen hallinon taholta komentaa työttömyyden perusteella erinnäisiin henkilön tahdon vastaisiin toimiin,jopa loukaten yksilön vapaata tahtoa ja vapaan valinnan oikeutta. Pidän ilmiötä vakavana yhteiskunnallisena ongelmana ja ihmisoikeus loukkauksena perustellen näkemystäni mm. sillä että syrjintä on mm. Rasismin alkulähde ja yleisesti tuomittava ihmisoikeus loukkaus kansainvälisesti.
https://fi.wikipedia.org/wiki/Syrjintä
Oletko suorittanut työttömyysturvallisuus kortin.
On alan kokemusta.
Kyllä olen saanut kaksi todella hyvää työpaikkaa. Toisessa olen ollut työssä vakituisena pian 30 vuotta..
Ehkä 1980 luvulla työvomatoimistossa vielä etsittiin ihmisille oikeata työtä, eikä yritetty vain siistiä tilastot huuhaa kursseilla ja kuntoutuksilla.
Suurin osa yritysten rekrytoinnista tapahtuu yksityisten firmojen kautta... ei sellaisia ollut 80-luvulla.
80-luvulla riitti töitä vielä "lapiomiehillekin", mutta nyt vaaditaan pitkää rekrytointiprosessia, valintakokeita, testejä yms. Rima on noussut sitä myöten, kun työelämä on muuttunut ja vaatimukset koventuneet.
Ei joku Kekkosen ajan valtiollinen työvoimatoimisto ole enää tätä päivää. Valitettavasti siellä on edelleen paljon joukkoa, joka oli töissä ja/tai opiskeli Kekkosen aikaan.
Vielä 2005-2010 sai jonkinmoista työtä helpostikin, sittemmin on ollut ei oota.
1980-luvulla sain parin viikon pätkätyön ennen varman, monikuukautisen kesäsijaisuuden alkamista. Tuntui kyllä, että piti oikein vaatia sitä työtä itselle; Sen verran haluttomalta virkailijan toiminta vaikutti. Eli tarjousta en saanut.
2000-luvulla eivät löytäneet mitään, mutta kun ohjasivat yksityiselle työnpaikanetsimisfirmalle, niin sitä kautta löytyi. Ensin kolmen kuukauden harjoittelu työmarkkinatuella ja kulukorvauksella, sitten vuoden määräaikainen työsuhde, ja lopulta toistaiseksi voimassaoleva työsuhde. Ja sitten irtisanottiin tuotannollisista ja taloudellisista syistä.
Ei siis tarjousta TE-keskuksesta tuohonkaan.
Ne monet töitä saaneet eivät varmaankaan lue suomi24:n työttömyysturvapalstaa. Kannattaisi etsiä parempi foorumi kysymykselle.
Minä odotan yhä juomakokeilun alkamista. Tuossa ei saa 3 kuukauden aikana alkoholin verenpitoisuus pudota alle 1,5 promillen. Muutoin tulee karenssi sopimuksen noudattamatta jättämisestä.
Turhanpäiväinen laitos ,piikkinä lihassa.