yksityisyys vai luvallinen

mateve

Mikä on yksityisyyden ja julkise kuvan ero?

7

288

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • PeilittömänTodistaja

      Yksityinen on yksityinen. Julkinen on julkinen.

    • Kuva on yksityinen kunnes julkaiset sen! Jos sinulla on kuvia kameran kortilla tai läppärin kovalevyllä tai ulkoisella niin ne ovat yksityisiä kuvia mutta kun julkaiset niitä niin niistä tulee julkisia.

      Periaatteessahan noita julkaistujakaan ei saa muut levittää ellet anna siihen lupaa. Voit sen antaa hyvää hyvyyttäsi tai yrittää rahastaa niillä kuvilla eli myydä niitä jolloin oikeudet hieman muuttuvat sen mukaan mitä olette myyntitilanteessa sopineet niiden käytöstä.

      Noin ajattelen mutta en ole lakimies!

    • en.sovellu.someen

      Tästä tuleekin mielenkiintoinen kysymys kun armeija aikoo julkaista ottamiaan kuvia koko sadan vuoden ajalta:
      https://yle.fi/uutiset/3-10371756

      Mietityttää heti onkohan kuvissa tunnistettavia henkilöitä näkyvissä? Itse olin 90-luvulla armeijassa , en kylläkään muista tai ehkä en huomannut kuvien ottoa.
      Jos kumminkin satuin joutumaan kameran eteen, mietin onko mitään mahdollisuutta estää sen julkaisu?
      En nimittäin ole nykyisinkään missään somessa enkä varsinkaan halua jaella naamakuvia itsestäni ympäri nettiä. Se vaikuttaa minusta joltain nuorten tyttöjen egonpönkitykseltä eikä ole minun juttuni.

      Ulottuuko armeijan pakkovalta vielä tänne siviiliinkin yli 20 vuoden päähän että varusmiehestä otettu kuva voidaan julkaista kysymättä henkilöltä mitään?

      • en.sovellu.someen

        Lisään vielä että oma armeija-aikani sattui Suomelle historialliseen saumaan, Suomesta tuli EU jäsen sillä aikaa kun olin armeijassa, lisäksi olin kaiketi viimeisessä saapumiserässä ennenkuin naiset pääsi armeijaan, niin saattaisi kuvitella ja pelätä pahinta että silloin olisi saatettu ottaa "historiallisia" kuvia...


      • Kuvailinko

        Ainakin silloin kun itse olin armeijan harmaissa otettiin jokaisesta joukkueesta ryhmäkuva. Ettei enää ysärillä? Jos joku näkee naamani noista kuvista eipä paljoa haittaa. Tuskin edes tunnistaisi.


      • en.sovellu.someen
        Kuvailinko kirjoitti:

        Ainakin silloin kun itse olin armeijan harmaissa otettiin jokaisesta joukkueesta ryhmäkuva. Ettei enää ysärillä? Jos joku näkee naamani noista kuvista eipä paljoa haittaa. Tuskin edes tunnistaisi.

        Kyllä otettiin ryhmäkuva, on vielä itsellä tallessakin se. Sehän on vähän niinkuin koulussa luokkakuva mutta ajattelin jos jossain maastoharjoituksessa tms. tilanteessa otettuja kuvia.
        Ryhmäkuvassa ei ehkä niin erotu muiden joukosta mutta siltikin hieman juilii ajatus senkin julkitulemisesta.


      • MissäPointtisi

        "Jos kumminkin satuin joutumaan kameran eteen, mietin onko mitään mahdollisuutta estää sen julkaisu?"

        Kuvien tekijänoikeudet ovat siis Pv:llä, niin mikäs estäisi heitä toimimasta niiden suhteen parhaaksi katsomallaan tavalla??


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Upea peppuisella naisella

      Upea peppuisella naisella on upea peppu.
      Ikävä
      85
      6304
    2. Nikkalassa vauhdilla nokka kohti taivasta

      Mitähän Darwin sanoisi näistä 4 suomalaisesta, jotka kävivät Haparandan puolella näyttämässä, kuinka Suomi auto kulkee t
      Tornio ja Haaparanta
      30
      3783
    3. törniöläiset kaaharit haaparannassa

      isäpapan autolla kaahatta 270 km/h metsään https://www.lapinkansa.fi/nsd-kaksi-suomalaista-kuoli-kolarissa-haaparannall/
      Tornio ja Haaparanta
      28
      3140
    4. Sitä saa mitä tilaa Perussuomalaiset!

      https://yle.fi/a/74-20160212 SDP:n kannatus se vain nousee ja Keskusta on kolmantena. Kokoomus saanut pienen osan persu
      Maailman menoa
      369
      1696
    5. Mihin se sysipska hävisi?

      Katso Frida Kahlo elämäkerta ja opi.
      Ikävä
      33
      1388
    6. Upea peppuisella miehellä

      Upea peppuisella miehellä on upea peppu.
      Ikävä
      27
      1330
    7. Eelin, 20, itsemurhakirje - Suomalaisen terveydenhuollon virhe maksoi nuoren elämän

      Yksikin mielenterveysongelmien takia menetetty nuori on liikaa. Masennusta sairastava Eeli Syrjälä, 20, ehti asua ensi
      Maailman menoa
      46
      949
    8. Anteeksi kulta

      En oo jaksanut pahemmin kirjoitella, kun oo ollut tosi väsynyt. Mut ikävä on mieletön ja haluisin kuiskata korvaasi, hyv
      Ikävä
      11
      946
    9. Perttu Sirviö laukoo täydestä tuutista - Farmi Suomi -kisaajista kovaa tekstiä "Pari mätää munaa..."

      Ohhoh, Farmilla tunteet alkaa käydä kuumana, kun julkkiksia tippuu jaksosta toiseen! Varo sisältöpaljastuksia: https:
      Tv-sarjat
      11
      870
    10. Tykkään susta todella

      Paljon. Olet ihana ❤️
      Ikävä
      42
      859
    Aihe