Mikä on yksityisyyden ja julkise kuvan ero?
Vastaukset 7
- PeilittömänTodistaja
Yksityinen on yksityinen. Julkinen on julkinen.
Kuva on yksityinen kunnes julkaiset sen! Jos sinulla on kuvia kameran kortilla tai läppärin kovalevyllä tai ulkoisella niin ne ovat yksityisiä kuvia mutta kun julkaiset niitä niin niistä tulee julkisia.
Periaatteessahan noita julkaistujakaan ei saa muut levittää ellet anna siihen lupaa. Voit sen antaa hyvää hyvyyttäsi tai yrittää rahastaa niillä kuvilla eli myydä niitä jolloin oikeudet hieman muuttuvat sen mukaan mitä olette myyntitilanteessa sopineet niiden käytöstä.
Noin ajattelen mutta en ole lakimies!- en.sovellu.someen
Tästä tuleekin mielenkiintoinen kysymys kun armeija aikoo julkaista ottamiaan kuvia koko sadan vuoden ajalta:
https://yle.fi/uutiset/3-10371756
Mietityttää heti onkohan kuvissa tunnistettavia henkilöitä näkyvissä? Itse olin 90-luvulla armeijassa , en kylläkään muista tai ehkä en huomannut kuvien ottoa.
Jos kumminkin satuin joutumaan kameran eteen, mietin onko mitään mahdollisuutta estää sen julkaisu?
En nimittäin ole nykyisinkään missään somessa enkä varsinkaan halua jaella naamakuvia itsestäni ympäri nettiä. Se vaikuttaa minusta joltain nuorten tyttöjen egonpönkitykseltä eikä ole minun juttuni.
Ulottuuko armeijan pakkovalta vielä tänne siviiliinkin yli 20 vuoden päähän että varusmiehestä otettu kuva voidaan julkaista kysymättä henkilöltä mitään?- en.sovellu.someen
Lisään vielä että oma armeija-aikani sattui Suomelle historialliseen saumaan, Suomesta tuli EU jäsen sillä aikaa kun olin armeijassa, lisäksi olin kaiketi viimeisessä saapumiserässä ennenkuin naiset pääsi armeijaan, niin saattaisi kuvitella ja pelätä pahinta että silloin olisi saatettu ottaa "historiallisia" kuvia...
- Kuvailinko
Ainakin silloin kun itse olin armeijan harmaissa otettiin jokaisesta joukkueesta ryhmäkuva. Ettei enää ysärillä? Jos joku näkee naamani noista kuvista eipä paljoa haittaa. Tuskin edes tunnistaisi.
- en.sovellu.someen
Kuvailinko kirjoitti:
Ainakin silloin kun itse olin armeijan harmaissa otettiin jokaisesta joukkueesta ryhmäkuva. Ettei enää ysärillä? Jos joku näkee naamani noista kuvista eipä paljoa haittaa. Tuskin edes tunnistaisi.
Kyllä otettiin ryhmäkuva, on vielä itsellä tallessakin se. Sehän on vähän niinkuin koulussa luokkakuva mutta ajattelin jos jossain maastoharjoituksessa tms. tilanteessa otettuja kuvia.
Ryhmäkuvassa ei ehkä niin erotu muiden joukosta mutta siltikin hieman juilii ajatus senkin julkitulemisesta. - MissäPointtisi
"Jos kumminkin satuin joutumaan kameran eteen, mietin onko mitään mahdollisuutta estää sen julkaisu?"
Kuvien tekijänoikeudet ovat siis Pv:llä, niin mikäs estäisi heitä toimimasta niiden suhteen parhaaksi katsomallaan tavalla??
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Olen nainen pahoillani, että tykkään sinusta niin paljon, että
Haluaisin panna sua. Tuntuu vaan siltä, että olet sen suhteen ihan haluton. Ei minulle riitä pelkkä ystävyyssuhde.641071Mieti oikeasti
Ollaan lähes tuntemattomia, mutta samalla on tämä erityinen vuosien tilanne takana, joka on ollut monella tapaa väärin.30687Puukotus Kajaanissa
Kuka puukotti ja ketä? https://yle.fi/a/74-20247765 Vähemmän yllättäen päihteet mainittu27687- 90685
- 9671
- 46648
kene ajoi "kolarin"?
"Punkaharjulla Luston ja Tuppuranmäen välillä sattui tiistaina aamupäivällä liikenneonnettomuus. Poliisin mukaan Savonl14635Pahin tapa satuttaa toista
On jättää toinen vaille mitään vastausta. Erityisen kipeää se tekee sillon jos toinen ghostaa.68629- 42560
Alkaa jotenkin nyt kuvio hahmottuu täällä
Sellainen vaikutelma tästä alkaa tulla, että täällä on joku pieni porukka, joka tuntee toisensa tai ainakin pelaa samaan82558Minulla on joskus ikävä sinua ja ajattelen sinua joskus.. edelleen
Olin joskus niin rakastunut sinuun. Olin onnellinen, että kohdattiin ja kun vain tiesin sinun olevan olemassa. Täytit aj22558- 61549
- 62546
- 43534
Jos kaivattusi on
Varattu niin miksi et antaisi asian olla hänen suhteen. Miksi ylipäätään vielä jatkat?46530Hyvä on sitten, jos et sitä s*ksiä halua kanssani.
Rakastetaan vaan toisiamme, voin käydä muualla tyydyttämässä fyysisenpuolen tarpeet. Puhumalla tämäkin olisi selvinnyt.134508Kylän tielle remonttia?
Mitäköhän kylän tielle ruvetaan tekemään ku laitettu tuommoset töpsät muutamien suojateitten kohille?13492Miten vuosien jälkeenkin tunteet voivat olla niin voimakkaat?
Että pelkkä ajatus sinusta täyttää silmät kyynelistä.27447Nainen, tässä olen kahden vaiheilla
Toinen pitäisi valita ja kummassakin on hyvät ja huonot puolensa. Toinen olisi sellainen pysyvä mutta työläs. Toinen taa47442Suloinen ja herkkä
Toiset huomioiva, räväkkä, yllättävä. Ei sellaisesta voi olla pitämättä.29433