Onko tämä vain pahaa unta? Ostimme rivitalo-osakkeen ja kylpyhuone remonttiin otettu "ammattilaiset" hommiin. Alkuviikosta alkoi viimein tapahtua (tässä ollut kaikenlaista viivästymistä plus pää urskoitsijaa ei tunnu oikein mikään kiinnostavan). Pääjehu lähetti työmaalle työmies A:n jonka tehtävänä tasoittaa ihmeenkin epätasainen valu. Työmies A teki työnsä ja levitti vesieristeen. Sanoi että kaadot sitten tarkistaa vielä laatoittaja ja jos pieniä korjauksia niin ne saa laastilla.
Sitten saapui työmies B, joka laatoitti n. 6m2 kylpyhuoneen neljässä tunnissa ja lähti kiireellä, oli kuulemma illaksi jotain mihin piti ehtiä.
Työmies A tuli vuorostaan saumaamaan, mutta huomasi vasta saumattuaan että lattiassahan on patti. Laattoja irroittaessa hän huomasi vielä lisäksi että laatat ovat irti, eli laatat lähti helposti irti ja laattojen pohjat puhtaita, ei jälkeäkään laastista.
Työmies A soitti B:lle että kaikki laatat joudutaan poistamaan ja homma uusiksi.
Tänään työmies B tuli ja oletimme hänellä olevan vähintäänkin uudet laatat mukana, mutta ehei. Hän ropsi jotenkuten vanhoista laatoista sauma-aineet pois ja alkoi hommiin. Laatat eivät siis olleet enää 9kpl levyjä vaab yksitellen laitteli nämä pienet lattialaatat.
Lähti yhtä kiireesti kun viimeksikin ja nyt kun pääsimme työntulosta tutkimaan niin laatat on ihan vinksinvonksin. On isoa ja pientä rakoa, laattavälit ihan päin pyllyä ja osa laatoista ikäänkuin pystyssä.. Lattia on saa itkun kurkkuun.
Miten tästä edetään? Onko urakoitsija velvollinen kustantamaan koko homman vielä kolmannen kerran uusiksi uusilla laatoilla?
Laatoitus päin hemmettiä
4
309
Vastaukset 4
- Kettukolossaan
Älä maksa pennin latia
- ainoa.painostuskeino
Kerrat eivät ratkaise vaan työ pitää olla kunnolla tehty vaikka joutuisi tekemään sata kertaa. Älä maksa ennen kuin on kunnolla tehty.
- NickNailer
Ihan tyypillistä rakennusalaa.
Tuli vastaan taas sellainen uusi miljoonatalo, jossa laatoittaja oli unohtanut vesieristyksen. Lopputulos yhdellä sanalla: uusitaan.- LoputonPainajainen
Ei vaan riitä ymmärrystä tämmöseen p*skaan. Onko aina niin kiire, että tehhää vaa ja se on sit siinä.. Itse olen ihan eri alalla, mutta kyllä sitä tuotetta/palvelua ajattelee aina siltä kantilta et mimmone itselle kelpaisi tai et "ostaisitko itse". Näitä ihme suhareita tuntuu riittävän.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Anteeksi arkuuteni
Olen säälittävä, mitä tulee sinun kohtaamiseen. Tunnen vaan itseni todella epävarmaksi sun kanssa. Jos minun olisi pitän49956Kuka melkein täysi-ikäinen hukkui?
Poliisin mukaan nuori oli lähes täysi-ikäinen. Ennen iltakuutta tulleen ilmoituksen mukaan ihminen oli joutunut mahdoll15848Perussuomalaisten kannatus nousi rytinällä Ylen tänään julkaisemassa tuoreimmassa gallup-kyselyssä.
https://yle.fi/a/74-20239449 Perussuomalaisilla hurja- ja ylivoimaisesti suurin nousu tässä uudessa Ylen gallupissa. Kyl501788- 46717
- 42654
- 37599
Tykkäätköhän vielä minusta?
Yhtä paljon, kuin minä sinusta? Haaveissa ollaan kahdestaan, rauhassa ja lähennytään fyysisesti ja tutustutaan syvemmin30596Vihervasemmistofeministinaisasianaiset
Tulevat tänne palstalle haukkumaan miehiä ja naljailemaan miehelle, kehuvat olevansa heitä parempia. Itse asuvat MIEHE169536Olet ihana
Muru, sä oot ihana. Tunsitko sen sähkön meidän välillä kun oltiin ihan låhekkäin? 👩❤️👩❤️😼😘37530Muistatko Mikkelin panttivankidraaman?
Uusi draamasarja järkyttävästä tapauksesta on tulossa. Tositapahtumiin perustuva sarja ammentaa vuoden 1986 Mikkelin pan56487