Haave käy toteen

happycollie

Vihdoinkin,oma koira ja vieläpä soopeli collie uros:) Tämä toteutuu marraskuussa jos saan aikaiseksi säästettyä rahaa 60€/vkssa 2kk ajan.

Mutta siis kaikkia vinkkejä mm. turkinhoitoon liittyen kaipailen ja kertokaa joku hyvä herkkä vatsaiselle koiralle sopiva ruoka. Niin ja vinkkejä miten totuttaa kaksi kissaa koiraan. Kissat eivät ole koskaan koiraa nähneetkään ja toinen on 10kk toinen 4,5kk :)

3

144

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • coolie

      Turkkia varten itse käytän karstaa ja kampaa, karstalla saa irtonaiset pohjavillat hyvin pois ja kammalla takut selviksi jos niitä tulee. Kannattaa valita karsta jossa on sopivat piikit ja opetella tekniikka jolloin et raavi koiran ihoa, se on ylättävän helppoa. Samallla kun kartsaat muista että pitäisi pystyä näkemään koiran iholle asti, voit samalla tarkistaa ihon kunnon ja selvittää punkkitilanteen.

      Ruuassa kannattaa herkkävatsaiselle valita viljaton, vähän riippuu koirasta mikä sopii, ruokaa vaihtaessa muista hetki sekottaa vanhaa ja uutta ruokaa. Esim. Hillsillä on erikoisruokavalioihin sopivia ruokia, mutta myös moni muu merkki tekee viljatonta koiranruokaa. Joskus meillä oli koira joka pystyi syömään vain jotain perunapohjaista ratua.

      Tottuminen koiraan menee kissoilla parhaiten jos niillä on paikkoja jonne kiivetä ylös katselemaan ja muita piilopaikkoja jonne koria ei pääse. Etua on myös jos koira ei olisi hirveän kiinnostunut kissoista, mutta siihen nyt on vaikeampi vaikuttaa. Meillä kissat (nyt 21v joten monta koiraa ovat nähneet) menivät tekemään tuttavuutta uuteen koiraan vasta noin viikon kuluttua kun olivat tunnistaneet koiran pysyvän, silloinkaan eivät näyttäneet olevansa mielissään.

    • Bluemerle

      Trollaus

      • argumentointiontarpeen

        Miten niin?


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kaksi vuotta

      Sitten mä ihastuin suhun päätä pahkaa, kun meillä klikkasi heti ekasta päivästä lähtien. Et varmasti tunne samoin ja tek
      Ikävä
      18
      4381
    2. Raamatun kiroukset ja uhkaukset osoittavat sen ihmisperäisyyden

      "Se sanotaan galatalaiskirjeessä, että jos joku levittää väärää evankeliumia: "...jos joku julistaa teille evankeliumia
      Hindulaisuus
      503
      2380
    3. Onko kenellekään muulle käynyt niin

      Että menetti tilaisuutensa? Kaivattu oli kuin tarjottimella, osoitti kiinnostusta vahvasti, silmät ja olemus täynnä rakk
      Ikävä
      142
      1941
    4. Alahan tulla paikkaamaan tekojas

      Ja lopeta se piilossa oleminen. Olet vastuussa mun haavoista. Vien asian eteenpäin jos ei ala kuulumaan.
      Suhteet
      16
      1550
    5. Onko hän elämäsi rakkaus?

      Itse olen sitä mieltä että kyllä se näin taitaa nyt olla
      Ikävä
      77
      1525
    6. Tekisin mitä vaan että

      Pääsisin eroon susta.
      Ikävä
      159
      1493
    7. Ei tunnu, että välität yhtään

      Tuntuu, että et edes muista minua koko ihmistä. 😢
      Ikävä
      10
      931
    8. Tietääkö kaivattusi että

      olet häneen ihastunut? 🤠
      Ikävä
      75
      809
    9. Olisitko maailmani?

      Ajattelen sinua ja pelkään välillä, että olenko antanut sinulle liikaa kannettavaksi. Olenko vaatinut sinulta aivan liik
      Ikävä
      34
      798
    10. Nainen, vaikka olen ja asun yksin

      Saan silti seksiä aina kun tahdon. :/
      Ikävä
      106
      777
    Aihe