Vihdoinkin,oma koira ja vieläpä soopeli collie uros:) Tämä toteutuu marraskuussa jos saan aikaiseksi säästettyä rahaa 60€/vkssa 2kk ajan.
Mutta siis kaikkia vinkkejä mm. turkinhoitoon liittyen kaipailen ja kertokaa joku hyvä herkkä vatsaiselle koiralle sopiva ruoka. Niin ja vinkkejä miten totuttaa kaksi kissaa koiraan. Kissat eivät ole koskaan koiraa nähneetkään ja toinen on 10kk toinen 4,5kk :)
Haave käy toteen
3
196
Vastaukset
- coolie
Turkkia varten itse käytän karstaa ja kampaa, karstalla saa irtonaiset pohjavillat hyvin pois ja kammalla takut selviksi jos niitä tulee. Kannattaa valita karsta jossa on sopivat piikit ja opetella tekniikka jolloin et raavi koiran ihoa, se on ylättävän helppoa. Samallla kun kartsaat muista että pitäisi pystyä näkemään koiran iholle asti, voit samalla tarkistaa ihon kunnon ja selvittää punkkitilanteen.
Ruuassa kannattaa herkkävatsaiselle valita viljaton, vähän riippuu koirasta mikä sopii, ruokaa vaihtaessa muista hetki sekottaa vanhaa ja uutta ruokaa. Esim. Hillsillä on erikoisruokavalioihin sopivia ruokia, mutta myös moni muu merkki tekee viljatonta koiranruokaa. Joskus meillä oli koira joka pystyi syömään vain jotain perunapohjaista ratua.
Tottuminen koiraan menee kissoilla parhaiten jos niillä on paikkoja jonne kiivetä ylös katselemaan ja muita piilopaikkoja jonne koria ei pääse. Etua on myös jos koira ei olisi hirveän kiinnostunut kissoista, mutta siihen nyt on vaikeampi vaikuttaa. Meillä kissat (nyt 21v joten monta koiraa ovat nähneet) menivät tekemään tuttavuutta uuteen koiraan vasta noin viikon kuluttua kun olivat tunnistaneet koiran pysyvän, silloinkaan eivät näyttäneet olevansa mielissään. - Bluemerle
Trollaus
- argumentointiontarpeen
Miten niin?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1901925
- 1131033
- 100957
Koillis motor
Kyllä on mennyt palvelu alas ku lehmänhäntä, sovitut asiat ja luvatut soitot pitää hoitaa eikä tehä oharia, täysin tumpa20727- 52694
ABC: n kahvilan uusi nimi matkimalla
Kahvia ja virvokkeita myytiin aikoinaan ÄKKI-VANNIN KAHVILASSA Haapavedellä ja paikalliset sanoivat sitä haussia "Tuhann42588Kauhavan häiriköijistä
Juttua Iltalehdessä. Pakko sanoa että noi nuoret on kyllä ihan pimeitä. Putkin peltoja jupksevat kiusaamaan kun ei tietä28564Kylillä ei ole näkynyt? Missä luuraat nainen?
Olisit soittanut mulle nainen. Oltais voitu nähdä vaikka laavulla. Miksi pelkäät minua? Eihän siinä ole mitään järkeä. m174546Tehdäänkö tänään toiveista totta?
Poikkea tänä illasta siinä lähellä ja annetaan silmien puhua ja sen jälkeen puhu sinä lopulta mitä ajattelet..45528Rydman sivuutti mutupohjalta asiantuntija-arviot tutkimusrahoitusta myönnettäessä
Onko Rydman sopiva tai kykenevä toimimaan ministerinä? Ei ole. Ministerit ovat joutuneet puhuteltaviksi vähemmästäkin;203481