työvoimapula

bnfg

pietarsaaren yritykset hakee työvoimaa ruotsista ei taida kelvata suomenkieliset

8

470

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Routsi-soumi

      Kuten varmaan tiedätkin, niin uutisessa on puhuttu PALUU MUUTTAJISTA, mut onhan se tietysti kivä öyhöttää jotain saadakseen aikaa kieli riitaa tästäkin.

      • Kieliseutufakta

        Niin sitä olen vaan tässä vuosikymmenet arjessa ihmetellyt...hmmm....

        Täällä he suomenruotsalaiset ja järviseutulaiset ovat asustelleet toinen toistaan arjessa selästä työntäen nilkkaan takaapäin kolhaisten avittaen. Eläneet elämäänsä uskossa, toivossa ja rakkaudessa. Sitten lopulta joutuneet sanomaan omille lapsilleen, että parempi heidän on hakea tulevaisuutta ja parempaa elämää jostakin muualta.
        Eivät ole nähneet heillä tulevaisuutta kotikaupungissaan olevan.

        Monelle muulle kuin suomenruotsalaiselle ja järviseutulaiselle kehoitukset monet vuosienvarrella laukupakkaamiseen poismuuttamiseen antaneet. Selästä työntäen ja takaa nilkoille potkien lähdön näihin heimoihin kuulumattomille varmistaneet. Itselleen näin laadukkaan elinpiirin ajatelleet varmistaneen.

        Lopulta kuitenkin sitten juuri kin näistä elämisistään alkaneet pakkaamaan itse sitä laukkuaan ja toisaalle sivummalle kodin osoitettaan siirtämään....?

        Näin heidän heimoistaan ulkopuolisena hieman tällainen ihmetyttänyt vuosikymmenten varrella on.


    • Ei kokkolassakaan nainen voi työtä saada vaikka ihan vain siivoojaksi hakisi rakennustyömaalle, remontointi taitoinen maisteri.

    • Seulovat pois esim naisia ja pitävät pitkään hakuja auki valittaen ettei ole muka tekijöitä.

    • Toivottavasti ei pian paikalliset nälkään kuole. Nuoret ja nuoret aikuiset.

    • pearl-masterworks

      kielipolitiikka.... se hallitsee tässä bengt/ börje yhteisössä. monessa työpaikassakin olen hokannu kummat on ahkerampia!

      • ajaneet.nurkkaan

        Itse ovat itsensä ajaneet nurkkaan tällä RKP-nurkkapatriotismilla kyllä pitäisi päästä jo 1600-luvusta eteenpäin


    • sundmann

      lähikuntien tehtaat tarvii oikeesti työmiehiä...vaasasta asti kukaan ei mee..nyky nuoret haluu joka paikassa vaan räpätä tietokoneella,vetää essoja ja harrastaa....ei niistä oo enää ruumillisen työn tekijöiksi...siks muuten syntyvyys on niin alhaalla kun noi pikkusen yli kolmekymppiset alotti jo ton buumin mä en tee pysyvää duunia vaan keikkoja sekä harrastan....perhe saa tulla sitten joskus.....

    Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Lopetin kokonaan ravintoloissa ruokailun ja juomisen

      Ravintoloissa hinnat ovat aivan naurettava korkealla. Alkoholin juomisessa ravintoloissa ei ole senkään vertaa järkeä.
      Maailman menoa
      184
      2823
    2. Omakotitalossa väkivaltaa ounasrinteellä

      Kertoo iltalehdet Mitä lienee Tapahtui. Verinen ihminen kannettu lanssiin
      Rovaniemi
      22
      2354
    3. kukaan ei pakota kasteeseen..

      Kommentointi estetty, joten kommentoin tähän.Kukaan ei pakota pakkokasteesta puhuvaa kastamaan lastansa.Noloa edes ehdot
      Kaste
      400
      1095
    4. Mari Rantanen eroa! Lausunnot vapun pahoinpitelystä ovat järkyttäviä!

      Poliisiministerin, eli sisäministeri Mari Rantasen on syytä erota!
      Maailman menoa
      156
      1077
    5. Anabaptismin kirous

      Uudestikastetut lahkolaiset joutuvat valheen kierteeseen. He joutuvat herjaamaan lapsena saamaanssa kastetta nimeen Isä
      Kaste
      417
      992
    6. Mitä ikävöit eniten

      kaivatussasi? 🫶
      Ikävä
      66
      977
    7. Kai odotan että

      Juokset vielä perässäni
      Ikävä
      67
      918
    8. Kerrohan T miehelle yksi syy

      Miksi hänen tulisi kaivata sinua?
      Ikävä
      110
      843
    9. Rakas, haluan sut niin hulluna kuin olet, tiedän jo sun pakkomielteet ja muut jutut, ihana naiseni

      Kunhan et minun takia satuta itseäsi tai muita, minulla nyt ole niin väliä. Rakas mä ymmärrän ja näen kaiken, sun suure
      Ikävä
      48
      764
    10. Euroviisuhuitelua

      En ole koko viisuista kiinnostunut enkä aio edes katsoa kisoja. Ihmetyttää tämä vouhkaaminen laulaja pariskunnasta joka
      80 plus
      36
      711
    Aihe