Nettikiusaamisen yleisimmät rikosnimikkeeet ovat kunnianloukkaus ja yksityiselämää loukkaava tiedon levittäminen, mutta jos joku tappaa itsensä nettikiusaamisen takia, voidaanko se laskea kuolemantuottamukseksi?
(kysyn nettikiusaus esseetä varten)
Nettikiusaus rikosnimikkeet
5
445
Vastaukset
Tämä ei ole faktaa, vaan mutua.
Jos sen kiusaamisen ja itsemurhan välille pystytään osoittamaan selkeä syy-yhteys, niin kuolemantuottamus - ja ehkä paremminkin jopa törkeä kuolemantuottamus - saattaisi tulla syytekohtana hyvinkin kysymykseen. Tällainen tilanne saattaisi olla esimerkiksi silloin, jos itsemurhan tehnyt jättäisi jälkeensä viestin, jossa hän kertoisi tappaneensa itsensä, koska henkilö X oli kiusannut häntä sillä ja sillä tavalla ja niin ja niin kauan.
Pelkkä nettikiusaaminen ilman osoitettavissa olevaa syy-yhteyttä tuskin riittää.
Heitin ihan hatusta, en jaksanut tehdä faktatarkistuksia puolestasi. ;) Voit käydä itse Finlexistä tarkistamassa, että löytyykö oikeustapauksista mitään esimerkiksi hakusanalla itsemurha.- Anonyymi
Mikä on media-alustan vastuu nettikiusaamisessa?
Osa medioista tukee kiusaamista!
Netissä kiusataan ihan ketä tahansa oli kyseessä lapsi, aikuinen, julkkis tai ihan mikä vain.
Kiusaamisen mahdollistavat nämä alustat missä näitä keskusteluja tai haukkumisviestikejuja ylläpidetään.
Kuka määrittelee kiusaamisen?
Se kenestä puhutaan. Jos henkilö ei halua omalla nimellä olla osa jotakin keskustelua, ei häntä tulisi tälaiseen pakottaa. Tällaisen pakottamisen mahdollistava media tulisi laittaa edesvastuuseen.
Otavamedia kannattaa asioista päättävien tahojen osalta heidän nettialustallaan tapahtuvaa nettikiusaamista. Sivuston jäsenenä olevat nettitrollit saavat tuoda ikäviin viestiketjuihin yksityisten henkilöiden nimiä anonyymien nimimerkkien turvin. Anonyymeillä nimimerkeillä on oikeus tulla unohdetuksi palstalla ja nimimerkki voidaan vaihtaa toiseksi. Nettitrollien julki tuomilla yksityishenkilöillä sen sijaan ei ole oikeutta poistattaa omaa nimeään. Mielestäni se on suoraa nettikiusaamista, koska heidän omat sääntönsä jo sanovat ettei anonyymien nimimerkkien takana olevia oikeita henkilöitä ja heidän nimiään saa missään nimessä paljastaa. Miten nettitrolleilla voi olla enemmän oikeuksia kuin yksityisellä henkilöllä, joka ei ole osallistunut keskusteluun, eikä halua olla osa keskustelua, mutta on pakotettu siihen, koska joku on hänen nimensä julkaissut kyseisessä viestiketjussa ja Otavamedian johto eikä vastaava päätoimittaja nimeä suostu lukuisista pyynnöistä huolimatta poistamaan.
Edellä mainitut ovat kiusaajia. Muusta siinä ei ole kyse. - Anonyymi00002
Voidaan mun puolesta laskea. Sitä se kuitenkin loppujen lopuksi on, toivoa tahallaan toisen ihmisen luopumista ainoasta elämästä
- Anonyymi00003
Mietin kuolemaa.
- Anonyymi00004
No en mieti
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Lindtman I vasemmistohallitus aloittaa viimein Suomen kuntoon laittamisen
Tässä nyt on 3 vuotta seurattu irvokasta kärsimysnäytelmää nimeltään "valtion budjetin tasapainotus by äärioikeisto", ja1552533Missä viipyy persujen lupaama euron bensa?
En edes muista milloin bensapumpussa olisi ollut ykkösellä alkava litrahinta. Missä siis viipyy persujen lupaama euron b1482367Kirje, PellePelottomalle.
Tärkeää olisi luoda ystävyys, että se, jota rakastaa, on samalla paras ystävä ja luotettavin, jolle voi ja uskaltaa luot1011049- 64891
- 65819
Persut jakavat tekoälyllä tehtyjä kuvia maahanmuuttajista somessa
Eivät mainitse, että ovat tekoälyllä tehtyjä. Eivät näe asiassa mitään ongelmaa. Valehtelijapuolue taas vauhdissa. Unka274707Voi teitä naisia
Suudeltiin ja nukuttiin toisissamme kiinni mutta pillua ei tullu, ei edes aamulla. t.38vmies85700Mistä löytyy naisseuraa sinkkumiehelle?
Kertokaapas kokeneemmat mistä löytyis naisseuraa sinkulle. Ihan ois eukko nyt tosissaan hakusessa. Tanssipaikat kun on a18697Martinan hevoset.
Tämä todella kaunis ja ketterä harmaa hevonen jolla monet kilpailut voitetaan ei ole Martinan.Tytär ratsastaa sillä tait203680Hyvä meininki
TTP:ssa väkeä tosi runsaasti paikalla. Hyvää ruokaa jälleen ja munkit ja sima erinomaista. Kiitos yrittäjälle! Hieno Vap22648