TÄMÄN HETKEN PIIRRETYT

Seen that

Oikeasti, jos yhtään osaa tv-oppaita lukea, löytää nykyisinkin yhtä ihania lastenohjelmia kuin "silloin ennen"

MA:Puuha-Pete, Mnsikka-Marja, 10 2, Sagwa

TI:Ankronikka, Timon ja Pumba, Pikku väkeä, Putte Possu (eng.), Väiski Vemmelsääri(eng.), Lassen maailma (ruot.), Beatrix Potterin Petteri Kaniini

KE:Sabrina(eng.) Tehotytöt(eng.) Manu ja Matti,Timo menee esikouluun

TO: Noddy, Pellepoliisit (eng.), Karhuherra Paddingon

PE:Disneyn Pieni merenneito, Koalaveljekset, Pikkukarhun tarinoita

LA: Sinisen talon Nalle, Tomi Traktorit, Akun tehdas, Herkulliset naapurit

SU: Ti-Ti Nalle, Richard Scarryn Touhukas Maailma, Ankan Tahtiin, Winx-klubi, Fievel

Luulisi siitä riittävän nostalgian kaipuuseen. Oikeasti tsekkiläiset nukkeanimaatiot oli aika kamalia silloin ennen. Rosvo-Rudolf ja torstain Pätkis oli ainoota juhlaa.Niin ja ne sunnuntain klo 19:n piirretyt! PIKKU KAKKOSESSA on nykyisin myös tosi hyviäkin piirrettyjä!

5

1380

    Vastaukset 5

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Taichi

      Juuri näin. Viime aikoina on tosin poistunut monta aiempaa suosikkiani kuten Nooran naapurissa (64 Zoo Lane), Something Else (olisko ollut Karvaiset kaverit suomeksi) sekä Maikki ja pelottava Pontso.

      Voi kun lapsena olisikin ollut tällaista TV-tarjontaa. Ei kovin paljon tule ikävä vanhoja aikoja, vaikka olihan sielläkin hyviä piirrettyjä.

      • Äiti neljä- ja kaksivuotiaille

        Olen kerran saanut jopa sähköpostiini ketjukirjeen, joka luvattiin lopulta lähettää tv-asemille aiheesta, että "vanhat hyvät" lastenohjelmat palaisivat ruutuun! Listassa oli Kössi Kengurut, Taikuri Saviset yms. todella tylsät ohjelmat Pikku Kakkosen alkuvuosilta. Kyllä meillä mieluummin katsotaan Mansikka-Marjaa, Tomi Traktoria, Ti-Ti Nallea ja Disneyn piirrettyjä, kuin äidin lapsuudesta tuttuja vähävärisiä aneemisia animaatioita. P2:ssa tuli vähän aika sitten uusintana ohjelma, missä oli se Matti-niminen poika , jolla oli se harmaaraidallinen kissa "viiru" tai jotain sinnepäin. Tunnusmusiikki oli todella masentava silloin ja oli sitä edelleenkin. Todella surullista vihellystä. Kyllä nykylasten kelpaa. Pokemonit ja Dual Mastersit meillä vielä on pannassa, mutta eipä ne kiinnostaisikaan meidän lapsia (vielä).


    • minitiiikeri

      Itse minun mielestäni 10 2 ohjelmaa oli mukava katsoa :) Tietääkö joku mistä näiti jaksoja visi katsoa uusintoina?

      • flareon85

        Pokemon on todella hyvä sarja. Älkää haukkuko sitä ja on paras piirros ohjelma, joka tänä päivinä tulee tv:stä ulos. Ainaki lauantai aamut lähtee paremmin rullaamaan, kun saa kattoa Pokemonin.
        Alottajalla on monta hyvää, mut kammottavia on Mansikka-Marja, Pikku väkeä, sabrina, pellepoliisit, sinisen talon nalle, ankan tahtiin, tomi traktori ja ti-ti-nalle.


    • Anonyymi

      Karvaiset Kaverit animaatiosarjassa Viljamin kotimainen ääni on Lassi Alhorinne. Mykkäkoulu-jakson lopussa hän antoi norsuystävälleen Kärsämille purkkapiirakkaa. mykistäkseen hänet.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Oot upea nainen, älä vähättele ittees

      Ja tietojeni mukaan 2 muuta on susta kiinnostuneit mun lisäks. 👀
      Ikävä
      42
      885
    2. Mikä kaivatussasi ärsyttää

      Juuri nyt, tällä hetkellä?
      Ikävä
      78
      855
    3. KP-Sesongilla ongelmia?

      Tarvitsen luotettavaa katonpuhdistajaa ja kuulin, että KP-Sesonki Oy tekee hommat edullisesti ja asiakkaan tarpeet huomi
      Ylöjärvi
      17
      809
    4. Jämsän Paras Ravintola

      Särkijärven kioskiin on avattu uusi upea Maucas ravintola joka on jämsän paras. Loistava palvelu ja herkullinen ruoka. R
      Jämsä
      51
      744
    5. Huh huh...

      Törmäsin toisaalla tekstiin, mitä ajattelet masturboidessasi? Yksi kommentti, avaruusolioita! Täh?! Helvettiläinen oik
      Sinkut
      208
      671
    6. Onko ihan pakko

      olla niin hiton pitkävihainen? Sinulle nainen...
      Ikävä
      38
      549
    7. Mitä ajattelet

      Kaivattusi elämästä
      Ikävä
      43
      546
    8. Ihmettelet nainen, miten vielä sinua rakastan

      No jos en enää sinua ajattelisi, niin ei se mitään rakkautta olisi alunperinkään. En tarvi sinusta nähdä merkkiäkään, ni
      Ikävä
      39
      495
    9. vapaa

      sana :) 🚮
      Ikävä
      47
      485
    10. Kiellettyjä ajatuksia

      Istutaan sylikkäin, katson sun silmiin, vastaat kstseeseen ja kiedon kädet sun ympärille. Huulet koskettaa sun huulia,
      Ikävä
      37
      439
    Aihe