Oikeasti, jos yhtään osaa tv-oppaita lukea, löytää nykyisinkin yhtä ihania lastenohjelmia kuin "silloin ennen"
MA:Puuha-Pete, Mnsikka-Marja, 10 2, Sagwa
TI:Ankronikka, Timon ja Pumba, Pikku väkeä, Putte Possu (eng.), Väiski Vemmelsääri(eng.), Lassen maailma (ruot.), Beatrix Potterin Petteri Kaniini
KE:Sabrina(eng.) Tehotytöt(eng.) Manu ja Matti,Timo menee esikouluun
TO: Noddy, Pellepoliisit (eng.), Karhuherra Paddingon
PE:Disneyn Pieni merenneito, Koalaveljekset, Pikkukarhun tarinoita
LA: Sinisen talon Nalle, Tomi Traktorit, Akun tehdas, Herkulliset naapurit
SU: Ti-Ti Nalle, Richard Scarryn Touhukas Maailma, Ankan Tahtiin, Winx-klubi, Fievel
Luulisi siitä riittävän nostalgian kaipuuseen. Oikeasti tsekkiläiset nukkeanimaatiot oli aika kamalia silloin ennen. Rosvo-Rudolf ja torstain Pätkis oli ainoota juhlaa.Niin ja ne sunnuntain klo 19:n piirretyt! PIKKU KAKKOSESSA on nykyisin myös tosi hyviäkin piirrettyjä!
TÄMÄN HETKEN PIIRRETYT
5
1155
Vastaukset
- Taichi
Juuri näin. Viime aikoina on tosin poistunut monta aiempaa suosikkiani kuten Nooran naapurissa (64 Zoo Lane), Something Else (olisko ollut Karvaiset kaverit suomeksi) sekä Maikki ja pelottava Pontso.
Voi kun lapsena olisikin ollut tällaista TV-tarjontaa. Ei kovin paljon tule ikävä vanhoja aikoja, vaikka olihan sielläkin hyviä piirrettyjä.- Äiti neljä- ja kaksivuotiaille
Olen kerran saanut jopa sähköpostiini ketjukirjeen, joka luvattiin lopulta lähettää tv-asemille aiheesta, että "vanhat hyvät" lastenohjelmat palaisivat ruutuun! Listassa oli Kössi Kengurut, Taikuri Saviset yms. todella tylsät ohjelmat Pikku Kakkosen alkuvuosilta. Kyllä meillä mieluummin katsotaan Mansikka-Marjaa, Tomi Traktoria, Ti-Ti Nallea ja Disneyn piirrettyjä, kuin äidin lapsuudesta tuttuja vähävärisiä aneemisia animaatioita. P2:ssa tuli vähän aika sitten uusintana ohjelma, missä oli se Matti-niminen poika , jolla oli se harmaaraidallinen kissa "viiru" tai jotain sinnepäin. Tunnusmusiikki oli todella masentava silloin ja oli sitä edelleenkin. Todella surullista vihellystä. Kyllä nykylasten kelpaa. Pokemonit ja Dual Mastersit meillä vielä on pannassa, mutta eipä ne kiinnostaisikaan meidän lapsia (vielä).
- minitiiikeri
Itse minun mielestäni 10 2 ohjelmaa oli mukava katsoa :) Tietääkö joku mistä näiti jaksoja visi katsoa uusintoina?
Pokemon on todella hyvä sarja. Älkää haukkuko sitä ja on paras piirros ohjelma, joka tänä päivinä tulee tv:stä ulos. Ainaki lauantai aamut lähtee paremmin rullaamaan, kun saa kattoa Pokemonin.
Alottajalla on monta hyvää, mut kammottavia on Mansikka-Marja, Pikku väkeä, sabrina, pellepoliisit, sinisen talon nalle, ankan tahtiin, tomi traktori ja ti-ti-nalle.
- AnonyymiUUSI
Karvaiset Kaverit animaatiosarjassa Viljamin kotimainen ääni on Lassi Alhorinne. Mykkäkoulu-jakson lopussa hän antoi norsuystävälleen Kärsämille purkkapiirakkaa. mykistäkseen hänet.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Minja Koskela: Ei se väärin ole jos ei halua tehdä töitä
kyllä tukien varassa saa elää vaikka koko ikänsä. Tää on tätä äärivasemmistolaista ajattelua.1275339HS - SDP valmistatuu MILJARDILEIKKAUKSIIN seuraavalla vaalikaudella!
"Sdp:n uusi talousääni lupaa miljardien edestä leikkauksia HS-haastattelu|Kansanedustaja Joona Räsänen on Sdp:n puheen2164765Persu ei ole koskaan päässyt Valkoiseen Taloon
Eikä pääse. Jopa demareita siellä on käynyt, vaikka jenkkien vasemmistolaisin suuri puolue vastaa lähinnä Suomen kokoomu843967Sovitteko ulkonäöllisesti
Oletteko kaivattunne kanssa sopivan näköinen pari? Semmoinen, suurinpiirtein yhtä hyvän näköisiä? Samanlainen olemus, ty833310- 471815
Anteeksi mies
Mun vaan pakko sanoa että en pääse ajatuksesta koskettaa sinua🙈tää on niin noloo. Olet vaan niin namu. En voi edes kert321799- 141418
Mulle tuli tunne
Että sun tunteet mua kohtaan alkaa hellittämään, olenko oikeassa ja alatko päästä eteenpäin?221312- 171308
- 421215