Karkaaminen kotoa

Äiti huutaa vaan, en jaksa. Ihan vitun sama mitä teen, teen sen väärin. En vaan halua enään kotiin. En jaksa sitä paskaa mitä kotona on. Eilenkin mummo tuli kylään ja valitti koko ajan, sanoi ettei luota minuun. Mitä helvettiä mä oon tehny? No kumminkin, mitäs tuumitte siitä, että karkaisin päiväksi kahdeksikin kotoa? Kokemuksia?
8904
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 8

Vanhimmat

Sä voit tulla mun luo jos haluut. Tai jps haluut nähdä jossai, nii voidaa jutella. Mul on aika paljon tosta kokemuksia siis. Mut joo ei siis oo pakko, ehdotin vaa. Mut joo, kokemuksii siis on joten tiiän milt susta tuntuuu se.

Äänestä

Kannattaa kokeilla keskustella äitisi kanssa, kertoa hänelle että huutaminen aiheuttaa sinulle pahanmielen. Karkaaminen saattaisi aiheuttaa vaan enemmän pahennusta. Mikäli käyt koulua niin siellä pitäisi olla mahdollista päästä sosiaali kuraattorille keskustelemaan asioista, että suosittelen kysymään opettajalta. Parasta olisi jos pääsisitte yhteisymmärrykseen toistenne kanssa.

1Äänestä
  • Ja hehe tällainen paskanjauhaminen ei mitenkään auta asiaa, ei asiat niin olisi, jos ei olisi vikaa, vikaa, vikaa....

    Äänestä

Karkaaminen ei auta. Poliisi etsii sinua kohta ja se johtaa lastensuojelullisiin toimenpiteisiin. Relaa hetki ja juttele sitten äidin kanssa. Olet varmasti tärkeä äidillesi ja hän on sinusta huolissaan. Jotain on tietty tapahtunut jos äidin luottamus on sinuun menny. Jutelkaa (ilman huutamista) ja yritä saada luottamus äidin ja sinun välille. Sillä te tuletta kuitenkin tarvitsemaan toisianne läpi elämän. (vaikka sitä ei nyt uskoisikkaan)
Pahempaa olisi jos sinä olisit tehny jotain ja äiti ei luottasi sinuun, mutta ei ottaisi mitään kantaa siihen mitä sanot tai teet. Olisi välinpitämätön. Eli et merkitsisi hänelle mitään. Uskon että se tuntuisi sinusta vielä pahemmalle. Mutta totuus on että määrätyssä iässä ei ole helppo ottaa vastaan kieltoja ja nekatiivistä palautetta. Ja sitten tilanne kärjistyy suotta ovet paukkaa ja kumpikin huutaa toisilleen.
Mutta kumpikin välittää toisesta silti. Eiks niin.

1Äänestä

En+suosittele.+Et+avaa+liikaa+mitä/mistä+huutaa.+Jos+henkistä+väkivaltaa+eli+haukkumista,+nolaamista,+nöyryyttämistä+etc+niin+järjestelmällisesti+kerro+eteenpäin;+itse+menisin+suoraan+terkkarille+ensimmäisenä+-opettajista+osa+pelkää+konfrontaatioita++ja+osa+iso+syy+on+mihin+rakoon+heidät+on+pakotettu...+-+ja+sitten+jos+ei+auta+niin+lastensuojelu+google.+Maailma+ei+lopu+tai+kaadu+siihen,+vaan+alkaa+jos+ja+kun.++Maailma+ei+ehkä+oo+niin+kiva+kuin+mitä+se+näyttää+koti-ikkunasta.....Moni+menee+Hki+ja+jo+asemalla+on+rikastavat+avustajat+valmiina+"auttamaan"+ala-ikäisiä,+päättyy+aina+hyvin+ja+onnellisesti+:I+Itse+olisin+mahd+vähän+kotona,+tekisin+koulun+h***tin+hyvin+ja+jos+voi+niin+osa-aikahommia+ja+joka+peseta+talteen.+Sitten+oma+asunto+heti+kun+voi/saa.+Sen+jälkeen+se+oma+elämä+on+just+sen+näköinen+minkä+itse+siitä+tekee....hyvässä+ja+pahassa+:)+++Itse+olin+liian+tulisielu+ja+lähdin+karmit+kaulassa,+jälkeenpäin+katsottuna+se+maksoi+monia+vuosia+että+oppi+elämän+sääntöjä.+Olisi+ollut+iisi+life+kestää+ja+järjestää+kaikki+kuntoon+alle,+etenkin+kunnolla+koulut.+Nuorena+ei+tajua+että+se+kouluttamaton+ei+käy+niillä+ihanilla+lomilla,+osta+kesämökkiä+ja+mies+hemmotele+merkkilaukuilla...Ja+tähän+ei+tarvi+niiden+0,0001%+kertoa+ettei+ole+totta,+seen+it,+been+there..Köyhyys+ja+huono-osaisuus+periytyy,+mutta+ei+veren+tai+tissin+kautta----------------------.

Äänestä

Mitä jos menet juttelemaan koulun terkalle, tai kuraattorille (onko kuraattoreita enää?) tai omalle opelle, sitä vartenhan ne siellä on, teitä oppilaita varten. Kerro, että sun on paha olla kun äidin kanssa huonot välit. He aikuisina osaa neuvoa ja järkkää vaikka keskustelutilaisuuden, jossa voit puhua äitisi kanssa ja siinä voi olla vaikka terkka paikalla tai joku muu ulkopuolinen. Pääasia on että sun äitisi ymmärtää, että sulle ei tarvitse huutaa vaan ymmärrät ihan normaalia puhetta. Ja että saisit sen äidin takaisin, joka kuuntelee, tukee ja auttaa sua niin kuin äidin kuuluukin.

1Äänestä

VIttu oot kyllä betaaaamaaaleeeee et saaa edes äitiis tyydytettyä hah!!

Äänestä

joo sama tilanne itelläki

Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


N1ki kirjoitti:

Äiti huutaa vaan, en jaksa. Ihan vitun sama mitä teen, teen sen väärin. En vaan halua enään kotiin. En jaksa sitä paskaa mitä kotona on. Eilenkin mummo tuli kylään ja valitti koko ajan, sanoi ettei luota minuun. Mitä helvettiä mä oon tehny? No kumminkin, mitäs tuumitte siitä, että karkaisin päiväksi kahdeksikin kotoa? Kokemuksia?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu