P11 savuttaa sinistä käynnistettäessä.

Primoil

Öljynvaihto takana ja ilmeisesti öljynsuodatin ollut väärän kokoinen, koska jäänyt vuotamaan ja öljynpaineen merkkivalo "vilahtanut".. Öljyä lisätty tietenkin heti ja tämän jälkeen kylmäkäynnistyksessä auto alkanut savuttamaan runsaasti sinistä savua??

Mistä johtuu?

9

1002

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • monttööri

      miten on saatu paikoilleen vääränkokoinen suodatin?

      • Primoil

        Pyörittämällä jengoilleen;-)! Ero halkaisijassa..


    • Eitoistakertaa

      Roiskiko paljon öljyä ulos? Ei kone pitkään ilman öljyä pyöri, tai pyöriihän se mutta ei ilman vahinkoja.
      Jos öljynpaineenmittaus on ennen suodatinta, voi paine näyttää hyvältä vaikka öljyä ei menisi koneeseen lainkaan.

    • Nissukkaan

      Kansiremontti ehkä seuraava projektii?

      • ENolealoittaja

        Voi tolla varma, että lisään Nisukkaan SteelSealia. :D
        ja näytän sulle persettä, kun ei öölit tai ja nesteet edes mene sekaisin, eikä järjestelmässä ole edes painetta, kun jäähytinputket on pehmeähköt käynnissä ollessa.


    • Laakerikajpoille

      Pakoputken paukkulaakerit väljät ja siksi savuttaa. Tämä tyyppivika näissä paskoissa.

    • Primoil

      Olisko kuitenkin männänrenkaat jumissa?? Kumpi todennäköisempää, männänrenkaat vai kansi?

      • VeikkaanPaukkuLaakeria

        Vai p.laakerit?


    • wtoywoyowryq

      Sininen savu tulee yleensä jos öljyä on täytetty liikaa. Liika öljy palaa polttoaineen kanssa pakoputken kautta ulos, ja siitä savutus. On olemassa koneita, joissa tulee liiasta öljymäärästä vahinkoja. Muun muassa venemoottori Yanmar ei kärsi yhtään liikaa öljyä öljytilaansa. En tiedä kuinka herkkiä Nissanit ovat liialle öljyntäytölle.
      Myös GM:n vaihdelaatikot ovat liikaöljystä heti sekaisin. Esim Chevroletin automaattilaatikko alkaa luistattaa kytkintä heti.
      Perusohjeena pidän että öljyä ei tule liikatäyttää mihinkään laitteeseen. Ei ohjaustehostimeen, ei vaihdelaatikoihin, eikä moottoreihin.
      Öljytikun yläraja olkoon aina se maksimitäyttöraja.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. 124
      3626
    2. Putin lähti takki auki sotaan....

      Luuli, että kolmessa päivässä hoidetaan, nyt on mennyt 3,5 vuotta eikä voitosta tietoakaan. Kaiken lisäksi putin luuli,
      Maailman menoa
      76
      3148
    3. SDP ylivoimainen ykkönen

      En ole koskaan viitsinyt käydä äänestämässä, mutta nyt SDP:n etumatka on niin kutkuttava, että pakkohan se on vaivautua.
      Maailman menoa
      83
      2598
    4. Suomalainen lähti ilman takkia sotaan

      Malli oli "kajander", johon kuului pelkästään kokardi, ja sotilaan itse metsästä katkoma puukeppi ryssien huitomiseen.
      Maailman menoa
      7
      2396
    5. Polttomoottoriauto on köyhän merkki

      Kun ei ole varaa ostaa sähköautoa, niin joutuu köyhän autoa käyttämään.
      Maailman menoa
      221
      2262
    6. Patteriauton ovia ei saatu auki - kuljettaja koki hirvittävän kuoleman!

      ”Oviongelma johti kuskin kuolemaan kolarissa – tämä ratkaisu saatetaan kieltää kokonaan Sivulliset pyrkivät tempomaan a
      Maailman menoa
      30
      2141
    7. Mies älä

      Odota enää vaan toimi. Pieni vinkkivitonen 🫰💥
      Ikävä
      42
      929
    8. Harmittaa ettei paluuta entiseen enää ole

      Paluuta entiseen ei ole koska pilasit kaiken.
      Ikävä
      95
      918
    9. Mä tiedän

      Että sä tiedät, että mä tiedän, että sä tiedät. Me molemmat tiedetään. Onko näin?
      Ikävä
      52
      806
    10. Haapaveille jotain uutta!

      Huoltoasema Haapavein keskustaan tulossa. Semmoista Jeppasissa jaappasevat.
      Haapavesi
      16
      770
    Aihe